Заводи чи влада: Звідки взявся сморід у Кременчуці

Більше року жителі Кременчука потерпають від смороду у повітрі, але влада не береться вирішувати цю проблему 

Заводи чи влада: Звідки взявся сморід у…

Ще з 2016 року над Кременчуком тягнеться шлейф неприємного смороду, від якого страждають містяни. Особливо "потерпають" мешканці Молодіжного району та Нагірної частини міста. Цьогоріч нестерпні запахи дістались і центральних вулиць.

Щотижня до служби оперативного контролю та поліції надходять сотні скарг від містян, і з кожним разом їх стає більше. Неприємний запах, схожий на запах газу, став вже звичним явищем для кременчужан. Найбільше вони хвилюються за наслідки, до яких це може призвести, адже збільшилася кількість звернень про погане самопочуття та захворювання, які можуть бути спричинені саме проблемами погіршення екології.

У міському відділі охорони здоров'я зазначають, що за перше півріччя минулого року кількість хронічних захворювань легень серед жителів Молодіжного і Нагірної частини на 18% перевищила показники попереднього року. У центрі міста ці показники зросли на 7%. Також у два рази збільшилась кількість викликів до хворих на бронхіальну астму та хронічний бронхіт.

Справу про погіршення ситуації з довкіллям передали до "рук" поліції та відкрили кримінальне провадження щодо забруднення середовища. Прокуратура зібрала та відправила інформацію на експертизу, але це не допомогло, оскільки чітких строків її проведення ніхто не окреслив. Тому обвинувачення в забрудненні середовища нікому не пред'явлені, а кременчужани продовжують задихатись та боятись за здоров'я своїх дітей.

"Тяганина" зі з'ясуванням та покаранням винного у кращому випадку може тривати роками. Результати обстежень показали значне перевищення вмісту фенолу, а також шкідливі хімічні речовини у повітрі. Причиною смороду в районі північного промвузла Кременчука можуть бути потужні підприємства: ПАТ "Укртатнафта", Кременчуцька ТЕЦ ПАТ "Полтаваобленерго", ПАТ "Кременчуцький завод технічного вуглецю", промивально-пропарювальна станція ВП "Вагонне депо Кременчук" та інші.

Сморід у центральній частині Кременчука, де дослідження показали перевищення фенолу на 20%, пов'язують з викидами вихлопних газів автомобілів, оскільки у цьому районі постійно рухається велика кількість автівок.

Та скільки б скарг містяни не надсилали до міської ради, чують одну відповідь – все у нормі. У коментарі Depo.Полтава начальник прес-служби Кременчуцької міськради Юлія Перепелятник зазначила, що всі розуміють, що причина смороду саме у підприємствах, але це дуже важко довести: є такі речовини, які місцева лабораторія не може відбирати, адже у неї немає реагентів. Тому беруть аналізи тільки на ті речовини, на які ці реагенти є. "Підприємства всі приватні, на їх територію жоден еколог просто так не зайде. Наша лабораторія виїхала, але не зафіксувала ніяких перевищень, а те, що воно воняло – ми все це чули самі", - пояснює Перепелятник.

У липні цього року на нараду міськвиконкому запросили керівників промислових підприємств, які можуть бути причиною смороду, але жодне з них не взяло на себе відповідальність. За словами очільників промислових підприємств-гігантів, всі технологічні процеси відбуваються відповідно до встановлених норм і держстандартів, відхилень від норм чи якихось аварійних викидів в атмосферу не зафіксовано.

Обурені містяни неодноразово влаштовували акції протестів, аби домогтися зрушень у справі. Так, 16 серпня цього року півсотні мітингувальників вийшли до стін міськради та висунули низку вимог, аби бути у курсі щодо розвитку вирішення проблеми. Зокрема, попросили опублікувати на сайті мерії всі документи щодо екологічної ситуації в місті.

Також містяни вимагали у депутатів на сесії звернутися до міністра охорони здоров'я, аби впровадити програму клінічних досліджень з впливу шкідливих викидів на організм. Протестуючі також просили, аби у місті визнали екологічну катастрофу та поновили всі екологічні служби. Вони переконані, що незважаючи на контролюючі органи, наявність лабораторій та обладнання, точну причину смороду не називають.

У містян є свої припущення щодо причин забруднення повітря. Так, мешканець міста Данило Пилипенко в коментарі Depo.Полтава зазначив, що причиною смороду є Північний промисловий вузол (район НПЗ).

Кременчужанин Віталій Соколов пояснює, що власникам заводів просто начхати на навколишнє середовище та здоров'я людей. А найстрашніше – під вплив цього середовища потрапляють діти.

Кременчужанин Віктор Петров у атмосферному забрудненні теж вважає винними промислові підприємства - "Кременчуцький завод технічного вуглецю", "Кременчуцький нафтопереробний завод", Пропарочну станцію. "Також додав би у цей список міськраду, звідти дуже смердить дешевою брехнею", - говорить Петров.

На думку Юрія Поворознюка заводи не мають стандартів обладнання та інструкцій з утилізації своїх відходів. Вся ця "гидота" за словами хлопця, роками збирається в грунтових водах та повітрі.

Кременчужанка Євгенія Люлька живе у самому "епіцентрі" смороду – Молодіжному районі, за яким і розміщена більшість підприємств-забруднювачів. Зі слів жінки, стійкий запах нафтопродуктів особливо відчувається у сиру погоду, тому вони з сім'єю навіть забули, як "пахне" дощ.

"Я думаю, це провина Нафтопереробного заводу, оскільки, проїжджаючи повз нього, чую знайомий нестерпний сморід", - зазначила Євгенія Люлька. Жінка каже, що зранку на балконі перебувати просто неможливо, доводиться відкривати всі вікна, аби провітрити помешкання. А найтяжчим виявилось літо 2016 року: сім'я живе на сьомому поверсі і щоранку спостерігала не за сходом сонця, а за густим чорним димом, що лягав над містом.

Особливо сморід мучив кременчужан влітку, вони буквально задихались від нестерпних ароматів газу. Проте люди досі не втрачають надії та сподіваються, що проблему вирішать і вони зможуть бути спокійними за життя та здоров'я своїх дітей.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme