Матковський на вихід: У Полтавській міськраді створили нову коаліцію

У Полтаві знову відбулося, вже третє впродож року, переформатування коаліції депутатських фракцій

Сергій Колодій

Минулого року суперечки між головою найбільшої фракції Полтавської міськради, екс-мером Андрієм Матковським та тодішнім міським головою Олександром Мамаєм вилилися у розпад так званої "ширки", переформатування депутатської коаліції та, врешті, завершилися відставкою самого Мамая. Нову коаліцію протягом майже року також роздирали серйозні протиріччя, які періодично призводили до публічних сварок та скандалів. Все це призвело в червні цього року до чергової кризи влади у Полтаві.

Нагадаємо, що 26 червня демарш фракції ББП фактично зірвав чергову сесію Полтавської міськради. Образившись на ігнорування кількох їхніх пропозицій, "команда Матковського" відмовилася голосувати за порядок денний. Очільник фракції Андрій Матковський вийшов до трибуни і заявив, що сесія непідготовлена, а винний у цьому секретар міськради Олександр Шамота: "На мою думку,  секретар міської ради не відповідає займаній посаді. За вісім місяців можна було і мавпу навчити, щоб прочитати регламент і керувати процесами і апаратом. Тому ця сесія не підготовлена". Далі Матковський оголосив, що його фракція виходить з більшості. Наповнення бюджету міста-2020 опинилося під загрозою. Як зазначив голова фракції "Самопоміч" Дмитро Сенчакович, у порядку денному було сім проектів рішень, якими встановлються місцеві податки і збори. Вони є регуляторними актами, які, за законом, треба ухвалити до 15 липня 2019 року. Якщо цього не зробити, бюджет Полтави недоотримає у 2020-му близько 500 млн грн.

Андрій Матковський

Після проваленої сесії у міськраді розпочалися переговори щодо формування нової депутатської коаліції. Після виходу фракції БПП (вісім депутатів + позафракційний Сергій Луценко), у більшості залишилися "Рідне місто" (сім депутатів), "Самопоміч" (чотири депутати), "Свобода" (шість депутатів) та СДП (три депутати) плюс секретар міськради Шамота. Разом – 21 голос із 42-х. Для ухвалення рішень необхідно мати мінімум ще один голос. Як знайти його, варіантів не було – сім депутатів із фракції Мамая "Совість України" після відставки екс-мера у вересні 2018 року взагалі жодного разу не з'являлися у стінах міськради. Залишилося домовлятися з фракцією "Батьківщини", керівник якої Олег Бєлоножко був досить критично налаштований до Шамоти і чи не кожної сесії висловлював бажання відправити секретаря міськради у відставку.

Олег Бєлоножко

Аби не зривати бюджетний процес, депутати домовилися призначити чергову сесію на 12 липня, а перед нею на зустрічі голів фракцій мають обговорити всі питаня і винести на розгляд лише ті, за які точно будуть голоси. Тим часом фракція "Самопоміч" подала до секретаріату проект рішення сесії щодо розпуску виконкому та звільнення трьох заступників міського голови Полтави, які були призначені за квотою фракції БПП: першого заступника міського голови Андрія Ляміна, заступника з гуманітарних питань Людмили Бойченко та заступника з питань діяльності виконавчих органів Віталія Нікіпєлова. "Представники "Самопомочі" вважають, що вже протягом тривалого часу ці посадовці нехтують інтересами полтавців. Натомість обслуговують особисті інтереси депутатів міської фракції БПП, яка і висунула їх на посади. Фактично, ці чиновники не є самостійними в ухваленні важливих рішень, а лише виконують вказівки голови фракції Андрія Матковського та колишнього заступника міського голови Михайла Шевченка, який, не перебуваючи у складі виконкому і не маючи ніякої посади, використовує особистий кабінет першого заступника і у "ручному режимі" керує підпорядкованими фракції БПП управліннями", – пояснили в "Самопомочі".

12 липня на сесію міськради було винесено 66 питань. Питання зміни складу виконкому та відставки заступників міського голови стояло в порядку денному восьмим. Але Дмитро Сенчакович перед початком розгляду зняв його, натомість запропонувавши разглянути два інших – окремо про розпуск виконкому та звільнення заступників. Ці два питання було запропоновано поставити першими. Більшість депутатів (окрім фракції Матковського) погодилася з такою пропозицією. Сенчакович знову вийшов до трибуни і пояснив необхідність розпуску виконавчого комітету Полтавської міськради тим, що його члени, які є начальниками структурних підрозділів, винні у зриві сесії міськради 26 червня. Проте питання про розпуск виконкому не ухвалили: "за" проголосували лише 20 депутатів, серед яких – представники фракцій "Самопомочі", "Батьківщини", "Рідного міста"  та "СДП".  Фракція "БПП "Солідарність" не голосувала. Всіх здивувала позиція депутатів фракції "Свобода" – вони теж утрималися від голосування. Очільник "свободівців" Юліан Матвійчук згодом пояснив – причиною такої позиції стала думка про те, що лише виконком має ухвалювати рішення про виділення коштів на лікування тяжкохворих людей, а якщо його розпустити, то дане питання відтермінується на кілька місяців, а це комусь може коштувати життя.

В трохи розгубленому стані депутати перейшли до голосування за відставку заступників мера. Дмитро Сенчакович з трибуни оголосив: "Стосовно Бойченко Людмили Анатоліївни сьогодні вже було достатньо виступаючих, які обгрунтували необхідність це зробити, на цьому зупинятися не буду. Щодо Ляміна Андрія Юровича, для нашої фракції останньою краплею була підготовка до останньої сесії бюджету, адже управління, які готують бюджет, підпорядковують безпосередньо першому заступнику і вони подавали проект рішення, щоб голосувати за це, а потім самостійного його і знімали. Що стосується Нікіпєлова Віталія Юровича, питання ключове в тому, що одне з ключових для нашої фракції – непідписання проплати по судовому спору в судовій справі по ринку "Полімпекс". За словами Сенчаковича, претензії до цих заступників полягають в тому, що вони не є самостійними і підпорядковуються керівникам команди БПП Андрію Матковському та Михайлу Шевченку. Після тривалої дискусії щодо відповідності винесеного питання до законодавства України та регламенту міськради, у роботі сесії було оголошено перерву, аби юристи уточнили законність цього проекту рішення.

Під час перерви колеги роз'яснили Юліану Матвійчуку, що діяльність виконкому, як і будь-яких інших органів влади, є безперервною. Тому до призначення нового складу цей виконком буде виконувати свої обов'язки, і загрози для припинення матеріальної допомоги людям немає. Одразу після перерви Матвійчук звернувся до секретаря міськради з пропозицією повернутися до розгляду питання про відставку виконому і переголосувати його. Цю пропозицію підтримав і Дмитро Сенчакович. Тож, незважаючи на заперечення Матковського про порушення регламенту, депутати вдруге проголосували за відставку виконавчого комітету Полтавської міськради. І цього разу вдало – 25 голосів "за". Слідом на голосування поставили питання про відставку заступників мера, і знову вдало. Андрій Матковський, схоже, змирився з таким розвитком подій, лише зазначив, що політика – це не війна, а спорт: вони програли на цьому відрізку, але попереду ще довга дистанція.

Депутати ж перейшли до розгляду інших питань порядку денного – ухвалили рішення, необхідні для наповнення бюджету-2020, перерозподілили кошти цьогорічного бюджету, затвердили зміни до кількох міських програм і, наостанок, ухвалили рішення про звернення до Кабміну щодо ухвалення розпорядження про передачу з комунальної власності у державну історичної будівлі Полтавського Петровського кадетського корпусу.

У підсумку, Полтавській міськраді вдалося залишити "за бортом" виконавчої влади одного з одіозних місцевих політиків і його "команду". Але теперішня більшість є ще більш нестійкою, ніж дві попередніх. І при ухваленні рішень доведеться враховувати думку кожного депутата, інакше робота міськради знову буде заблокована. За відсутності у місті мера та наявності ситуативної більшості в міськраді полтавцям важко сподіватися на ефективне управління містом. І все частіше стали лунати заклики до загальних перевиборів місцевої влади.

Фото, відео/ Сергій Колодій

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава