Русофільські витівки Мамая: Чи є законні способи звільнити мера Полтави

Міський голова Полтави Олександр Мамай втрапив у базу "Миротворця" за висловлювання, розцінені як проросійські. Але свою посаду він при цьому не втратить: такого покарання не передбачає вітчизняне законодавство. Виходить, кожен законно обраний представник місцевої влади може говорити, що йому заманеться?

Політичний оглядач, журналіст відділу «Влада»
Русофільські витівки Мамая: Чи є законні…
Фото: Telegram Олександра Мамая

Нагадаємо, мер Полтави Олександр Мамай, в інтерв’ю телеканалу "НАШ" заявив: "У нас сьогодні відбуваються бойові дії, на нашій території воюють дві наддержави – США та Росія. Дуже прикро, що йде брат на брата".

Ці слова набувають особливого звучання в час, коли західні джерела повідомляють про загрозу російського вторгнення в Україну і важить кожне слово і кожен необережно зроблений крок людей, обтяжених владою. Недарма заяви Мамая так радо підхопили говіркі голови на російських пропагандистських каналах. 

 мамай потрапив до миротворця

Але які подальші, більш дієві наслідки для полтавського голови, крім цього символічного кроку?

Хто такий мер Полтави Мамай: шлях у владу, скандали і компромат

Спершу нагадаємо політичну біографію 53-річного міського голови Полтави, якого інакше як скандальним діячем не назвеш. У крісло мера корінний полтавець, бізнесмен Олександр Мамай уперше всівся 2010 року. Тоді він представляв маловідому партію "Совість України" і обіцяв працювати на посаді за одну гривню, завдяки чому, мабуть, і здобув понад 61% голосів виборців. Але, судячи з прибутків за 2017 рік, даного невибагливому виборцю слова він якщо і дотримував, то перестав - тоді Мамай отримав зарплати понад півмільйона гривень – в середньому 43,2 тисячі гривень на місяць, більше тогочасних офіційних зарплат президента України, голови уряду і, скажімо, міністра охорони здоров’я.

Із "Совістю України" Мамай товаришував ще два роки, після чого 2012-го вступив до тодішньої партії влади – став регіоналом. А коли кон’юнктура в країні різко змінилася, в лютому 2014 року Мамай "згадав", що покинув лави Партії регіонів того ж 2012 року. І публічно засудив дії Віктора Януковича, хоч 29 січня 2014 року, під час Революції Гідності, казав, що Віктор Федорович Янукович — легітимно обраний президент України.

Вдячні виборці 2015 року більшістю у 62,6% в другому турі голосування переобрали Олександра Мамая міським головою Полтави.

2018-го більшість у Полтавській міській раді проголосувала за визнання роботи мера незадовільною, наслідком чого стало дострокове припинення його повноважень. Сам Мамай називав ці дії нелегітимними і судився за поновлення на посаді. Двічі суди ставали на бік колишнього мера, і двічі дії суддів визнавалися порушенням законів.

За рік, під час виборів президента України, неспокійний Мамай був довіреною особою кандидата у глави держави від "Опозиційної платформи – за життя" Юрія Бойка. Того ж року він балотувався до Верховної Ради від Аграрної партії, але вибори програв кандидату від партії "Слуга народу" (колишній мер отримав 17% голосів, а переможець, маловідомий досі як народний депутат Дмитро Нальотов, – 42%).

Зате на місцевих виборах жовтня 2020 року жителі Полтави знов виказали Мамаю довіру. У першому турі він набрав 30,6%, у другому 52% голосів. Його суперник по другому туру Сергій Іващенко від "Слуги народу" отримав 47% і заявив про "розгалужену і доведену систему підкупу, цинічний підвоз та обман виборців". Тоді Мамай уже представляв партію багатих друзів Ігоря Коломойського "За майбутнє".

Читайте по темі: Чому українці президентів міняють, а місцеву владу - ні

Мамай позиціонує себе як благодійник і меценат – з результатів виборів мера видно, що це працює. Водночас його діяльність супроводжувалася неодноразовими скандалами. 2013 року жителі Полтави, незадоволені рішенням міськвиконкому про різке підвищення комунальних тарифів, взяли штурмом будівлю міськвиконкому. Мамая охороняв "Беркут", і, за повідомленнями місцевих ЗМІ, "згодом полтавський мер втік з будівлі мерії, переодягнувшись в поліцейську форму". Але Мамай був змушений зустрітися з протестувальниками і пояснити, що збільшення тарифів було прикрою помилкою. На позачерговому засіданні Полтавського міськвиконкому дія рішення про підвищення тарифів була призупинена.

2014 року щодо Мамая розслідувалася справа про корупцію. Його звинувачували в хаосі у сфері будівництва в місті. Та головне – його раз-по-раз ловили на українофобських діях і висловлюваннях. Скажімо, він був категорично проти встановлення пам’ятника Іванові Мазепі в Полтаві – кілька років блокував відповідне рішення, пропонував винести це питання на розгляд парламенту України як політичне. Лише 2016 року пам’ятник гетьману, так ненависному Росії та її холуям, таки був відкритий у Полтаві.

2016 року на сесії міської ради Мамай у відповідь на виконання Державного гімну України цитував гімн Радянського Союзу і казав, що знає радянський гімн від початку до кінця і що йому не соромно за "нашу історію".

Уже цього року ЗМІ повідомляли, що за наказом мера Полтави комунальники намагалися зняти синьо-жовтий і червоно-чорний прапори з монументу Слави в місті. А 9 травня, під час святкування Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні Мамай у промові назвав війну Великою Вітчизняною, згадав своє піонерське та комсомольське минуле.

Чи є законний шлях звільнити Мамая з посади мера Полтави

Отже, міський голова Полтави, здається, заслужив на щось більше, ніж включення до бази "Миротворця", яке запізнилося на кілька років. Але чи можна якось зняти з посади обраного міського голову? Стаття 79 закону "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачає такі підстави дочасного припинення повноважень сільського, селищного, міського голови:

  • його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови;
  • припинення його громадянства;
  • набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього:

а) набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, яким накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

б) набрання законної сили рішенням суду про визнання його активів або активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;

  • відкликання з посади за народною ініціативою;
  • визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер;
  • його смерті.

Із заявою про бажання скласти повноваження Олександр Мамай не звертався. Він, здається, залишається громадянином України. Судів і вироків щодо мера за корупційні злочини немає. Про народну ініціативу відкликати Мамая не чути. Полтавський міський голова живий, нікуди не зникав і цілком дієздатний. Тож формальних підстав позбутися такого кадра у кріслі мера Полтави начебто немає. 

Хоча є пункт 2 цієї ж статті закону, і він каже: "Повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень". Щоправда у такому разі для припинення повноважень міського голови повинен відбутися місцевий референдум. А у нас немає закону про проведення таких референдумів.

Та є і реалістичний шлях – усунути мера можна рішенням міської ради, яке має прийматися "шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради".

І ось тут відкривається поле для діяльності правоохоронних органів, які – за бажання – можуть спробувати довести порушення Мамаєм у його висловлюваннях законодавства України. У такому разі – і це вже пункт 9 статті 79 закону "Про місцеве самоврядування в Україні" - за наявності рішень суду про визнання розпоряджень чи дій міського голови незаконними і висновків відповідного комітету Верховної Ради парламент може призначити позачергові вибори голови. Це питання може порушуватися перед Верховною Радою відповідною міською радою чи головою обласної державної адміністрації.

Як бачимо, закон залишає різні варіанти звільнення з посади мера Олександра Мамая. Головне – щоб на це була воля його виборців, які можуть ініціювати звільнення голови, або депутатів міської ради, або доведене до судового рішення слідство. І хоч полтавський мер може похвалитися завидним досвідом війни з міськими депутатами, та проти політичної волі з Києва він нічого не вдіє. Тому ключовим моментом у подальшій долі цього діяча є саме наявність чи відсутність такої волі. Іншими словами, чи захоче президентський офіс, який зараз у нашій країні є концентрованим виразом влади, продемонструвати всім, що публічно виголошувати кремлівські тези представникам місцевої влади не можна. І чи дасть команду СБУ порушити відповідну справу з належними наслідками, яка припинить парад популізму у Полтаві.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme