У Полтаві відкрилася виставка до Дня пам'яті жертв політрепресій

Відвідувачам продемонстрували документи, що свідчать про політичний терор українців у 1920-1950 роках

Depo.
19 травня 2017 17:56
ФОТО: depo.ua

Державний архів Полтавської області, спільно з обласним Управлінням СБУ, підготували документальну виставку про жертв політичних репресій "Політика Кремля - війна проти власного народу", повідомляє Depo.Полтава з посиланням на прес-службу Полтавської ОДА.

Виставка складається з двох розділів та містить 50 документів, які засвідчують перебіг подій у період 1920-1950 років.

У першому розділі представлені документи, які показують злочинну сутність більшовицького режиму, встановленого в Україні у 1919-1920 роках. Серед іншого, накази губернських та повітових органів за 1919 рік про обов'язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки та введення цензури.

"Як тільки радянська влада почала вкорінюватись на Полтавщині, видавалися накази репресивних органів. Про закриття громадських організацій, облік військовослужбовців, які перебували у загонах Денікіна, Скоропадського і Петлюри, про здачу національної атрибутики тощо", - говорить заступник директора Держархіву Полтавщини Тарас Пустовіт.

У другому розділі експозиції відвідувачі побачили документи зі звинувачувальними справами та матеріали періодичних видань, які свідчать, що політичні репресії торкнулися майже всіх верств місцевого населення. Дослідники стверджують, що репресії і терор стали головною зброєю Москви на шляху ліквідації своїх політичних опонентів.

"Та політика, яка тривала більше 70 років, торкнулася всіх. Щороку ми знаходимо нову інформацію про знищення опонентів, підозрілих осіб і, в цілому, про процес становлення радянської влади", - говорить Тарас Пустовіт.

На виставкових стендах робітники архіву представили документи зі звинувачувальними справа видатних державних діячів: Михайла Грушевського, Симона Петлюри, Остапа Вишні та інших.

Окремі публікації, як "Викрито націоналіста-ДРУшника", "До кінця викрити рештки націоналістичної контрабанди в педінституті" у газеті "Більшовик Полтавщини" свідчать, наскільки цинічно в тих умовах діяла влада. Дослідники стверджують, що, після публікації звинувачувальних вироків у ЗМІ, людей виключали з партії, позбавляли посад і згодом репресували всю родину.

"Під цей терор потрапив не один мільйон українців. Документи, які ми представили на виставці та які містяться в архіві, вони були від грифами секретності і багато нащадків не знали про те, що їхні діди і прадіди були репресовані", - говорить директор державного архіву Полтавської області Валентина Гудим.

Також, відвідувачам розповіли історії полтавців, яких репресували безпідставно. Наприклад, двох дітей - Миколу Легенького та Михайла Шаповала - покарали за те, що жартували над політичними діячами.

"Хлопців позбавили волі тільки за те, що, свого часу, вони після школи зібралися і намалювали карикатури Сталіна та Блюхера. Діти не знали про те, що цього не можна робити, за що їх притягли до кримінальної відповідальності і засудили до двох років ув'язнення", - говорить адміністратор інформаційно-довідкової зали сектору архівного забезпечення СБУ в Полтавській області Олена Євдокімова.

На цьому справа не закінчилася. Батька одно з хлопчиків також звинувати у антирадянській діяльності та засудили до 10 років ув'язнення.

Друзі, приєднуйтеся до наших груп "ВКонтакте" та у "Фейсбуці".

Більше про життя Полтави читайте на Depo.Полтава