Полтавський Кадетський корпус: Як безхатьки спалюють історію
Багато хто з полтавців чув про жахливий стан історичної будівлі, що розташована в самісінькому серці Полтави, але мало хто заходить всередину
Будівля Кадетського Корпусу була закладена у Полтаві в 1835 році, а урочисте відкриття відбулося через п'ять років. Місце для будівництва обирав сам імператор Микола І, він же дав йому назву - Петровський Полтавський Кадетський Корпус.
Головна будівля корпусу, побудована під керівництвом архітектора М. І. Бонч-Бруєвича в стилі пізнього класицизму, мала три поверхи і була виконана в Т-подібній формі. Також вона включала в себе внутрішньодомову церкву в ім'я Святого Самсонія.
У 1865 році Кадетський Корпус був перетворений на військову гімназію, а в 1882 році йому знов повернули стару назву. До корпусу приймалися хлопчики віком до 10 років, навчання в закладі тривало сім років.
Після Жовтневого перевороту в Росії, декретом Ради Народних Комісарів від 12 лютого 1919 року Петровський Полтавський Кадетський Корпус був офіційно закритий. Невдовзі в будівлі розмістили Полтавські Радянські піхотні командні курси, а в 1938 році сюди була переведена Ярославська школа автомобільних техніків, яка в 1940 році стала Полтавським тракторним училищем.
У відновленій після руйнування під час війни з Німеччиною будівлі у 1958 році розмістилося Дніпропетровське артилерійське училище, яке перейменували на Полтавське зенітне артилерійське Червонопрапорне училище (згодом Полтавське вище зенітне ракетне командне училище).
Заклад готував висококласних фахівців для збройних сил не лише Радянського Союзу, але й для багатьох закордонних армій. Але після здобуття Україною незалежності виявилося, що така кількість військових країні не потрібна і в 1992 році було ухвалене рішення про розформування училища. Останній випуск курсантів відбувся у 1995 році.
У 2004 році головна будівля Кадетського Корпусу була продана колишнім мером Полтави Анатолієм Кукобою приватному підприємству "Авна Трейдінг". Наступні ж мери не залишали спроб повернути архітектурну та історичну пам'ятку у власність міста.
У 2015 році, після багаторічних судів, ця будівля знову опинилася у комунальній власності Полтави. Але за два останніх роки стан Кадетського корпусу значно погіршився.
В травні 2017 року міська влада вирішила трохи причепурити фасад, бо занедбана історична будівля в самісінькому центрі Полтави псувала вигляд Круглої площі.
Працівники комунальних служб прибрали напівзруйнований металевий паркан, побілили вапном перший поверх фасаду та встановили на вікна та вхідні двері грати, які повинні перешкоджати вільному доступу сторонніх у середину будівлі.
Колись громадські активісти вже робили спробу перекрити входи до Корпусу, щоб убезпечити його від безхатьків та молоді, яка полюбляє там розважатися. Але без охорони ті грати стали легкою здобиччю мисливців за металобрухтом.
Дерева та чагарники розростаються та наступають на напівзруйновану будівлю, а з іншої сторони все ближче підбираються новобудови. Практично вся територія колишнього навчального закладу забудована багатоповерхівками. Ще б пак, це чи не найпрестижніше місце у Полтаві, а відтак і найдорожчі квадратні метри. Забудовників не зупиняє історична та архітектурна цінність центральної частини міста.
В середині Кадетського Корпусу панує безлад та руйнування.
У будівлі безліч разів виникали пожежі, як від вогнищ, що розводять безхатьки, так і від ймовірних підпалів даху. Від однієї з таких пожеж обвалився купол над колишньою внутрішньодомовою церквою Святого Самсонія.
Будівля Кадетського Корпусу стала місцем, яке вподобала полтавська молодь: ектримальні прогулянки на даху, можливість вільно малювати графіті на стінах або просто спокійно, подалі від сторонніх очей, вживати алкоголь чи наркотики, приваблюють "відірваних" полтавців. Велоекстремали навіть облаштували собі тут майданчик для тренувань у холодну пору року.
Від металевої покрівлі даху будівлі вже майже нічого не залишилося. Ймовірно, його розбирають та здають на металобрухт. Відсутність покрівлі значно прискорює руйнування, в стінах і на даху вже починають рости дерева.
А це місце свіжого підпалу, про який 15 травня повідомляло Depo.Полтава. А поруч сліди декількох більш давніх пошкоджень вогнем.
Варто не забувати, що будівля Полтавського Кадетського Корпусу має достатній запас міцності, але з кожним роком руйнування стають масштабнішими, а відтак і коштів на відновлення згодом витратиться значно більше. Але міська влада на чолі з мером Олександром Мамаєм, ймовірно, думають тільки про те, як би кому подорожче продати земельну ділянку біля архітектурної пам'ятки в центрі Полтави, яка піде "причепом" щасливому забудовнику.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава