Гра престолів у Полтаві: Як, не проіснувавши року, розвалилася "антимамаєвська" коаліція у міськраді
Очільник фракції БПП "Солідарність" в Полтавській міськраді Андрій Матковський заявив про вихід з депутатської більшості та оголосив про намір створити нову коаліцію
Чергова сесія Полтавської міськради, яка відбулася 26 червня, знову оголила суттєві протиріччя між фракціями провладної більшості і призвела до серйозної кризи влади у місті.
Ще рік тому здавалося, що позиції мера Олександра Мамая непохитні і ніщо не загрожує його владі. Та вже восени 2018-го він позбувся посади, а владу в місті поділили між собою учасники так званої "антимамаєвської коаліції", до якої увійшли фракції партій БПП "Солідарність", "Самопоміч", "Рідне місто" та СДП. Посаду секретаря міськради, а за відсутності мера і виконуючого його обов'язки, обійняв соратник нардепа Сергія Капліна Олександр Шамота. Очільник найбільшої в міськраді фракції – БПП – Андрій Матковський вимушений був піти на цей крок, аби врешті позбутися давнього суперника за владу в місті. Можливо він сподівався на якусь підконтрольність нового секретаря, втім виявилося, що дарма. Політичні сили, що створили "антимамаєвську коаліцію" досить різноманітні, у кожної є власні інтереси, які зазвичай не співпадають, а часто і суперечать інтересам інших коаліціянтів.
Навесні 2019-го чутки про намагання Матковського замінити Шамоту на посаді секретаря міськради на більш компромісну кандидатуру перейшли у публічну площину. У квітні Матковський вже відкрито заговорив про необхідність обрання нового секретаря. Втім з голосами для реалізації цього було дуже складно – потрібно було заручитися підтримкою мінімум 22 колег. Однозначно за відставку Шамоти, окрім фракції ББП (вісім депутатів + позафракційний Сергій Луценко), виступала "Батьківщина"(п'ять депутатів) на чолі з Олегом Бєлоножком. "Рідне місто" вагалося, хоча врешті очільниця фракції Світлана Нестуля заявила, що вони виступають за конструктивний діалог, а не за радикальні кроки. Напруга в коаліції зростала і здавалося, що вона ось-ось лусне. Але допоміг знизити градус протистояння, як не дивно, екс-мер Олександр Мамай. Наприкінці квітня Касаційний адміністративний суд у Києві розпочав провадження щодо оскарження правомірності звільнення Мамая з посади міського голови Полтави. Те, з якою швідкістю був призначений розгляд, насторожило депутатів. Останнім часом екс-мер неабияк зблизився з партією "Опозиційна платформа – За життя" Рабиновича та Бойка. Він навіть був довіреною особою кандидата в президенти Юрія Бойка в полтавському 144-му виборчому окрузі. Вважається, що в партії не останню роль відіграє досить впливовий в суддівських колах екс-очільник Адміністрації Президента Кучми Віктор Медведчук. Тому полтавські депутати на час відклали сварки, і консолідовано намагалися протистояти можливому поверненню Мамая у керівне крісло. Через це у травні розпочалися гойдалки з призначенням позачергової сесії Полтавської міськради, на яку було винесене лише одне, далеко не термінове, питання щодо погодження на кредит ЄБРР для оновлення тролейбусного парку. Сесія відбувалася синхронно із судовим засіданням в Києві, аби депутати мали можливість оперативно відреагувати на рішення суду. Кожного разу при перенесенні судового засідання, переносилася і сесія. Врешті розгляд справи Мамая призначили на 26 червня, і депутати Полтавської міськради, швидко прогодивши "тролейбусне" питання, закрили сесію. Наступну призначили на… 26 червня.
Незважаючи на тимчасове перемир'я, суперечки між депутатами нікуди не поділися, а тільки поглиблювалися. Із публічних обговорень проектів рішень чи інших питань було видно, що і з "Рідним містом" у Матковського виникають суттєві непорозуміння. Депутати з БПП негативно висловилися щодо пропозиції депутата-"рідномістівця" Волкова обмежити продаж алкоголю в нічний час. Натомість представники "Рідного міста" на засіданнях постійних депутатських комісій були критично налаштовані проти пропозицій колег по коаліції щодо звернення до Кабміну про підвищення зарплат медикам та виділення коштів на новостворений Центр Молодіжних ініціатив.
26 черня сесія розпочалася о 10:00 з виступів мешканців Полтави, після яких Шамота одразу оголосив перерву до 12:00. Під час цієї перерви стало відомо, що Мамай програв суд у Києві і остаточно втратив можливість поновитися на посаді міського голови. Тепер він може цілком зосередитися на виборах до Верховної Ради у 144-му окрузі. Депутати ж Полтавської міськради полегшено видихнули і розпочали формування порядку денного сесії. Виявилося, що більшість питань не готові через відсутність показників перевиконання бюджету-2019 за перше півріччя. Довелося знімати одні питання, натомість вносити до розгляду інші. Коли депутати відмовилися розглядати правки від БПП, нерви у Андрія Матковського не витримали, він вийшов до трибуни і заявив, що сесія непідготовлена, а винний у цьому секретар міськради Шамота: "На мою думку, секретар міської ради не відповідає займаній посаді. За вісім місяців можна було і мавпу навчити, щоб прочитати регламент і керувати процесами і апаратом. Тому ця сесія не підготовлена". Наостанок очільник фракції БПП у Полтавській міськраді заявив, що його фракція виходить з більшості.
Шамота парирував, що винесені на сесію питання узгоджувалися напередоні на депутатських комісіях і погоджувальній раді голів фракцій, які Матковський проігнорував.
Після взаємних звинувачень депутати перейшли до голосування за порядок денний сесії. "За" проголосували лише 20 депутатів з 22 необхідних для ухвалення рішення. На той час фракція "Батьківщини" залишила сесійну залу, бо колеги відмовилися розглядати внесені ними питання. Також, аби показати серйозність намірів по виходу з більшості, не проголосували БПП та позафракційний Сергій Луценко.
Фото/ facebook Олександр Шамота
Сесія була зірвана. Депутати почали звинувачувати один одного. Голова фракції ВО "Свобода" Юліан Матвійчук зазначив, що на цій сесії депутати мали ухвалити звернення до Кабміну щодо найшвидшої передачі на баланс держави історичної будівлі Полтавського кадетського корпусу. Це дало б можливість розпочати ремонтні роботи та врятувати пам'ятку архітектури в центрі міста: "Поки ми між собою воюємо у Полтаві, руйнується пам’ятка архітектури національного значення. Торік на сесії Полтавської міської ради ми прийняли рішення про передачу будівлі Кадетського корпусу у власність Державної судової адміністрації України (ДСА). Після чого Кабмін мав прийняти розпорядження про погодження передачі будівлі з комунальної у державну власність. На жаль, бюрократичний процес затягнувся до 22 квітня. Звернувшись до Кабміну, ми намагаємося привернути увагу чиновників та пришвидшити процес передачі будівлі до ДСА, а вони, у свою чергу, якнайшвидше почнуть її реставрацію".
Також не були проголосовані питання щодо податків, а це призведе до втрати бюджетом міста близько 500 млн грн – якщо до 15 липня ставки податків не будуть визначені, в наступному році вони дорівнюватимуть нулю. "У порядку денному було сім проектів рішень, якими встановлються місцеві податки і збори. Вони є регуляторними актами, які, за законом, треба ухвалити до 15 липня 2019 року. Якщо цього не зробити, бюджет Полтави недоотримає у 2020-му півмільярда гривень", – прокоментував у facebook голова фракції "Самопоміч" Дмитро Сечакович.
Депутати запропонували перенести сесію на період після 21 липня, коли відбудуться вибори до Верховної Ради України, бо зараз політичні пристрасті накладають відбиток і на роботу місцевих рад. Варто зазначити, що більшість представлених у Полтавській міськраді політичних партій беруть участь у парламентських виборах, а серед депутатів п'ятеро є кандидатами в нардепи. Тож на думку деяких депутатів саме передвиборна складова стала перепоною для ефективної роботи міськради. Отже, Шамота закрив сесію, а дату наступної сесії буде визначено після чергової погоджувальної ради голів депутатських фракцій. Чи буде на ній досягнуто компромісу, чи Полтаву очікують перевибори міського голови та міськради – невідомо. А поки можна констатувати, що Полтавську міськраду, слідом за обласною радою, "поставили на паузу". Про те, що від їхньої бездіяльності виникне чимало проблем у життєзабезпеченні міста, підігріті амбіціями політики думають в останню чергу.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава