Чи дочекається Путін любові і грошей від саудитів

Обіцянка Саудівської Аравії інвестувати в Росію - це сигнал США, а не бажання співпрацювати з Москвою

Тарас Паньо
Журналист отдела международной политики
Чи дочекається Путін любові і грошей від…

Новина про те, що "Саудівська Аравія дасть Росії 10 мільярдів" облетіла сьогодні перші шпальти російських ЗМІ. Ця знаменна подія стала, хто б сумнівався, результатом переговорів президента Володимира Путіна і спадкового принца, міністра оборони Саудівської Аравії Мухаммада бен Сальмана під час Петербурзького економічного форуму.

Чи дочекається Путін любові і грошей від саудитів - фото 1

Безпосередньо угоду про інвестиції уклали Російський фонд прямих інвестицій і суверенний фонд Королівства Саудівська Аравія Public Investment Fund.

Основними напрямками застосування капіталу - якщо він колись кудись дійде - мають стати інфраструктурні проекти, сільське господарство та інші галузі економіки на території Росії. Чи дійде - це ще велике питання, бо угода має незобов'язуючий характер. Приміром, аналогічні багатомільярдні зобов'язання з боку Китаю, підписані у травні, поки що так і залишаються демонстрацією доброї волі.

Проте подібна угода між Росією і Саудівською Аравією вже є певним політичним фактом, який вимагає пояснення.

У випадку з Росією - все просто і зрозуміло. Потерпаючи як від економічного ефекту західних санкцій, так і від політичної ізоляції, Путін шукає всі можливі способи, щоб продемонструвати наявність "іншого шляху" для Росії і "інших друзів", які їй на цьому шляху допоможуть.

Натомість у випадку ж із Саудівською Аравією все набагато цікавіше. Традиційний і багатолітній союзник Вашингтона, грошовитий покупець американської зброї, Ер-Ріяд останнім часом відчув, що міжнародна ситуація потроху міняється. І зміни ці, на думку еліти пустельного королівства, не на краще.

Зокрема, мова йде про поступове потепління стосунків між США та головним противником Саудівської Аравії - Іраном. Звичайно, ні про яку дружбу там не йдеться і йтись не може, але сам факт того, що Вашингтон розмовляє з Тегераном, дратує саудівську монархію. Керівництво якої, вирішило натякнути, що в разі потреби може знайти підтримку не тільки у Білому домі.

Перший крок у демонстрації "можливої любові" була вимушена зробити Росія. 16 червня було підписано протокол про співпрацю між країнами в атомній сфері. Саудівська преса з посиланням на анонімні джерел повідомила про масштаб - йдеться про можливість будівництва 16 ядерних реакторів (!). І домовленість про можливі інвестиції в розмірі 10 мільярдів - це, вочевидь, плата саудитів.

В подібний спосіб Ер-Ріяд продемонстрував Вашингтону, що в разі чого, він здатен знайти альтернативу - як мінімум, американським озброєнням. Нехай поганеньку, але альтернативу. Бо якщо Москва готова постачати ядерні реактори десятками, то ніяких обмежень на поставки Ер-Ріяду, приміром, високотехнологічної зброї, без сумніву, не буде.

Чи наважиться Саудівська Аравія радикально змінити орієнтири своєї зовнішньої політики зі США на Росію? Відповідь однозначна - ні. Хоча б тому, що Москва, на відміну від Вашингтона, не просто говорить з Тегераном - а поставляє йому зброю. І любить ніжною любов'ю Башара Асада. І, врешті-решт, зброя в Москви гірша. Хоча можливість на пару з Росією "погратись" зі світовими цінами на викопні вуглеводні, напевно, виглядає для саудівської монархії вельми цікавою.

В будь-якому разі, продемонструвати Вашингтону можливість знайти собі інших союзників Ер-Ріяд не тільки може, але й хоче. Що, із його фінансовими можливостями, зовсім не складно. Але сподіватися на "русский и саудит - братья навек!" - явно не варто. Тим паче, що в Росії взагалі і з різними "братами" і "братніми народами" традиційно все виходить якось погано. Перевірено.

 

Больше новостей о событиях в мире читайте на Depo.Полтава

Все новости на одном канале в Google News

Следите за новостями в Телеграм

Подписывайтесь на нашу страницу Facebook

deneme