Президентська шахівниця: Що відомо про нового очільника Полтавської ОДА Романа Товстого
За кілька тижнів до президентських виборів на Полтавщині вибухнув скандал, який став причиною кадрових змін у керівництві області
Довгоочікуваний візит президента України Петра Порошенка до Полтави нарешті привніс ясність у ситуацію з керівництвом області. Хто став ініціатором скандалу зі звинуваченням очільника Полтавської ОДА Валерія Головка та його першого заступника у хабарництві - достеменно невідомо, але цією ситуацією сповна скористалися в адміністрації президента, аби зміцнити позиції Порошенка у регіоні напередодні виборів. Хоча Головко ніколи і не вступав у відкриту конфронтацію з президентом, все ж таки він був призначений у 2014 році за квотою "Народного фронту" та був креатурою Арсенія Яценюка.
На фото: Голова Полтавської облради Олександр Біленький та екс-очільник Полтавської ОДА Валерій Головко
Втім позбуваючись Головка, президенту довелося пожертвувати однією з ключових фігур БПП "Солідарність" в області, очільником теріторіальної організації та фракції в Полтавській облраді Андрієм Пісоцьким. Але водночас цим рішенням Порошенко значно зміцнив позиції іншого "центру впливу" в полтавському обласному БПП, голови облради Олександра Біленького, у якого з Пісоцьким були далеко не безхмарні стосунки, і які інколи переходили у стадію "воєнних дій". Так у 2016 році фракція БПП "Солідарність" у Полтавській облраді висловила недовіру Біленькому на посаді голови облради. В свою чергу Біленький тоді звинуватив Пісоцького у втраті впливу на факцію. Хоча розвитку та ситуація не мала, і всі залишилися при своїх посадах, але суперництво між двома впливовими представниками президентської команди на Полтавщині нікуди не поділося.
Отже, Порошенко завітав до Полтави не з пустими руками, і під час виступу на Раді регіонального розвитку Полтавщини оголосив, що він підписав указ про звільнення очільника Полтавської облдержадміністрації Валерія Головка, проти якого НАБУ проводить слідчі дії щодо звинувачень у хабарництві. Про те, що президент звільнить Головка стало відомо ще за кілька днів до візиту, інтрига була лише в тому, хто стане наступником. Так як в одній справі з Головком фігурує і прізвище його першого заступника Андрія Пісоцького, а інші заступники Олег Пругло та Микола Білоконь були креатурами екс-голови, вибір у Поршенка був невеликий.
На фото: екс-очільник Полтавської ОДА Валерій Головко, перший заступник Андрій Пісоцький та заступник Олег Пругло на святкуванні Водохреща
На пошук кандидатів зі сторони у президентської адміністрації не вистачало часу - за два тижня вже мають відбудутися президентські вибори. Тож вибір президентської адміністрації припав на заступника Головка Романа Товстого.
Роман Товстий народився 18 червня 1979 року в Решетилівці на Полтавщині. Він земляк очільника Полтавської облради Олександра Біленького. Тож решетилівське "лоббі" в керівництві області значно посилило власні позиції. За першою освітою Товстий - вчитель історії і географії. Втім, майже одразу після закінчення вишу він подався у бізнес, досить тривалий час був приватним підприємцем - його бізнес був пов'язаний з сільським господарством, переробкою та продажем сільськогосподарської продукції. А у 2011 році перейшов працювати менеджером із закупівлі в ТОВ "Кернел-Трейд", що належить полтавському мільярдеру Андрію Веревському. В той же час розпочав активну політичну кар'єру. З 2011 року Товстий займає чільні позиції в Полтавській обласній організації політичної партії "УДАР Віталія Кличка", був кандидатом в народні депутати від "УДАРу" на виборах до Верховної Ради у 2012 році. У квітні 2014 року став заступником голови Полтавської облдержадміністрації, ймовірно не без впливу соратника по "УДАРу" Тараса Кутового. Сфера його відповідальності - це питання агропромислового комлексу, екології та природних ресурсів, цивільного захисту, дітей, сім'ї, молоді та спорту. А в 2015 році Товстий був обраний депутатом VII скликання Полтавської облради, де увійшов до фракції Політичної партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність". У 2017 році закінчив Національну академію державного управління при Президентові України та отримав ступінь магістра у сфері управління соціальним розвитком. За період перебування у владі в гучних скандалах помічений не був, у внутрішньопартійних суперечках займав виважену позицію. Навіть у період "бунту" фракції БПП в облраді під керівництвом Андрія Пісоцького проти Олександра Біленького, Роман Товстий був одним з небагатьох депутатів, які утрималися від протистояння з головою облради.
Фото/ Сайт Полтавської ОДА Роман Товстий
Роман Товстий одружений та виховує двох доньок: Євгенію та Олександру. Дружина Софія Кочарян працює секретарем судового засідання Ленінського райсуду Полтави.
Проживає новопризначений в.о. голови Полтавської ОДА в Полтаві, згідно реєстру електронних декларацій НАЗК, у квартирі площею 48 кв.м., що належить Жанні Кравченко. У власності сім'ї Товстого є дві земельні ділянки у Полтаві та в с. Щербані Полтавського району. Дружина є власницею недобудованого будинку площею 238 кв. м. у Полтаві. 13 грудня 2018 року Софія Кочарян стала власницею ще чотирьох соток землі в Полтаві. У 2017 році Роман Товстий задекларував три автівки та автопричіп. Серед автопарку нового очільника Полтавщини: CHRYSLER WRANGLER, 1990 р. в.; VOLKSWAGEN TOUAREG, 2011 р. в. та Mercedes-Benz GLA 180, 2017 р.в. Протягом 2017-го Роман Товстий отримав 214 251 грн заробітної плати за основним місцем роботи, а його дружина - 70 603 грн зарплати та 450 000 грн доходу від відчуження рухомого майна, ймовірно автівки FIAT 500 L. Тоді ж Товстий вказав серед грошових активів 90 000 доларів США готівкою та 55 000 доларів США, які він позичив іншим особам. Його дружина задекларувала 45000 доларів США готівки та 20 000 доларів США позики. За 2018 рік в.о. очільника Полтавської ОДА декларацію поки що не оприлюднив.
Отже, президент України Петро Порошенко напередодні виборів зробив ставку на Олександра Біленького, який разом з новопризначеним очільником Полтавської ОДА повинен буде забезпечити потрібний результат президентських перегонів на Полтавщині. І саме від цього результату залежить, чи залишиться Роман Товстий у кріслі вже без приставки "В.О.", а Біленький у кріслі голови облради.
Фото/Сергій Колодій
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава