Як змінилась Полтава за часи Незалежності

У низці історій про те, як змінились українські міста за час Незалежності, Depo.ua дослідив, як змінився центр Полтави за останні три десятки років

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Як змінилась Полтава за часи Незалежност…
Фото: Ольга Долганська

Полтава в останні роки помітно змінилась. Місто, яке завжди подобалось українським та іноземним туристам, стало привабливішим, сучаснішим, зручнішим і не втратило свого історичного колориту. 

Центром Полтави є Кругла площа (стара назва – Олександрівська). Вона є не лише історичним майданом, а й композиційним центром і символом міста. Тут розташований знаменитий корпусний сад з монументом Слави (в народі – "Орел"). Довкола саду по колу - Кадетський корпус (ХІХ ст.), Полтавська міськрада (колишній будинок губернських присутствтених місць ХІХ ст.), кінотеатр ім. Котляревського (будинок Полтавського дворянського забрання), у якому давно вже не експлуатується сам кінотеатр. 

Це - знакове фото майже 30-річної давнини. На світлині – момент встановлення національного прапору на колишньому кінотеатрі. У вересні 1990 року активісти, які підтримували Народний рух і представники товариства "Просвіта", підняли прапор над будівлею кінотеатру імені Котляревського. Його вдалося встановити Ігорю Овсію на флагштоці. Але прапор майорів недовго, на ранок його вже прибрали.

На світлині – момент встановлення національного прапору на колишньому кінотеатрі

Фото: Facebook "Стара Полтава"

А це фото тієї ж будівлі зроблене у 1999 році. Можна побачити, що про якісь там "кавові вікна" в історичній споруді навіть мова не йшла.

Кінотеатр імені Котляревського 1999 рік

Фото: Facebook "Стара Полтава"

Зараз мало в кого виникне ідея вішати прапор на колишню будівлю кінотеатру. Для полтавчан колишній будинок дворянського зібрання, який є пам’яткою історії та архітектури, став скоріше місцем для зустрічей на каву, посиденьок у ресторані та нічних веселощів. Тут працює концерт-хол та нічний клуб, ресторан, магазин побутової хімії та віконечка, з яких продають каву. До кінотеатру була ще приліплена скандальна прибудова, але після тривалої судової тяганини підприємство, яке її будувало, зобов’язали демонтувати споруду. Але вона й досі стоїть і не добудовується.

Колишній кінотеатр ім. Котляревського, у якому працює ресторан. Вид задньої частини будівлі

Фото: wikimapia. Колишній кінотеатр ім. Котляревського, у якому працює ресторан. Вид задньої частини будівлі

Так виглядала 30 років назад центральна вулиця міста – Жовтнева.

Так виглядала 30 років назад центральна вулиця міста – Жовтнева

Фото: Facebook "Стара Полтава". Живий ланцюг пам'яті українців-жертв тиранії, 1990 рік

Після прийняття закону про декомунізацію вона стала вулицею Соборності. Але перейменування – це суцільна дрібниця у порівнянні зі змінами, що торкнулись центральної вулиці за останні три десятки років.

Вулиця стала більш комфортною і цікавою для туристів. Тут є широкий вибір затишних ресторанів та тематичних кав’ярень на будь-який гаманець. Увечері у теплу пору на вулиці панує шикарна атмосфера: грають вуличні музики, працюють сувенірні лавки, з літніх терас кафе доносяться уривки невимушених розмов. Дерева вздовж вулиці, підсвітили ілюмінацією, що додає вечірньому центру особливого шарму. Також вулиця Соборності стала більш привабливою для тих, хто любить шопінг – купити все, що завгодно можна в ЦУМі та у центральних магазинах.

Центральна вулиця міста – Жовтнева

Центральна вулиця міста Полтава – Жовтнева

Люди гуляють центральною вулицею міста Полтава

Фото: olga_dolganskaya Instagram 

Так виглядав ЦУМ у 90-ті.

Так виглядав ЦУМ у 90-ті

Фото: "Стара Полтава

А це - сучасний полтавський ЦУМ. 

сучасний полтавський ЦУМ

Фото: lookmytrips

А ось так в 1994 році в центрі Полтави купляли свіжі газети. Зараз вся преса перекочувала у кіоски у підземному переході.

А ось так в 1994 році в центрі Полтави купляли свіжі газети

Фото: Facebook "Стара Полтава". 

А це – площа біля Полтавської ОДА. У періоди бурхливих подій в країні тут відбуваються знакові акції. В архівних фото 1990 року ми знайшли світлину, на якій голодуючі на підтримку вимог київських студентів (події Революції на граніті) розбили свої намети.

площа біля Полтавської ОДА 1990 рік

Фото: Facebook "Стара Полтава". 

З часів Революції Гідності бурхливих подій біля ОДА не відбувалось. Зараз тут можна милуватись охайними доглянутими клумбами та деревами. Скоро біля ОДА добудують сучасний ЦНАП, який надаватиме понад 300 видів послуг.

Площа біля Полтавської ОДА зараз

Квіти біля площа біля Полтавської ОДА

Будівництво ЦНАПу біля Полтавської ОДА

Фото: Юлія Логвиненко

 

Так на початку 90-х виглядала транспортна зупинка "Університет".

 

Фото: Facebook "Стара Полтава". 

Зараз тут - розважальний і торговий центри, різні магазинчики та кафе. Поруч розташований університет економіки і торгівлі. Це і вплинуло на розвиток інфраструктури в цій частині міста.

 

Фото: foff4ik.at.ua "Foffchik Online"

На старому фото зупинки можна помітити, якими високими та розлогими були каштани, висаджені вздовж каштанової алеї. Але у 2000-х їх вирубували і висаджували нові, тому сьогоднішню Каштанову алею прикрашають молоді охайні деревця, за якими постійно доглядають комунальники.

Каштанова алея

Полтава

Фото: olga_dolganskaya Instagram  

Як бачимо, Полтава змінюється швидкими темпами.  Більшість містян задоволені тією Полтавою, у якій живуть зараз, а багато з тих, хто колись поїхав працювати у Київ чи за межі країни, з часом повертаються відпочити, набратись сил і далі продовжити свій життєвий шлях. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme