Політичні розбірки у Полтаві: Як соціалісти Киви намагалися зірвати сесію міськради
Незважаючи на акції протесту, що охопили Полтавську міськраду в день чергової сесії, депутати досить плідно попрацювали та ухвалили низку важливих для міста рішень
Після невеликого затишшя політичне життя у Полтаві знов почало бурхливо вирувати. Ареною політичних сутичок знову стала Полтавська міськрада, де 30 листопада відбулася чергова сесія.
Ще задовго до її початку до будівлі міськради почали підходити люди, які збиралися протестувати проти рішень "нової" полтавської влади. Протестувальників умовно можна було поділити на чотири групи.
По-перше, це підприємці речового ринку "Полімекс", до яких дійшли чутки, що їхню земельну ділянку влада збирається передати приватному підприємству, пов'язаному з губернатором Полтавщини Валерієм Головком. До того ж на ринку виникли побутові проблеми, які, зі слів торговців, секретар Полтавської міськради та в. о. мера Олександр Шамота пообіцяв вирішити. Тож працівники ринку прийшли з вимогою до нього прозвітувати про виконання обіцянок. Шамота до людей не вийшов, натомість запросив їх до себе на прийом, знову пообіцявши вирішити існуючі проблеми. Але активісти не повірили посадовцю, і спочатку навіть заявили про можливість перекриття вулиці перед міськрадою. Втім, порадившись, пізніше відмовилися від цієї акції, проте заявили з трибуни, що створюють споживчий кооператив, і вимагають ухвалити рішення про передачу управління ринком в їхні руки, аби мати змогу самостійно навести лад у бізнесі та не залежати від влади.
Друга, і також багаточисельна, група протестувальників, це члени новоствореної громадської організації "Підприємці Полтавщини", яку очолив наближений до колишнього секретаря міськради Оксани Деркач екс-голова Ради підприємців Полтави Євген Дикань. Їх цікавило лише зняття з порядку денного сесії питань, які передбачали демонтаж незаконно збудованих тимчасових торговельних споруд та скандальної прибудови до історичної будівлі Дворянського зібрання (екс-кінотеатр Котляревського). Але, за спостереженнями, переважну більшість цієї групи складали не підприємці, а наймані працівники закладів, що належать "постраждалим" власникам незаконних будівель.
Третя категорія протестувальників, це АТОвці, які вимагали зняти з розгляду питання про передачу будівель та споруд військового містечка з державної до комунальної власності. Міська влада хоче побудувати на місці занедбаного стадіону, що належить військовим, сучасний спорткомплекс, але бійці не вірять цьому, і стверджують, що таким чином хочуть вивести з підпорядкування Міноборони землю для житлової забудови, а військовій частині буде ніде займатися підготовкою воїнів.
Ну і четверта група - це представники місцевого осередку Соцпартії України Іллі Киви. Від самого початку, як вони його називають, "вересневого перевороту" соціалісти переслідують Олександра Шамоту, стверджуючи, що той прийшов до влади у незаконний спосіб та шляхом фальсифікацій, і тому не має права займати посаду в.о мера Полтави. Представники Соцпартії, оголосивши себе опозицією, намагаються блокувати всі заходи міської влади. Але пам'ятаючи, що сам Ілля Кива у вересневому протистоянні в Полтавській міськраді підтримав екс-мера Олександра Мамая, то зрозуміло, чому його соратники намагаються всіляко вставляти "палки у колеса" Шамоті і Ко. Напередодні була спроба зірвати апартну нараду в міськвиконкомі, але мала кількість партійців не дозволяла соціалістам це успішно зробити. Поліція легко вивела тоді порушників із зали. А ось на сесію зібралося кілька груп незадоволених полтавців, і деякі з них досить чисельні, що дало змогу ефективно заблокувати трибуну і сесійну залу, щоб не дозволити провести сесію.
