Як на Полтавщині пригощали борщами з полуницею, перепілкою, щавлем та 65-градусною самогонкою

У столиці українського гончарства - Опішному - пройшов третій гастрономічний фестиваль "Борщик у глиняному горщику"

Як на Полтавщині пригощали борщами з пол…

Сьогодні, 13 серпня, у Опішному на Полтавщині готували борщі з найрізноманітніших інгредієнтів, які пересічні українські господині навіть не здогадувалися додавати у цю страву. Кореспонденти Depo.Полтава також покуштували смачного, наваристого борщу з печі за рецептом, випробованим кількома поколіннями українських господинь.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 1

Щорічний фестиваль "Борщик у глиняному борщику" уже втретє проходить у Лялиній світлиці. Особливістю цьогорічного фесту стало розширення географії запрошених учасників, адже позмагатися в умінні варити борщ приїхали господині з Дніпропетровщини, Черкащини, Житомирщини.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 2

Традиційно борщ вариться в печі на відкритій території. Господині кажуть, що справжній борщ після приготування повинен певний час умлівати біля печі. Тоді він буде смачніший, в домашніх умовах такий не приготуєш. 

Організатори запевняють, що фестиваль-квест популяризує насамперед Полтавщину як осередок народної гастрономії та натуральної поживи і має на меті зробити полтавський край осердям гастрономічного туризму та повернути традицію спільного гуляння.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 2

За право вибороти першість та носити почесне звання господині, що варить найсмачніший борщ, змагалися три учасниці з Полтавщини, Черкащини та Житомирщини. Кожна приготувала три борщі у глиняних горщиках у печі за оригінальною народною рецептурою.

Учасниця з Полтавщини Катерина Піщаленко виборола перемогу у двох попередніх фестивалях борщу. Цього року з 8:00 ранку вона уже поралася коло печі, аби знову вразити вибагливих гостей фестивалю. Знатну господиню постійно запрошують на різноманітні фестивалі та конкурси. Незабаром вона пригощатиме своїми фірмовими борщами гостей Сорочинського ярмарку. Проте гастрономія - не єдине заняття Катерини Іванівни. Вона працює завідувачем будинку культури у селі Глинське Зіньківського району на Полтавщині.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 3

У минулому році жінка годувала поціновувачів українських страв борщами з щукою, зі свинячим ребром і з куркою. Цього року також знайшла чим здивувати фестиваль. Попри численні прохання поділитися рецептами страв, Катерина Іванівна мужньо відмовчувалася, проте певні секрети все ж відкрила.

"Класичний борщ готується з м'яса, потім кладемо картопельку, томат, засмажечку. Наприкінці - спеції та капуста. Можна солодкий перчик додати. Приготування борщу в печі має свої особливості: якщо ближче до вогню горщик поставити, то борщ кипітиме, трохи далі - варитиметься, але уже без кипіння. А зкраю печі він лише млітиме. Горщик треба пересувати лише рогачем, і то обрежено, щоб посудину не перекинути", - розповіла Катерина Піщаленко.

Сьогодні вона приготувала три борщі: пісний з карасиками, традиційний зі свининою та борщ з перепелами і щавлем.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 4

"Для пісного борщу з карасиками спочатку відварила квасолю, потім додала картоплю, смажену рибу. Обов'язково смажену, тому що сира розвалиться. Потім перетерті помідори, засмажку. Засмажка буває різна: для м'ясного борщу робимо засмажку на салі, а для пісного - на олії. Обов'язково додаємо часник, буряк, моркву та цибулю. Капусту додаємо в останню чергу, щоб вона не розварилася. Для зеленого борщу з перепелами і щавлем спочатку варимо м'ясо, потім вкидаємо картоплю. Пізінше нарізаємо варені яйця і вкидаємо нарізаний щавель. Буряк не кладемо. Третій приготувала традиційний борщ зі свининою", - поділилася особливостями рецепту полтавка.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 5

Під час заходу, поза конкурсом, презентували смачні борщі приготовані за рецептами, які вигадували та вдосконалювали бабусі наших бабусь: борщі з галушками, з грушками, з полуницею. А також вареники з капусткою, вареники з картоплею, галушки, вергуни, гречаники, крученики з горіхами, шулики з маком та медом, сирівець, узвар, хріновуха, медовуха, малинівка та вишнівка. Ціни тішили та приваблювали покупців: порція борщу коштує 25 гривень, вареники - 15 гривень, склянка медовухи - 10 гривень.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 6

Паралельно з приготуванням борщів відбувалася реконструкція опішнянського весілля: етнодійство в ролях з відповідними костюмами, антуражем, танцями, піснями музиками та випіканням весільного короваю. Учасником весілля міг стати кожен бажаючий. Крім того, майстер-клас з гончарства презентували гончарі Олександр та Анатолій Шкурпели.

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 7

Родзинкою фестивалю стало приготування перваку. Самогонний апарат привіз Євген з Царичанки Дніпропетровської області. Чоловік говорить, що вміння варити самогон у їхній родині передавалося з покоління в покоління, навіть мають власну секретну рецептуру. Євген вигнав першу самогонку у восьмирічному віці, з того часу лише вдосконалює своє вміння:

"На фестиваль приїхали родиною. Я готую самогонку для покращення апетиту перед вживанням борщу, а мама варить борщ. Лишень погляньте - натурпродукт. В крамницях у красивій пляшці ніколи такого не купите. Найкращий та найчистіший самогон буде лише тоді, коли в нього душу вкладеш та приготуєш з любов'ю."

Фестиваль "Борщик у глиняному горщику" - фото 8

Попри прохолодну та дощову погоду Євген переконаний, що його 65-градусний первак зігріє та збадьорить кожного. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme