Як голосувала Україна: Закуска з бюлетеня та вибори під марш Мендельсона

Другий тур президентських виборів виявився ще спокійнішим, ніж перший. Але без несподіванок на дільницях все одно не обійшлося

Олекса Шкатов
Заступник головного редактора по роботі з регіонами - керівник регіональних редакцій
Як голосувала Україна: Закуска з бюлетен…

Вибори 21 квітня були прогнозованими і в інформаційному плані кволими. Настільки, що навіть назбирати цікаві події для невеличкого дайджесту Depo.ua виявилося справою нелегкою.

Харків

Вибори в столиці Слобожанщини були, як і всюди, тихими. А от те, що навколо них – не дуже. Втім, клопоту було, в першу чергу, надзвичайникам. Ну, і ще близько 8 тисячам тих, кого довелося евакуювати. Адже місто з самого ранку накрило хвилею "замінувань": повідомлення про вибухівку надійшли аж на 11 об'єктів: готелі, торгівельні центри, аеропорт. Найгірше було клієнтам останнього, адже через пошуки вибухових пристроїв було затримано п'ять рейсів. На щастя, бомб так і не знайшли. А от телефонних терористів знайти б не завадило.

Львів

У столиці Галичини теж все було спокійно на дільницях, але не дуже – навколо. І з тої ж самої причини, що й у Харкові – через "замінування". У Львові невідомі бовдури повідомили про вибухівку на п'яти об'єктах, зокрема у торгових центрах та в залізничних касах. Зрозуміло, що ніяких бомб знайдено не було. І це тішить. Бо чим би альтернативно обдаровані не тішилися, аби не вибухівкою.

Що ж стосується самого голосування, то воно минуло з галицьким колоритом. Так, щонайменше на одній дільниці члени комісії помолилися перед голосуванням. Іншу освятив священик перед народним волевиявленням, а потім спробував проголосувати, але отримав вказівку на двері, бо не мав при собі паспорта. Бо без документа навіть з божою поміччю не можна.

А ще у Львові не обійшлося без політичних гасел і навіть, прости боже, сепаратизму: один з виборців зіпсував бюлетень і написав на ньому "Хай живе вільна Галичина". Причому латинкою. Що як би натякає…

Київ

Вибори – це свято. Для деяких. Причому із самого ранку. В столиці один з виборців прийшов на дільницю ще о 8:10. Вже у не зовсім адекватному стані. Проголосував. А за чотири години прийшов вдруге, вже більш впевнено. З тою же метою. Бо про свій ранковий вояж до дільниці він вже забув. Пояснили. Проводили. Пішов святкувати, мабуть...

Люди, бува, гублять бюлетені, а на Київщині от знайшли: в Баришівському районі виборець зайшов у кабінку і знайшов там вже заповнений "бланк". Як свідомий громадянин, повідомив про це голову виборчої комісії. Той, поміркувавши, що хтось просто забув донести голос до урни, хотів зробити це за невідомого виборця. Але на заваді стали спостерігачі. Бо хто забув – той пролетів, і нікому не дозволено голосувати за інших. Навіть головам комісій.

І про приємне. У Гостомелі виборців зустрічали квітами. Але не всіх, а тих, хто прийшов голосувати вперше. Давали по одному тюльпану, але ж все одно приємно! Бо вибори – це свято. До чого б вони не вели…

Донбас

Проблеми із вчасним відкриттям дільниць виникали в різних регіонах, але так, щоб дільниця не почала роботу взагалі... На Донеччині так "відзначилася" дільниця у селищі Лебединському, до якої приписані 500 виборців. Головна причина, принаймні з офіційно оголошених – розташування самої дільниці: вона розміщена на самісінькій лінії розмежування, тож люди просто відмовилися виходити туди на роботу. Можливо, були й інші причини, але з цим вже доведеться розбиратися поліції.

А от дільниця в Пікузах двері відчинила, але із величезною затримкою: о 14:00, коли там нарешті здали присягу дев'ять членів комісії і, відповідно, отримали печатку й бюлетені. Причина – шантаж: члени комісії вимагали гроші. Спочатку – 15 тисяч гривень, ближче до дня голосування – вже 27 тисяч. В місцевому реєстрі виборців не уточнили, чому саме люди вимагали ці гроші. Але розповіли, що більшість жителів села зареєструвалася для голосування на інших дільницях. А в першому турі з 208 зареєстрованих мешканців проголосували лише… члени виборчої комісії і ще чотири людини. Видно, місце зачароване…

Одеса

Дивні речі відбувалися у одній психлікарні під Одесою. Воно і зрозуміло, що у психлікарнях завжди знайдеться місце для чудасій, але тут – інший випадок: виборці, а по суті – пацієнти, які виходили з кабінок, звітували сестрі, яка їх привела, що поставили позначку "в першому рядку виборчого бюлетеня". Що є ознаками примусового голосування. І, заразом, красномовною характеристикою самих виборців.

Як і в першому турі, Одеса і область знову тішили гумовими квартирами. Їх в регіоні декілька. В одній прописано 203 людини. В іншій – 442. А в одному з недобудованих будинків "проживає" одразу 720 виборців. Дивно, чого вони там всі товчуться? Їхали б у вже згадані донбаські Пікузи, от де виборців не вистачає.

Люди протестують по різному. Хтось просто ставить галочки напроти обох кандидатів або не ставить жодної. Хтось малює, скажімо, нацистські свастики. А хтось обзивається. "Всі козли", - написав на своєму бюлетені невідомий виборець в Овідіополі. "Бє-бє-бє", - могли б відгукнутися деякі кандидати, але вони в нинішніх виборах участі не брали.

Буковина

Якщо на Галичині перед виборами молилися, то на Буковині співали гімн. О 8 ранку в селі Недобоївці Хотинського району керівник комісії привітала присутніх з днем виборі, а потім, під баян, всі дружно заспівали славень. О хороша ж традиція! Треба всюди запровадили, щоб ніхто не забував, на яку країну працює. А хто промовчить, того можна сміливо гнати з дільниці. Там таких не треба.

А ще у Чернівецькій області писали "підказки" в кабінках для голосування. Точніше, заклики поставити галочку напроти певного кандидата. Члени комісії ті заклики замальовували маркером. Фінальний рахунок цього "двобою" невідомий, але перемогла. Скоріше за все, комісія.

Дніпро

У Дніпрі на одній з виборчих дільниць влаштували "дискотеку": виставили колонки у вікно, врубили музику. Чи зібрався танцпол, не повідомляється.

А голова облради похизувався в соцмережах фотографією із заповненим бюлетенем. Ну прям як новий президент, хоч показувати свій бюлетень заборонено! А потім так же "здався поліції".

Але набільше "смалив" не Дніпро, а Кривий ріг, батьківщина майбутнього президента. Спочатку він потішив новиною про те, що п'яна жінка з'їла свій бюлетень – мабуть, целюлози в організмі не вистачає.

А трохи згодом прийшла ще одна потішна новина: у Кривому Розі внесли у списки виборців та запросили на голосування восьмирічну дитину. Ну, а що: діти деяким дорослим фору дадуть! І знову ж таки, бюлетенів дарма не їдять.

Чернігів

Чернігів – він як Кривий ріг, тільки інакше. Там теж виборець намагався з'їсти бюлетень. Але не просто так, а заради якогось свого діла. Бо спочатку спробував його винести, кинувши в урну шматок шпалер, тобто готувався заздалегідь. А вже коли його засікли, то спробував вдіяти за принципом "так не діставайся же ти нікому". Не вдалося.

А ще у Чернігові кличуть на вибори мертвих. Із незрозумілою регулярністю. П'ять років там кличуть прийти і сказати своє "так" померлій жінці. Сестра померлої просила реєстр виборців виправити помилку, але поки що явно не вдалося. Цього року прийти на дільницю потойбіччя знову закликали. Докличуться ж!

Запоріжжя

Запоріжжя і область загалом були тихими. Ну, два виборці в одну тумбочку, що стояла в кабінці замість столика, бюлетені кинули, ну, буває… Але без скандалів не обійшлося. Один "організував" відомий атошник прийшов на виборі у футболці "Порох – сила, кокс – могила". Його тут же запідозрили в політагітації. Хоча по суті вислову, звісно ж, навряд чи є, що заперечити.

А ще на одній з запорізьких дільниць знайшли "блогера", якого свого часу судили за сепаратизм. Чоловік добряче наслідив, але чомусь жити втік з омріяної "Новорасії" до "київської хунти". Отак, бува, працюєш ти в "комітеті соціальних комунікацій "ЛНР", а потім раз – і ти вже стежиш, як проходять демократичні вибори в ненависній тобі Україні.

Миколаїв

Очільник Миколаївщини їхав на дільницю, їхав і доїхав із запізненням. А все чому? А тому, що їхав він не на "мерседесі" якомусь, як всі нормальні чиновники, а на велосипеді. А ланцюг в нього, каже, зламався. Це, звісно ж, голову ОДА не зупинило: свій бюлетень він в урну таки кинув. Заразом пояснив, де всі. В сенсі, всі інші люди – в церкві. Бо свято. А вже після церкви і на голосування можна.

Ну і зовсім незрозумілі події з присмаком звичайного українського сюрреалізму відбувалися в обласному центрі. Там біля виборчої дільниці, що у місцевому зоопарку (що "доставляє" вже само по собі), затримали вісьмох молодиків-дніпрян спортивної статури. Зі спортивними сумками і гладко ствольною рушницею "Сайга". Всі затримані пояснили, що приїхали в пошуках роботи, вже їдуть назад, бо роботи нема, а рушниця для самозахисту. Яку роботу вони шукали в зоопарку, не уточнюється.

Закарпаття

Закарпаття голосувало душевно. Зранку – обов'язково першим ділом в церкву. Це святе, ще й свято. Далі можна і проголосувати. Взагалі волевиявлялися закарпатці не дуже охоче. Але були й дуже свідомі громадяни. Наприклад, молодята, які прийшли поставити галочки прямо у весільному вбранні, бо голосування весіллю – не перешкода.

А ще на Закарпатті працює наймолодший голова ОВК. На Берегівщині виборчу комісію очолив студент медичного коледжу Володимир Маркітан. 18 років йому виповнилося лише 25 січня, а керувати і брати відповідальність вже вміє не гірше за старших.

Прикарпаття

Взагалі українці псували бюлетені на будь-який смак. А хтось подавав ними сигнали лиха. Так, на Прикарпатті хтось написав на бланку голосування SOS. Кого треба рятувати – людину чи країну – не зрозуміло. Але те, що допомога таки необхідна, очевидно.

Кропивницький

Отакої! Якщо загалом по Україні вибори назвали спокійними, то на Кропивниччині активісти назвали голосування найнуднішим за всю історію. Причому ще вранці. І, головне, що й заперечити нема чого: в області дійсно, окрім дрібних порушень, нічого не відбулося.

А ще у Кропинвицькому не дали голосувати наркоманам: на дільниці, що в наркологічному диспансері в Кропивницькому. До списку виборців внесли 34 пацієнта зі 109. Таким чином, 75 людей не змогли проголосувати. 

"А що, так можна було?" – так і хочеться запитати це у деяких виборців. На Кропивниччині, наприклад, мати хотіла проголосувати замість сина за довіреністю. Отже, з одного боку в цій історії така громадянська свідомість, що не кожному дана. З іншого, закони треба таки знати.

Хмельницький

Тиша на Хмельниччині. Там навіть не буянили особливо. Хоча п'яні, звісно ж, але якісь не буйні. Єдине що одна пара разом в одній кабінці голосувала. А ще один виборець спочатку знімав на дільниці відео, потім документував те, як голосує, а потім почав гучно кричати, за кого він проголосував. А це заборонено. Був виведений поліцією за межі дільниці. Там можна.

Вінниця

Якщо в попередньому турі із збереженням бюлетенів по Україні було чимало цікавинок – вони то в виварках зберігалися, то ще якось – то цього разу позаштатних ситуацій не було. Хоча на Вінниччині з одним сейфом довелося помучитися: він не відкривався. Приїхали рятівники. Допомогли відкрити. І знову тиша.

А ще на Вінниччині виборець вимагав видати йому бюлетень за депутатським посвідчення – видно, депутат районної ради звик "вирішувати питання" за допомогою "корочки". Але тут не спрацювало. Як виявилося, "корочка" право голосу й дає, то тільки і рідній райраді.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme