Прозорі кабінки, олівці та зайві бюлетені: Як відбувалися вибори в ОТГ на Полтавщині

На перших виборах до об'єднаних територіальних громад на Полтавщині було зафіксовано чимало порушень і просто курйозних випадків

Прозорі кабінки, олівці та зайві бюлетен…

29 жовтня на Полтавщині відбулися вибори у 12 об'єднаних громадах: Гребінківській, Ланнівській, Бутенківській, Лохвицькій, Михайлівській, Драбинівській, Малоперещепинській, Нехворощанській, Руденківській, Новосанжарській, Новогалещинській та Сенчанській. В середньому по області явка на виборах становила 49,64% виборців. Найбільше людей проголосувало в Драбинівській ОТГ - 71,07%, а найменше - в Новосанжарській та Сенчанській ОТГ - 36,71%. І хоча поліція Полтавщини заявила, що не зафіксувала грубих порушень виборчого законодавства (надійшло тільки сім повідомлень про ймовірні порушення), спостерігачі оприлюднили інформацію про деякі з них.

У Лохвиці на ДВК №530418 спостерігачі зафіксували в приміщенні дільничної виборчої комісії агітаційну листівку кандидата на посаду голови Лохвицької міської територіальної громади Віктора Радька. На зауваження спостерігача листівку забрали. А на ДВК №530419 були агітки відразу декількох кандидатів: Миколи Голінка, Тетяни Костенко, В'ячеслава Демчука, Віктора Радька.

У Новосанжарському районі на ДВК №530624 Драбинівської об'єднаної територіальної громади члени комісії хотіли видати бюлетень чоловіку, котрий не пред'являв документ, що засвідчує особу. Коли у виборця запитали, чи є в нього паспорт, той повідомив, що документ забув вдома. Через кілька хвилин до дільниці прийшло ще двоє виборців: чоловік пред'явив паспорт, а жінка отримала бюлетень та проголосувала без документу. На зауваження спостерігача, що видача бюлетеня без документа є порушенням виборчого законодавства та несе кримінальну відповідальність, голова ДВК повідомив, що й надалі комісія буде проводити видачу бюлетенів виборцям без паспортів, оскільки село Крута Балка мале і вони знають всі один одного. "Для того, щоб когось притягти до криміналу, треба або спалити дільницю, або когось вбити. В тюрму ніхто не попаде", - заявив голова дільничної комісії.

Відносно даного правопорушення спостерігач написав заяву до поліції та склав скаргу до дільничної виборчої комісії.

У приміщенні ДВК №530608, розташованій у Нових Санжарах, організатори виборчого процесу занадто буквально сприйняли заклики до прозорості виборів. Кабінки для волевиявлення виборців були зроблені з напівпрозорого матеріалу, який дозволяє бачити все що робиться в середині.

"Під час виборів відбувається таємне голосування. Проте у даному випадку, цей процес може бути під питанням. Адже, як зазначив спостерігач, вони напівпрозорі", - зазначила кординатор Громадянської мережі "Опора" Дар'я Черкашина.

На цій же дільниці дехто з виборців проголосував в одному бюлетені за одного кандидата і проти інших.

На ДВК №530605 у Нових Санжарах на дільницю завітав екс-заступник голови Полтавської ОДА Андрій Баранов разом з кандидатом на посаду голови новосанжарської ОТГ Борисом Федоренком. Спостерігачі попросили Баранова показати документи. Але відповідь була досить змістовна: "Хто ти мені такий, щоб я тобі звітував?". І вслід – побажання спостерігачеві постояти у сторонці.

На тій же дільниці члени виборчої комісії повернулися з голосування виборців на дому, де за попередніми списками повинні були зробити своє волевиявлення 33 громадянина, з 20 підписами у витягу, у той час як контрольних талонів було 21. Звідки взявся ще один бюлетень, ніхто пояснити не зміг.

А членам та спостерігачам ДВК №530633 Малоперещепенської ОТГ довелося працювати в неопалюваному приміщенні. Голова Малоперещепинської територіальної виборчої комісія Людмила Ситарь повідомила, що напередодні у неї була домовленість із директором Малоперещепинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені М.А. Клименка Новосанжарської районної ради Катериною Вергун, де розташована ДВК №530633, що на вихідні, в день виборів, опалення не буде вимкнене. Але, як виявилось по факту, домовленість було не дотримано з боку директора школи.

Не обійшлося без порушень і під час підрахунку голосів. На ДВК №530605 у Нових Санжарах члени комісії заповнювали протоколи олівцем. На зауваження спостерігача про те, що подібні дії є порушенням статті 80 Закону України "Про місцеві вибори", члени комісії не звернули жодної уваги та продовжили заповнення протоколу.

Проте загалом вибори на Полтавщині перебігали без суттєвих порушень, які б могли вплинути на волевиявлення людей. Тож, скоріш за все, їх буде визнано такими, що відбулися. Залишилося тільки дочекатися, коли Центральна виборча комісія оголосить остаточні результати.

Фото Громадянська мережа "Опора".

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme