"Пушкарівський яр" у Полтаві вимагають визнати об'єктом культурної спадщини

Активісти звітували про результати пошукових робіт на території колишніх "артскладів" у 2019 році

"Пушкарівський яр" у Полтаві вимагають в…
Фото: Depo.Полтава

14 січня у Полтавській облдержадміністрації ГО "Пушкарівський яр" звітувала про результати розвідок, розкопок та пошукових робіт на території колишніх "артскладів" у 2019 році. Про це повідомляє Depo.Полтава з посиланням на офіційний сайт Полтавської ОДА. 

Голова громадської організації Олександра Супряженко вкотре наголосила, що на території Пушкарівського яру розташовуються поховання понад 20 000 людей: "Інформацію про масовий розстріл людей полтавці боялися надавати. Але зараз все змінилося. Ми зробили дослідження в архівах СБУ, показали документи на виставці. Також знайшли інформацію в архівах Російської федерації, Інституті історії України та американському архіві NАRА, який надавав фотозйомки 1940-х років". 

За документами важко було визначити точні місця поховання. У липні 2019 року ВГО "Союз "Народна пам'ять" здійснила безкоштовні пошукові роботи, під час яких ідентифікувала рів та тир, де розстрілювали і ховали людей в 1941-1943 роках. Окрім того, остаточно визначили місце локалізації табору військовополонених "Дулаг-151 та 205". Також на території "артскладів" збереглися залишки бараків та залізничні колії, по яких завозили полонених до табору. На замовлення ГО "Пушкарівський яр" підприємство "Геосканес" виконало 250 зйомок безпілотними коптерами, щоб зробити 3-D модель місцевості і порівняти її з усіма існуючими картами. 

Фото: Офіційний сайт Полтавської ОДА

З огляду на результаті проведених робіт, Супряженко зауважила, що будівництво на даному об'єкті неприпустиме. Натомість, Пушкарівський яр має стати нововиявленим об'єктом культурної спадщини. Комісія у складі археологів, науковців, та представників влади, вирішила рекомендувати консультативній раді з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури та туризму взяти до уваги всю викладену інформацію та присвоїти Пушкарівському яру статус визначного місця.

За словами заступниці директора Департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Ірини Особік, після офіційного звіту пошукової організації з локалізацією можливих найбільш вірогідних місць масових поховань, відповідне звернення направлять на розгляд Київської державної міжвідомчої комісії, аби визначитися, що надалі робити зі скандальною територією. 

Раніше сайт Depo.Полтава повідомляв, що у червні 2019 року, пд час виступів громадськості на двадцять четвертій сесії Полтавської міськради сьомого скликання, активісти вкотре виступили проти забудови території так званих "артскладів". Олександра Супряженко звернулась до депутатів з проханням більше не вживати термін "артсклади", а називати вказану територію "Пушкарівським яром". Також наголосила, що ділянка має охоронятись державою, і зачитала листи послів, представників громадських організацій і Головного раввіна в Україні з закликами про неможливість забудови території Пушкарівського яру.

Активістка запитала у депутатів, з якої причини влада вдруге винесла на сесію розгляд питання про аукціон і хто опікується цим проектом. Секретар Полтавської міськради Олександр Шамота відповів, що на засіданні профільної комісії було рекомендовано виключити з аукціону лоти, де ймовірні масові поховання людей, але з умовою проведення пошукових досліджень: "Ваша організація надала ту організацію, яка може провести ці пошукові роботи, для того щоб чітко встановити, на яких місцях не можна будувати. Лише після цього можна обговорювати питання щодо будівництва на території Пушкарівського яру". 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"