За крок від популярності до занепаду: Як розвивається зимовий туризм на Полтавщині
Сніг, що випав посеред аномально теплої зими на Полтавщині, додав роботи дорожникам та рятувальникам, але для поціновувачів екстремальних видів спорту настав довгоочікуваний час зимових розваг
Початок зими для Полтавщини видався аномальним – плюсова температура, суцільна багнюка і жодного натяку на сніг. Та ближче до Нового року святкова атмосфера таки з'явилася, а у січні снігопади остаточно стабілізувались та надихнули поціновувачів зимового туризму на улюблене дозвілля.
Санки, лижі, сноубординг – до недавнього часу гірськолижний спорт у Полтавській області був неабияк розвинений, і ще пару років тому у полтавців та туристів був вибір, куди поїхати на зимовий відпочинок. Зараз ситуація дещо змінилась, але попит на екстремальні зимові види спорту своїх позицій не втратив.
Ще декілька років тому у межах Полтавщини діяли три гірськолижних комплекси –"Сорочин Яр" у с. Петрівка Полтавського району, лижна база "Скітенс" у Полтаві на Інститутській горі (район просп. Первомайського) та стадіон "Корчак" у с. Стасі Диканського району.
Гірськолижна база "Корчак"
Фото: Города
Будівництво гірськолижної бази "Корчак", що знаходиться біля села Стасі Диканського району, припало на 1989 рік. Тоді вона належала ВАТ "Полтавська птахофабрика", створювали комплекс задля популяризації гірськолижного спорту та повноцінних тренувань спортивної школи імені Олексія Бутовського. У 2002 році база отримала назву "Корчак" і стала товариством із обмеженою відповідальністю. З 1997 по 1999 рік на "Корчаку" проводились змагання "Золоте Яйце" та "Вечора на хуторі близ Диканьки", в яких брали участь усі гірськолижні школи країни.
Фото: Полтава 365
Ще кілька років тому у "Корчаку" вирувало справжнє життя, це було одне з найпопулярніших місць екстремального відпочинку. Зараз туристами тут і не "пахне", але тренуються вихованці ДЮСШ ім. Бутовського. У арсеналі стадіону були чотири гірськолижні траси різних рівнів та нахилів, професійний інвентар, кафе та навіть готель. Також до власності "Корчака" належала якісна техніка зарубіжного виробника для штучного засніження схилів і спеціальний ратрак – словом, все для того, аби на вищому рівні підготувати траси для спуску.
База у Стасях "виростила" багатьох відомих українських гірськолижників, переможців та багаторазових призерів чемпіонатів України, а також учасників міжнародних змагань, серед яких Ігор Вахненко, Оксана Кущ, Наталія Йощенко, Дмитро Мяло, Сергій Кущ та інші спортсмени.
Зараз через невдалий менеджмент та розподіл коштів "Корчак" – у стадії занепаду та не функціонує взагалі. Для відновлення комплексу його слід викупити у акціонерів, погасити борги, та вкласти чималі кошти у реконструкцію.
У 2017-му про "Корчак" знову заговорили, а саме про відновлення його роботи. У міжсезоння тут запланували відремонтувати приміщення, де готують інвентар, кімнати персоналу та роздягальні юних спортсменів. Попередньо майбутні роботи із реконструкції оцінили в півтора мільйони гривень. Кошти на відновлення бази "знайшов" у державному бюджеті народний депутат України Сергій Каплін.
Лижна база "Скітенс"
Фото: Подробности
Була у Полтаві і лижна база для початківців "Скітенс", що розташовувалася у районі пр. Первомайського, на Інститутській горі. У невеликому гірськолижному клубі пропонували умови, максимально наближені до спартанських, та незважаючи на це, саме зі "Скітенсу" починали багато вже досвідчених екстрималів. Клуб був зручним для лижників, оскільки тут можна було кататись, навіть коли надворі була плюсова температура, адже обабіч спуску "вишикувався" щільний ряд дерев, які затримували сніг.
У сніжний день, за словами власників, тут бувало близько 300 спортсменів. Довжина схилу - 100 метрів, окрім лиж тут можна було кататись на санчатах. Зараз же на місці колишньої бази працюють лише криті тенісні корти.
Гірськолижний курорт "Сорочин Яр"
Фото: Подробности
У 14 кілометрах від Полтави, у с. Петрівка знаходиться гірськолижна база "Сорочин Яр", місцеві жителі ще називають курорт полтавськими Альпами. Ще у 1970-х тут була розташована гірськолижна база "Колос", яка вже давно потребувала повної реконструкції. З роками плідної праці новий власник модернізував її, дав нову назву та перетворив на найпопулярніше місце зимового туризму серед полтавців.
Фото: Стежка
Сучасний "Сорочин Яр" оснащений професійною технікою, побудований з врахуванням передових європейських технологій і досвіду. Нове обладнання дозволяє створити сніжне покриття навіть при відсутності природнього снігу. Серед інструкторів курорту - фахові гірськолижники, спортсмени-переможці багатьох республіканських і міжнародних змагань.
Фото: Velosiom
На базі працюють два тарілкових підйомника і турнікетна система пропуску на дві траси, довжиною по 300 метрів. Також, окрім сніжних схилів тут працює тюбінг-парк – місце для любителів санчат, а необхідне для катання спорядження можна взяти на прокат. Траси для катання щоранку ретельно готують з допомогою спеціалізованої техніки - ратраку. У "Сорочиному Яру" працюють два тарілкових підйомника та один дитячий.
На сьогодні "Сорочин Яр" – єдине місце, де можуть "розігнатись" та розвиватись спортсмени-екстремали. До таких відноситься і 23-річна полтавка Анна Гаврак.
Дівчина говорить, пригнічена тим, що провести свій зимовий відпочинок, не виїжджаючи за межі області, може тільки у Петрівці. Оскільки вона прагне вдосконалювати свої навички , то за новими емоціями доводиться їздити у Карпати та Закарпаття.
Та в цілому місцевою гірськолижною базою полтавка задоволена, хоч і знає кожен її закуток. Каже, тут зручно та професійно, є всі умови для гарного зимового дозвілля. У рядах екстремалів Анна вже близько десяти років. Спочатку підкорювала снігові вершини на лижах, та вже за півдоби змогла стати на сноуборд. Відтепер щороку після Різдвяних свят дівчина разом з усією родиною прямує до гірськолижної бази, аби вдосконалити майстерність катання.
А от 35-річний полтавець Євгеній Федоров цьогоріч вперше підкорював сніжні схили. Чоловік теж починав з лижів, але вже за декілька годин опанував і катання на сніговій дошці. За словами полтавця, це просто незабутні емоції – швидкість, мороз, що бадьорить та адреналін, що переповнює все тіло. У наступному році чоловік хоче залучити до вже улюбленого дозвілля і всю свою родину, спочатку на Полтавщині, а потім, можливо, вже і за її межами.
Є серед полтавців і прихильники менш екстремального зимового відпочинку – катання на санчатах. Для таких розваг обирають Пушкарівську балку, що знаходиться біля ставків між мікрорайонами Сади-1 і Сади-2, за Покровською церквою.
Також покататись на санчатах можна на горі за Співочим полем у парку "Перемога" та на схилах поблизу ставків на території Дендропарку. Популярною місциною зимового дозвілля серед полтавців є також яр у Гришкиному лісі та гірка на схилі за ПД "Листопад".
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава