Полтавське болото: Чому зникають міські фонтани
У Полтаві не так вже й багато фонтанів, але ті, що залишилися, перебувають у занедбаному стані
Фонтани, безперечно, є окрасою будь-якого міста. У розвинених країнах намагаються зберегти старі фонтани, також споруджують нові - супертехнологічні зі звуковим та світловим супроводженням.
Але ця тенденція ніяк не зачіпає Полтаву. За нинішньої влади на чолі з мером Олександром Мамаєм послідовно знищується самобутність і архітектурна неповторність міста. Нищівна тенденція торкнулась і фонтанів, які у Полтаві останнім часом стали "зайвими", і на які міська влада чомусь не хоче витрачати кошти ні на ремонт, ні на реконструкцію. Про будівництво нових фонтанів навіть йдеться. Вже існуючі водограї поступово занепадають і зникають. Так наразі з восьми фонтанів міста функціонують лише шість, переважно в режимі "питних фонтанчиків", ймовірно для економії води.
Були часи, коли фонтани у Полтаві будували скрізь - у парках, скверах, навіть у дворах житлових будинків. Їх залишки ще подекуди можна знайти в середмістті.
Найоригінальніший полтавський фонтан, розташований на майдані Незалежності перед стадіоном "Ворскла", в цьому сезоні так і не почав працювати. Відкритий у 1985 році, він свого часу став дивом для Полтави.
"Так, це кольоровий музичний фонтан пластичної форми. В основі його ідеї – концентричні кола. Різного діаметру кульки розбризкують безліч тонких струменів води, які спадають, переливаючись у кольорових променях світильників. Передати красу словами непросто, її треба побачити. Особливо красивий фонтан у вечірній час, коли на землю спускаються сутінки", - так описувала в ті часи цей фонтан обласна газета "Зоря Полтавщини".
Наразі цей фонтан майже зруйнований. Зовнішні металеві конструкції суттєво пошкоджені іржою, гранітне облицювання повідпадало, почалося руйнування залізобетонних конструкцій. Та ще гірший стан інженерно-технічної частини. За словами директора КП "Декоративні культури" Олексія Харченка, вся технічна частина фонтану потребує капітального ремонту. Але з цим є проблема. Виявляється, в процесі передачі з балансу на баланс між різними підприємствами (КП "Полтававодоканал", КП "Зеленбуд", КП "Декоративні культури") була втрачена технічна документація. І поки її не відновлять, ні про яку реконструкцію та ремонт не може бути й мови, бо неможливо замовити проект. А без проекту, відповідно, міська рада не може виділити кошти.
Всього ж на балансі КП "Декоративні культури" перебуває сім з восьми полтавських фонтанів. Всі вони знаходяться в більш-менш задовільному стані, але небагатьом туристам вдається побачити їх красу. Фонтани працюють згідно графіка нетривалий час: у п'ятницю з 14:00 до 21:00, а в суботу, неділю та у святкові дні з 9:00 до 21:00. В інший час вони перетворюються на маленькі болотця посеред міста з зеленою водою та водоростями, в яких полюбляють купатися голуби. Навіть коли фонтани і вмикають, то не на повну потужність, через це вони не розкривають всієї краси. Комунальники, ймовірно, таким чином економлять воду та електроенергію. Хоча, за словами Харченка, витрати на воду складають всього 50-60 тис. грн на сезон, а міська рада перед початком сезону виділила на утримання та обслуговування міських фонтанів приблизно 300 тис. грн. Проте більшість виділених коштів пішла на технічну підготовку до сезону.
Так виглядає фонтан у Петровському парку. На цьому місці він з'явився ще у 30-х роках минулого сторіччя, тільки мав інакший вигляд - в центрі чаші круглої форми була скульптурна композиція дітлахів у хороводі. В 1967 році цей фонтан зруйнували і відбудували в новому вигляді тільки у 2002 році.
Фонтан у Сонячному парку вперше з'явився у 1961 році.
Фонтан перед театром ім. Миколи Гоголя, який прикрашає скульптура полтавської легенди Марусі Чурай.
Фонтан на Соборному майдані.
Фонтан біля Будинку полтавського дворянського зібрання ( до недавнього часу кінотеатр ім. Котляревського).
Фонтан у Студентському парку.
Ще один фонтан, розташований у міському саду, перебуває на балансі парку культури та відпочинку "Перемога". Це був найбільший фонтан у місті, але він вже давно не працює. І скоріш за все вже й не порадує полтавців, бо, за словами дирекції, згідно плану реконструкції парку, його демонтують, а натомість з'являться декілька невеличких фонтанчиків. Та поки гроші не виділялися, тому строки реалізації цього проекту невідомі. Працівникам парку поки залишається регулярно підфарбовувати труби мертвого фонтану (головне, що в патріотичні кольори), аби він своїм іржавим виглядом не відлякував відвідувачів.
Полтавські можновладці ніяк не можуть усвідомити, що розвиток туристичних принад у місті, якими, безсумнівно, є фонтани, компенсував би всі витрати на їх будівництво, утримання та експлуатацію. В усьому світі туризм є однією з найбільших статей надходження коштів до місцевих бюджетів. Але в Полтаві мало думають про перспективу розвитку міста. Все, на що вистачає фантазії Мамая і місцевих депутатів, - це "втулити" черговий торговельний кіоск у історичному середмістті. Те, що при цьому страждає архітектурне обличчя та туристична привабливість міста, нікого з влади не хвилює.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава