У Полтаві тривають суперечки щодо наявності масових поховань на території, що віддають під багатоповерхівки

Громадські активісти закликають владу негайно провести дослідження та відмовитися від забудови території, на якій в часи Другої світової війни були розстріляні та поховані тисячі людей

Сьогодні, 23 травня, у Полтаві біля пам'ятника Скорботної матері відбулася виїзна нарада представників полтавської влади та громадських активістів щодо забудови території колишніх артскладів, де ймовірні масові поховання людей, розстріляних нацистами під час Другої світової війни, повідомляє кореспондент Depo.Полтава.

На початку виступив перший заступник міського голови Полтави Андрій Лямін. Він продемонстрував присутнім архівні світлини, аерофотозйомку воєнних та післявоєнних часів та карти, які, за його словами, свідчать про відсутність людських поховань у місці запланованого житлового будівництва: "Фактів чітких, які б нам ще давали додаткову інформацію, де можливо ще є масові розстріли, на сьогоднішній день ми не змогли отримати не від кого. Навіть була виставка в СБУ, куди ходили і наші працівники. Так, там були описані факти розстрілів, але вони проходили не на цьому місці."

Голова фракції "Самопомочі" в Полтавській міськраді, очільник постійної депутатської комісії з питань містобудування Дмитро Сенчакович зазначив, що у громадських активістів є дані, що на певних ділянках були розстріли - на ділянках дотичних до тих, що виставляються на земельний аукціон. "Найбільш продуктивно, якісно та швидко можна виконати дослідження георадаром. У них (активістів - прим. ред.) є діалог з представниками, які можуть привезти георадар, а від міської влади потрібно отримати якісь фінансові ресурси. Тому крокуємо у наступному напрямку: георадаром дослідити саме ті земельні ділянки, які підпадають під земельний аукціон. У випадку, якщо нам надається висновок, що там можуть бути якісь захоронення, ми ці земельні ділянки знімаємо з аукціону. Решту земельних ділянок ми виставляєм під багатоквартирну забудову. Тоді вже вносимо зміни до генерального плану забудови, і ті 2,5 га відводимо безпосередньо під Меморіал".

На нараді виступив також колишній начальник штабу військової частини, яка за радянських часів розташовувалася на цій території. Він розповів, що дійсно частину цієї земельної ділянки займало старе міське кладовище, і там військовослужбовці знаходили людські рештки. Але військові не знаходили масових поховань розстріляних містян та полонених.

Представник центру археології В'ячеслав Шерстюк зазначив, що спірні ділянки треба просканувати георадаром, але це не панацея, бо прилад покаже лише аномалії, які потім потрібно дослідити "вручну" лопатою.  Забудова, на думку Шерстюка, повинна відбуватися в два етапи: безпосередньо пошук тих місць, які найбільш ймовірно підпадають під території, де ці розстріли, і поховання відповідно, можуть розташовуватися. На цих територіях необхідно провести інтенсивні розшуки. На інших територіях після аукціону земельні та будівельні роботи повинні відбуватися лише під наглядом фахівця.

Очільник фракції "Свободи" Юліан Матвійчук зазначив, що зараз основне питання розібратися, де саме були поховання загиблих людей, неважливо якої національності - євреїв чи українців. Тому обов'язково потрібно якнайшвидше провести дослідження георадаром.

Представниця ініціативної групи Олександра Супряженко висловила обурення діями міської влади, які вчасно не запросили до Полтави фахівців пошукових організацій, про що була домовленість на попередній нараді. Також вона звинуватила посадовців у порушенні законодавства щодо дослідження та охорони місць поховань загиблих людей. Андрій Лямін заперечив, бо, на його думку, був зроблений великий обсяг роботи, але фактів поховань ними встановлено не було.

Після гарячої словесної перепалки та взаємних звинувачень Лямін залишив нараду, пославшись на зайнятість та брак часу. А активісти попрямували на територію ймовірних поховань, аби продемонструвати журналістам людські рештки, яких в тих місцях чимало.

Раніше портал Depo.Полтава повідомляв, що на черговій сесії Полтавської міськради 25 квітня депутати одноголосно ухвалили питання "Про проведення земельного аукціону", проте за виключеннням восьми лотів, де ймовірні залишки масових поховань військовополоненних часів Другої світової війни. Представники влади попросили активістів разом із заступниками міського голови підготувати документально підтверджену інформацію про наявність поховань на вказаних земельних ділянках.

3 травня у Полтавській міськраді відбулась нарада щодо земельного аукціону території так званих "артскладів". Громадськість вкотре вимагала від влади виключити окремі земельні ділянки з аукціону, оскільки згідно документів на цих територіях можуть бути залишки масових поховань загиблих в часи Другої світової війни. Представниця ініціативної групи Олександра Супряженко зазначила, що забудова даних ділянок неприпустима і суперечить законодавству. Перед початком будівництва влада мала оформити містобудівну документацію і провести дослідження території на предмет наявності поховань людей. Після тривалих обговорень члени комісії домовились, що до Полтави приїде фахівець організації, яка має необхідні дозволи і досвід для проведення досліджень на предмет можливих поховань.
 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава