Тиждень без Facebook: Як підняти настрій перед Новим Роком

Вчені довели, що тижнева перерва в користуванні мережею Facebook значно підвищує емоційний фон і рівень задоволеності життям

Тиждень без Facebook: Як підняти настрій…

Позитивний ефект від перерви в соцмережі особливо помітний серед тих, хто користується Фейсбук постійно і звик заздрити своїм "френдам" в соціальній мережі, повідомляє Depo.Полтава з посиланням на N+1.

Кількість користувачів Facebook - близько 1700 мільйонів, а в Данії, де проводилося дослідження, дві третини користувачів інтернету має сторінку в цій соціальній мережі. Як правило, користувачі мережі говорять, що Facebook дозволяє не втрачати зв'язків з друзями, ділитися позитивом і бути в курсі новин, а для багатьох він став невід'ємною частиною повсякденного життя: прокидаючись, вони насамперед відкривають Facebook на смартфоні - просто щоб перевірити, що сталося за ніч. Користувачі схильні бачити позитивні сторони мережі, однак результати попередніх досліджень впливу соціальних мереж на емоційний фон і самовідчуття суперечливі.

Одні говорять про депресіях і підвищеному рівні невдоволення життям, що викликаються регулярним переглядом новин в Facebook: ці ефекти пов'язують із заздрістю і зниженням настрою при порівнянні себе з більш успішними людьми, а також з роздратуванням від часу, витраченого марно.

Інші роботи не знаходять ніякої залежності, а треті повідомляють про позитивні ефекти, пов'язані з відновленням соціальних зв'язків і почуттям залученості в суспільне життя. Всі ці дослідження, тим не менш, не говорять про причинно-наслідкові зв'язки, а лише зазначають кореляцію користування мережею з негативними або позитивними ефектами.

У новому дослідженні соціологи вирішили перевірити, який ефект може дати тижнева стриманість від користування соціальною мережею - і виявити таким чином прямий причинно-наслідковий зв'язок між перервою і отриманими результатами. У тестуванні взяли участь 1095 добровольців, 86 відсотків з яких склали жінки. Середній вік учасників - 34 роки, кожен має в середньому 350 "френдів" і проводить більше години в день в соціальній мережі. Всі учасники були розподілені на дві групи: перша продовжувала користуватися Facebook як зазвичай, а друга зробила перерву на тиждень.

Опитування, проведені на початку і по завершенню тижня, виявили помітний позитивний ефект для користувачів, які звикли проводити в мережі багато часу, пасивних користувачів, а також для тих, хто заздрив іншим у Facebook: їх настрій значно покращився, а ступінь задоволення від життя підвищилася. Серед тих, хто мало користується мережею, вираженого ефекту відзначено не було.

Автор роботи, соціолог Мортен Тромхольт, зазначає, що скорочення часу, проведеного в Facebook, а також живе спілкування може значно підвищити психологічний фон людям, які проводять багато годин в соціальній мережі - проте, зміна поведінки може виявитися не таким простим: близько 13 відсотків учасників дослідження не змогли витримати тижневої перерви, що говорить про залежність.

В цілому, соціологи повідомляють про негативний вплив не тільки самої мережі, скільки обраного шаблону поведінки: вони рекомендують скоротити час зависання в Facebook тим, хто сидить в мережі цілими днями, не відвідувати сторінки "френдів", які викликають заздрість, а пасивним користувачам радять бути активнішими: самим ініціювати спілкування і ділитися своїми новинами. Якщо ж поміняти звичку поведінки в мережі дуже важко - краще взагалі припинити користуватися Facebook.

Беручи до уваги результати попередніх досліджень і нової роботи, автори роботи схиляються до версії позитивного ефекту від активного спілкування з друзями - в мережі або реальному житті, в той час як пасивне блукання в мережі тягне за собою негативні наслідки.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme