ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Під час довиборів на Полтавщині значних порушень не зафіксовано, - ОПОРА

Громадянська мережа підбила підсумки щодо спостереження за ходом голосування в день виборів та підрахунком голосів у 151-му виборчому окрузі
Depo.
19 липня 2016 15:55
ФОТО: depo.ua

Відповідно до спостереження значних порушень під час голосування, котрі могли б вплинути на результат виборів, зафіксовано не було, повідомляє Depo.Полтава з посиланням на "ОПОРУ".

Прес-конференція Громадянської мережі ОПОРА щодо підсумків громадського спостереження за ходом голосування в день виборів та підрахунком голосів у 151-му виборчому окрузі відбулася за участі регіонального координатора виборчих програм Андрія Токарського та довгострокового спостерігача в Полтавській області Дар’ї Черкашиної.

ОЦІНКИ ДНЯ ГОЛОСУВАННЯ

ОПОРА зазначає, що відповідно до громадянського спостереження в день голосування не було виявлено суттєвих порушень законодавства, які б впливали на результат виборів. Проте, протягом дня були зафіксовані незначні порушення виборчого законодавства.

Незважаючи на те, що згідно з частини 2 статті 70 Закону "Про вибори народних депутатів" політична агітація повинна була припинитись 16 липня о 00:00, спостерігачі ОПОРИ фіксували порушення цієї вимоги законодавства як протягом суботи, так і в день голосування. Серед найпоширенішого – це розміщення агітаційних листівок на стовпах, білбордах, стендах, зупинках громадського транспорту. Слід зазначити, що функції зняття агітаційної продукції були покладені на комунальні служби населених пунктів.

Всі 216 виборчих дільниць в окрузі розпочали роботу вчасно. Серйозних проблем у ДВК не виникло, хоча деякі комісії не мали автомобілів для виїзного голосування та була зафіксована недостатня кількість скриньок для голосування.

Щодо найпоширенішого порушення виборчого законодавства, яке було зафіксоване спостерігачами Громадянської мережі ОПОРА в день голосування, то це спроби видачі бюлетенів виборцям без пред’явлення належних документів. Не дивлячись на те, що здебільшого після зауваження спостерігачів члени ДВК припиняли видачу бюлетенів особам без необхідних документів, на чотирьох дільницях все ж були зафіксовані факти голосування особами без паспортів – ДВК №530455 (с. Юсківці), №530048 (с. Березова Лука), №530503 (с. Крутий Берег) та №530498 (с. Шеки). При цьому, в усіх випадках члени ДВК казали, що вказівка надавати бюлетені особам, яких члени комісії знають особисто, була від ОВК. В окружній же виборчій комісії повідомили, що подібних вказівок з їх сторони не було, та назвали це провокацією.

Крім цього, на ДВК №530048 (с. Березова Лука) був зафіксований випадок, коли одна особа голосувала з двома бюлетенями.

Також на двох дільницях - № 530472 (с. Яхники) та №530721 (м. Пирятин) були зафіксовані факти збирання запрошень виборців членами ДВК. Дана технологія дозволяє прослідкувати, хто з виборців проголосував, а хто ні, і може використовуватись задля контролю над голосуванням. Проте після зауважень збоку спостерігачів усі запрошення були вилучені з приміщення ДВК.

Найбільш проблемною стала виборча дільниця №530498, що в селі Шеки Лубенського району. Спостерігачі фіксували багаторазові порушення законодавства збоку членів ДВК – намагання видати бюлетені особам без відповідних документів, перешкоджання діяльності офіційного спостерігача. Крім цього, деякі члени комісії були в стані алкогольного сп’яніння. На відповідні порушення спостерігачем була подана заява до поліції.

Однією з тенденцій цієї виборчої кампанії були незаконні рішення прийняті дільничними виборчими комісіями, які обмежують права офіційних спостерігачів. Цим рішенням ДВК хотіла заборонити спостерігачам підходили до столу, де відбувається процес підрахунку голосів на відстань ближчу за 3 метри. Таке рішення суперечить виборчому законодавству, оскільки згідно з пунктом 1 частини 9 статті 78 Закону "Про вибори народних депутатів" офіційний спостерігач від громадської організації має право перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам виборчої комісії фізично. При цьому, члени ДВК показували спостерігачам бланки рішень, які є заготовками – треба було вписати лише номер дільниці та населений пункт. Як повідомили в ОВК, ці бланки були видані членам ДВК під час тренінгу для дільничних комісій збоку ЦВК та міжнародної організації IFES. Проте стверджувати, хто саме проводив роздачу бланків в ОВК не стали. Щодо цих рішень ДВК спостерігачами ОПОРИ була складена скарга до ОВК. Комісія вищого рівня скасувала це рішення ДВК вже на початку вечірнього засідання.

Загалом у окрузі відмічається низька явка виборців – проголосували лише 47929 виборців зі 140170 зареєстрованих (34,19%).

ДІЯЛЬНІСТЬ ВИБОРЧИХ КОМІСІЙ

Спостерігачі ОПОРИ відзначають, що процес передачі виборчої документації від членів дільничних виборчих комісій до ОВК відбувся з чисельними порушеннями – винесення печатки за межі ДВК, переписування протоколів результату рахування голосів, а також перепакування неналежно запакованої документації.

Відтак, спостерігався масовий факт винесення печаток за межі дільничної комісії членами ДВК, що порушує частини 4 статті 93 Закону «Про вибори народних депутатів», оскільки під час транспортування виборчої документації печатка зберігається у сейфі (металевій шафі) у приміщені дільничної виборчої комісії. Був зафіксований випадок, коли секретар ДВК №539711 (с. Першотравневе, Пирятинський район – 102 виборці) прямо на сходах біля входу до ОВК заповнювала протокол, після чого поставила на ньому печатку дільничної виборчої комісії. При цьому навколо неї знаходилось близько 20 співробітників поліції. Представниками ОПОРИ була викликано слідчо-оперативна група та складена заява в поліцію. Після того, як спостерігачі помітили порушення виборчого законодавства, секретар дільниці кинула печатку до власного пакунку з речами. В підсумку поліція відмовилась перевіряти вміст пакунку та відпустила жінку, хоча та на камеру зізналась, що печатка дійсно знаходиться при ній. Ще один випадок був зафіксований з членами ДВК №530156 (с. Корніївка, Гребінківський район). Крім цього, в приватних розмовах з представниками інших ДВК спостерігачі ОПОРИ з’ясували, що велика кількість членів дільничних комісій не знають про те, що винесення печатки є кримінальним правопорушенням.

Згідно з частиною 1 статті 357 ККУ: "Викрадення, привласнення, вимагання офіційних документів, штампів чи печаток або заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання особи своїм службовим становищем, а так само їх умисне знищення, пошкодження чи приховування, а також здійснення таких самих дій відносно приватних документів, що знаходяться на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності, вчинене з корисливих мотивів або в інших особистих інтересах, - караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років".

Спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА зафіксували порушення законодавства, коли члени ДВК №530694 (с. Велика Круча, Пирятинський район) намагались перепакувати неналежно запаковану документацію. Після безрезультатних звернень до працівників правоохоронних органів, в присутності яких відбувалося порушення, спостерігачами про злочин було повідомлено керівництво місцевої поліції. Правоохоронці залучили свідків та склали протокол, щоб зафіксувати порушення. Після складання протоколу, поліція без черги провела цю комісію до приміщення, де окружна виборча комісія приймала виборчу документацію. ОВК було відмічено неналежне запакування транспортованих документів та прийнято рішення про проведення перерахунку на дільниці.

Також спостерігачами в приміщенні ОВК були помічені невідомі особи, котрі представлялись приватною охороною. Як з’ясувалось, вони знаходились в ОВК без необхідних на це документів за наказом довіреної особи одного з кандидатів Анатолія Матюніна. При цьому, Матюнін спершу представився довіреною особою Анни Богун, але такий кандидат в ВО №151 не зареєстрований. Як з’ясувалось, він є довіреною особою кандидата Анни Боклан. Як пояснив представникам ОПОРИ Матюнін, приватна охорона слідкувала за тим, щоб не переписувались протоколи результатів підрахунку голосів ДВК. Після зауваження збоку спостерігачів Матюнін дав наказ охоронцям покинути будівлю ОВК.

Масово порушувалась й процедура доставки виборчої документації. Згідно з частиною 1 статті 93 Закон України "Про вибори народних депутатів" документи мають бути доставлені чотирма членами ДВК від різних суб’єктів подання, яких має супроводжувати поліцейський. Натомість, більшість ДВК делегували замість чотирьох представників по три. Найчастіше це було зумовлене кількістю місць в автомобілі.

Близько 16:00 18 липня під час засідання ОВК виникла надзвичайна ситуація – знепритомніла представниця ДВК №530088 (с. Ціпки Гадяцького району). Причиною цього стала заява від представників Комітету виборців України про перерахунок голосів на цій дільниці, через те, що на ній Руслан Богдан отримав близько 60% голосів. На думку КВУ, такий результат є нетиповим для округу. ОВК проголосувала за перерахунок голосів на дільниці, після чого жінці стало зле і вона знепритомніла. На думку спостерігачів Громадянської мережі ОПОРА, жодних законодавчих підстав для проведення перерахунку на цій дільниці не було. Жодного акту про порушення та скарги не надходило, тому є не зрозумілим чим мотивувалися члени ОВК, приймаючи рішення.

Також під час роботи ОВК між членами виборчої комісії Геннадієм Долгополовим (Об’єднання "Самопоміч") та Олександром Ляшко (Радикальна партія Олега Ляшка), виникла суперечка, яка переросла в бійку. До приміщення одразу викликали правоохоронців, однак на момент їх прибуття, учасників конфлікту розборонили спостерігачі спортивної статури.

19 липня близько першої години ночі під час безперервного засідання ОВК було оголошено технічну перерву до 9:00. Після перерви мав відбутися перерахунок голосів на тих ДВК, щодо яких було прийняте таке рішення. Приміщення ОВК, де знаходилась виборча документація планувалось опечатати та покинути. Однак таке рішення не було підтримано частиною членів ОВК, а також офіційними спостерігачами, які залишилися в приміщенні, в також народними депутатами Іваном Крульком та Сергієм Євтушком (ВО "Батьківщина"), які вирішили не покидати залу засідання.

Загалом перерахунок відбудеться у семи виборчих дільницях - №530694 (с. Велика Круча, Пирятинський район), №530915 (с. Вороньки, Чорнухинський район), №530919 (с. Галяве, Чорнухинський район), №530423 (м. Заводське, Лохвицький район), №530447 (с. Ісківці, Лохвицький район), №530088 (с. Ціпки, Гадяцький район) та №530701 (с. Нові Мартиновичі, Пирятинський район)

Станом на 10 ранку 19 липня ЦВК опрацьовано 96,75% протоколів. Перше місце посідає Руслан Богдан (ВО "Батьківщина") – 21,93%. На другому самовисуванець Олексій Рябоконь – 16,79%.

Друзі, приєднуйтеся до наших груп "ВКонтакте" та у "Фейсбуці".

Більше про життя Полтави читайте на