За допомогою гучномовців та сирен протестувальники не давали слова депутатам. Втім Шамота все ж таки розпочав сесію. В оточенні протестувальників та під вигуки депутати затвердили порядок денний, і навіть розглянули перше питання про зміни до бюджету-2018, в якому, до речі, ухвалили виділення коштів на демонтаж прибудови до колишнього кінотеатру ім. Котляревського, проти чого і виступали "підприємці". Блокувальники посилили тиск. Шамоту обізвали самозванцем та сепаратистом. Люди кричали "Знімайте!", маючи на увазі конфліктні питання, та вмикали сирени. Тож депутати вже не чули секретаря, навіть через звукопідсилювачі. Тоді, за пропозицією голови фракції БПП Андрія Матковського, Шамота оголосив перерву до 12:20. Депутати покинули сесійну залу, а на їхніх місцях та в президії одразу розмістилися протестувальники.
Голови депутатських фракцій та "Підприємці Полтавщини" пішли до переговорної кімнати, де було запропоновано зустрітися в понеділок, 3 грудня, на окремому круглому столі та обговорити претензії. Після перемовин "підприємці" погодилися звільнити сесійну залу. Як не дивно, слідом за ними пішли і соратники Киви - це наводить на думку, що справжні причини їхнього блокування були не вимоги до Шамоти показати печатку міськради і документ про її справжність, щоб довести легітимність влади, а саме зрив сесії для неможливості ухвалення рішення про демонтаж незаконних торговельних споруд.
Після звільнення сесійної зали депутати повернулися і продовжили засідання. Вони досить швидко і майже завжди одноголосно проголосували всі 70 питань порядку деного. Серед яких були рішення про демонтаж МАФу по вулиці Європейській, поряд з зупинкою Героїв-чорнобильців; про передачу спорткомплексу-довгобуду у колишньому авіамістечку Полтави в обласну власність; комунальному підприємству "КАТП 1628" надали дозвіл на роботу з небезпечними відходами та збільшили статутний капітал для закупки "ЕКО-буса", який необхідний для збирання ртутних ламп, батарейок, тощо; внесення змін у Програму фінансування за рахунок коштів міського бюджету заходів демонтажу тимчасових споруд, проведення інших видів робіт, пов'язаних з демонтажем на 2018-2020 роки; виділили кошти на одноразові виплати до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Одним із найвагоміших для полтавців було ухвалення питання про заборону благодійних фондів у медичних закладах міста. З 1 січня 2019 року з цими організаціями будуть розірвані договори про оренду, а кошти за платні послуги пацієнти будуть перераховувати на розрахункові рахунки лікарень через електронні термінали.
Також за наполяганням ГО SavePoltava депутати підтримали створення робочих груп, які розроблятимуть проект памятника Голодомору в Полтаві та займатимуться наглядом за реконструкцією Кадетського корпусу.
Найдовше обговорювали проект рішення "Про ініціативу щодо передачі будівель та споруд КЖФ військового містечка № 38 КЕВ м. Полтава, що знаходяться в експлуатації в/ч А 3384 з державної власності до комунальної власності міста Полтава". Автор проекту Андрій Матковський запевнив депутатів та громадськість, що ні про яке захоплення землі у військових не йдеться. Обласна рада пропонує в рамках державної програми збудувати там спортивні об'єкти для спільного використання і військовими, і мешканцями міста. Рішення ухвалюватиме Міністерство оборони, командування самої військової частини також не заперечує. В результаті напруженого обговорення депутати проголосували за це питання.
Також на цій сесії депутатку від "Рідного Міста" Тетяну Юрченко обрали заступником міського голови з економічних питань. Тож у міського голови віттепер повний комплект заступників.
Політичне протистояння у Полтаві останнім часом не тільки не пішло на спад, а й спалахнуло з новою силою. Багатьом, як і тим, хто ходив у фаворі у минулої влади, так і тим, в кого проблеми накопичувалися і тривалий час не вирішувалися, зміни у владі Полтави прийшлися не до вподоби. Багато містян досі підтримує екс-мера Мамая, і вони вважають, що Олександр Шамота став в. о. міського голови у незаконний спосіб. Тож "новій" владі ще не варто заспокоюватися, політичні опоненти чекають на будь-які помилки та прорахування. Важливим тестом у найближчий час стане бюджетний процес-2019 та, як завжди, успішність роботи комунальних служб у зимовий період.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава