Річниця бійні біля "газетної арки" у Полтаві: Винні досі не покарані
Рік тому, 5 квітня 2017-го, зазвичай тиха Полтава "прогриміла" на всю країну. Містяни вийшли на мітинг проти незаконного будівництва, але акція перетворилася на криваве побоїще
Рівно рік тому, о 19:00, у центрі Полтави розпочалася акція протесту проти забудови будинкової арки по вул. Соборності, №27 – місцевий бізнесмен вирішив прибрати "смачні квадрати" собі, не сильно переймаючись думкою громади. На акцію прийшли близько 300 полтавців, серед яких були і депутати міськради. Спочатку все відбувалося мирно - мешканці будинку з плакатами стали біля залізної загорожі, яка перекривала наглухо арку (і, відповідно, прохід у двір), і яку полтавці прозвали "Залізний капут".
Згодом присутні активісти почали бити по металевому бункеру кувалдами та ломами, намагаючись його розламати та звільнити прохід.
І тут з приміщення кав'ярні, розташованої напроти горезвісної арки, вискочили близько десятка кремезних чоловіків. Дехто з них був у амуніції, якій могли позаздрити спецпризначенці. Як виявилося пізніше, то були працівники охоронної фірми "Скорпіон-2016" з Кременчука, яких найняв забудовник арки ФОП Степаненко. Змітаючи всіх на своєму шляху, вони підбігли до входу в арку і почали бити та розкидати присутніх. В хід пішли кийки, світло-шумові гранати та сльозогінний газ. Спочатку "тітушкам" вдалося розчистити майданчик перед аркою, але відійшовши і перегрупувавшись, полтавські активісти пішли у наступ. Кременчуцькі "охоронці" були зім'яті та побігли в сторону ТЦ "Злато місто".
Відео: Полтавське ТБ/YouTube
Декільком тітушкам вдалося сховатися в одному з кафе, яке відразу оточили прибулі бійці поліцейського батальйону "Полтава", не давши розлюченим людям добити нападників.
Розправившись з "тітушками", люди повернулися до арки і продовжили її демонтаж. Конструкція виявилася добротною, тож процес просувався повільно, не зважаючи на використання "болгарки", ломів та кувалд. Періодично охоронці будівництва, які закрилися всередині цього "бункеру", застосовували сльозогінний газ, якого в них було достатньо, тож вони його не жалкували. Тоді протестувальники вирішили викурити охоронців - спочатку розпалили вогонь під аркою, а потім кинули всередину димову шашку. В цей же час з іншої сторони арки переговори з представниками охоронної фірми вів очільник полтавської поліції Олександр Терела. Після тривалих перемовин охоронці вийшли з бункеру, їх одразу "упакували" правоохоронці.
Відео: xyleegun23/YouTube
Після цього протестувальники спокійно довели свою справу до кінця і нарешті прорізали прохід в "залізному капуті". Рештки конструкції поклали на бруківку поруч як нагадування про криваві події того вечора.
Перемога далася полтавцям важкою ціною. Під час бійки декілька активістів і один поліцейський отримали тяжкі поранення, в тому числі і ножові. "Двоє хлопців з проникним пораненням, двоє зі зламаними руками, численні забої. Олександру Кобі наразі роблять операцію, стан стабільно важкий", - повідомив про втрати серед протестувальників депутат міськради Юліан Матвійчук.
Один з активістів, ветеран АТО Олекса Коба, внаслідок сутичок отримав вісім проникаючих ножових поранень. Лікарі зуміли врятувати йому життя, але за чотири місяці лікування здоров'я Олекси так і не відновилось. Зараз він оформлює групу інвалідності.
Ці події могли стати кінцем правління одіозного мера Полтави Олександра Мамая і "ширки" у міськраді. Але створений у захопленій міськраді "Штаб спротиву" протримався лише кілька тижнів. Захопивши міськраду, його лідери висунули владі низку вимог, які всі були проігноровані. Мамай просто декілька днів не з'являвся на робочому місці.
Лідери "Штабу спротиву" не змогли дійти згоди щодо подальших дій, і протести зійшли нанівець. Протестувальники вирішили відмовитися від силових акцій, зосередитися виключно в юридичній площині і через суд покарати винних у кривавих подіях.
Із декількох десятків кременчуцьких "тітушок" у підсумку на лаві підсудних опинилися тільки двоє, які нанесли ветеранам АТО ножові поранення. Суд над Євгеном Усенком і Анатолієм Прядком триває досі. Оскільки існує безліч відео- та фотодоказів їхніх дій під час акції протесту, адвокати вибрали шлях юридичних зачіпок та затягування процесу.
Останнє засідання, яке мало відбутися 26 березня 2018 року, і на якому вже мали досліджувати речові докази, перенесли аж на травень саме через відсутність під час судового процесу адвокатів підсудних.
Щодо інших учасників побиття активістів, то поліція досі проводить розслідування. Як повідомив заступник очільника поліції Полтавщини Володимир Тимошко, відкрито кримінальне провадження за статтею 296-4 Кримінального кодексу України (хуліганство із застосуванням вогнепальної зброї), зараз тривають експертизи. Про результати розслідування Тимошко не повідомляє, посилаючись на таємницю слідства. Але зазначив, що слідчі дії стосуються обох сторін протистояння.
Полтавцям вдалося відстояти будинкову арку на Соборності, 27, від забудови. Зараз вона вільна для проходу мешканців будинку і стала для полтавців, нарівні з Майданом, символом боротьби за гідність і власні права.
Втім, мер Мамай і його посіпаки висновків з тих кривавих подій, схоже, так і не зробили. Міська влада продовжує ухвалювати суперечливі рішення щодо забудови центральної частини Полтави багатоповерхівками та тимчасовими торговельними спорудами. А наближені до посадовців "бізнесмени" все так же руйнують пам'ятки історії та архітектури. Протистояння перемістилося до Будинку Дворянського зібрання (колишній кінотеатр ім. Котляревського), який входить до унікального архітектурного ансамблю Круглої площі Полтави, і який орендатори спотворили перебудовою. Поки що боротьба за збереження історичної будівлі ведеться в юридичній площині. Але і біля "Арки" все починалося з мирних протестів мешканців будинку, яких ніхто не захотів слухати.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава