Різдво Христове: Які святкові традиції предків донині шанують на Полтавщині

Жодне Різдво полтавців не обходиться без святкової вечері, жартівливих вертепів та запальних колядок

Різдво Христове: Які святкові традиції п…

7 січня православні українці відзначають одне з головних християнських свят – Різдво. Цей день знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі та славиться унікальними традиціями. Більшість з них вже забуті сучасниками, втім деякі звичаї полтавці шанують і донині.

Різдву передує сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Традиційною у цей день є святкова вечеря у колі родини. Вправні господині готували 12 страв, які символізували 12 апостолів. Серед них і різдвяна кутя, яку на Полтавщині варили з пшениці, обов'язково додаючи мед, тертий мак, горіхи та узвар. Також у святвечір частують борщ та полтавські вареники. За різдвяною вечерею в жодному разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити.

Вранці 7 січня люди вітаються фразою "Христос народився!", а у відповідь – "Славімо його!". Найбажанішими гостями на Різдво у кожному будинку є колядники, які заводять пісень про народження Христа, бажають господарям щастя, здоров'я і достатку. За це щедрі люди віддячують їм солодощами та грошима. У народі подейкують: чим більше колядників відвідає оселю, тим благословеннішим буде для родини рік.

Ще одним різдвяним звичаєм є вертеп – молитовне прославлення Бога через театральне дійство та комічне відображення побутового життя. У Полтаві цю традицію шанують і донині. Минулоріч різдвяний вертеп майстерно відтворили маленькі артисти під час святкового концерту на Театральній площі. А ще юні таланти читали гуморески, співали народних пісень і заводили колядки.

Фото: Depo.Полтава 

Чимало уваги на Різдво приділяли прикрашанню житла: стіл устилали соломою, а підлогу – сіном, яке символізувало ясла Христові. Жито, яке предки приносили до хати на Святвечір, було оберегом та символом врожаю і добробуту.

А незаміжні дівчата у різдвяну ніч обов'язково ворожили: підходили до вікон сусідів, і якщо звідти чутно було слово "сядь", це означало, що доведеться посидіти у дівках. Якщо ж з-за вікна лунало "йди", то можна було готуватись до візиту сватів. Наші прадіди вірили у різдвяні ворожіння, і переконували, що саме у цей час кордони між потойбічними світами стають найбільш "вразливими" і дозволяють відкрити таємниці майбутнього.

У 2020 році різдвяні гуляння в Полтаві відбуватимуться 8 січня. Об 11:00 розпочнеться обласний фестиваль театралізованого вертепного дійства "Різдвяна феєрія": святкове богослужіння та масове виконання коляди у Свято-Успенському соборі. А о 17:00 полтавців чекатимуть на святковому концерті, який організують на Театральній площі. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme