Старі атракціони та сходи-вбивці: Як виглядає парк "Перемога" перед реконструкцією

Поки унікальний парк перебуває в очікуванні масштабного ремонту, полтавці змушені кататись на аварійних атракціонах та відпочивати серед сміттєвих куп

Ангеліна Тихоненко

Одним з найулюбленіших місць відпочинку полтавців є визначна пам'ятка садово-паркового мистецтва – найстаріший та найбільший у місті парк "Перемога", унікальна історія якого почалася ще 1803 року. Саме тоді генерал-губернатор князь Олексій Куракін викупив землю, що належала майору Криловському, та подарував місту. Згодом масштаби парку почали розширювати за рахунок ділянок, придбаних на міські кошти, і згодом вирішили облаштувати тут Полтавський міський сад. Тоді центральний вхід до саду мав такий вигляд.

Фото/ Сайт Бориса Тристанова "Історія Полтави"

Фото/ Сайт Бориса Тристанова "Історія Полтави"

Згідно з проектом архітектора Михайла Амвросимова, який керував забудовою Круглої площі, парк обгородили та висадили дерева і оранжерею. В 1820 році в одному з куточків міського саду заснували школу садівництва, яка проіснувала до 1841 року.

Фото/ facebook Стара Полтава

А так виглядали літній театр Міського саду, агітаційний майданчик, де у 1917 році відбувались масові мітинги та збори громадськості та дитяче кафе, на місці якого згодом збудували кафе "Орхідея".

Фото/ facebook Стара Полтава

Фото/ facebook Стара Полтава

Фото/ facebook Стара Полтава

У 1941-1943 парк значно постраждав від рук німців, які знищили тут чи не всі дерева та чагарники. Проте з роками полтавцям вдалося відродити його красу та колишню славу. Тоді реанімований парк з розчищеними ставками, квітниками та атракціонами перейменували в "Міський парк культури та відпочинку "Перемога".

У парку "Перемога" полюбляли відпочивати ще наші діди та прадіди. Це єдине у Полтаві місце, де можна покататись на атракціонах. Саме його унікальність досі "заманює" місцевих жителів, які закривають очі на занедбаність парку, що давно втратив затишний вигляд.

Фото/ facebook Стара Полтава

Фото/ facebook Стара Полтава

Нині парк перебуває в очікуванні масштабної реконструкції. Деякі з атракціонів експлуатуються вже більше 40 років. Безперечними фаворитами серед маленьких відвідувачів завжди були "Веселі гірки", покататись на яких є бажаючі навіть у "нелюдний" день.

Адміністрація парку запевняє, що всі атракціони пройшли експертне обстеження та визнані технічно-справними. Але роки даються взаки, і щойно "Веселі гірки" рушають з місця, механізми видають дивні звуки, що не надто надихають на наступний заїзд.

Залишає бажати кращого і зовнішній вигляд більшості атракціонів, фарбове покриття яких вже потріскалось і подекуди вкрилось іржею.

Працюють на території парку і нові пересувні атракціони, які більше приваблюють малечу своєю сучасністю та оригінальністю.

Серед найновіших споруд у парку - дитячий майданчик з гойдалкаму та каруселями, розташований прямо на вході. Але і його вже не можна назвати зразковим. Траву на території майданчику не косили, здається, ще з початку облаштуванння, а гойдалки не вселяють надії на безпеку. Та неналежний догляд - проблема всіх дитячих майданчиків у Полтаві. Під час місцевих виборів чи не кожна політична сила вважала за потрібне забудувати ними місто, а ось слідкувати за чистотою та порядком на їх території - справа другорядна. У віддалених куточках парку заховались чи не найстаріші його "жителі" - залишки паркових споруд.

Не тішать око відпочивальників і стежки парку. Не зруйнована досі тільки центральна алея, прокладена плиткою. Все інше асфальтне покриття, особливо в нижній частині парку, понівечене та давно потребує ремонту.

Зокрема на оглядовому майданчику валяється під ногами розібрана плитка. У вечірній час полтавці ризикують втрапити у ями, які тут утворились.

Пильнувати слід і на спусках у парку "Перемога", адже бетонні східці з роками теж почали обвалюватись.

Залізні конструкції є надійними та безпечними, а їх зовнішній стан намагались відновити місцеві волонтери, розфарбувавши орнаментами у яскравих патріотичних кольорах. Проте на перила тут краще не спиратись, щоб потім не витягати з пальців численні занози.

В самому "серці" парку видніється найстаріший у Полтаві фонтан, який вже давно не працює. Час від часу його підфарбовують, щоб підтримувати хоча б зовнішній вигляд, проте у планах його подальша реконструкція.

На одній з бічних алей парку розташовується могила російського письменника Володимира Короленка. У 1936 році, коли закрився Старий цвинтар, прах перенесли ближче до садиби, де любив відпочивати письменник. Проект пам'ятника для могили Короленка розробляла кременчуцька скульптор Леонора Блох, проте ще до закінчення робіт по встановленню його розграбували. У 1962-му на могилі встановили надгробок з рожевого гранітного моноліту висотою понад два метри, привезений з Житомирщини. Над барельєфним портретом для могили письменника працювали декілька видатних скульпторів та архітекторів, серед яких і Лев Вайнгорт.

На спуску з парку розташоване Співоче поле імені Марусі Чурай, яке облаштували у 1980 році, а відкрили 27 червня 1987-го. На галявині спорудили сцену з великою кількістю лавок для глядачів, аби проводити концерти та інші урочисті заходи.

Фото/ facebook Стара Полтава

Зараз це місце не надто спонукає до святкової атмосфери. Облицювання величезної сцени розсипається на очах, а під ногами валяються шматки цегли. Сходи з роками теж перетворились на руїни.

Та збираються тут не тільки з урочистих нагод. Влітку чи ще кожного вечора місцева молодь влаштовує на Співочому полі атмосферні гулянки під гітару. Але і тут чатує небезпека – половина дерев'яних лавок зламані, частини вже немає взагалі, а з деяких сидінь стирчать гострі цвяхи.

У листопаді 2016 року Полтавська міськрада обговорювала питання капітального ремонту Співочого поля. Передпроектна пропозиція, яку детально розглянули на засіданні архітектурно-містобудівної ради, передбачала реконструкцію усієї споруди, включаючи прилеглі до неї території. Напланували тоді багато: і перебудову місць для сидіння у зручні крісла зі спинками, і будівництво пандусів, а також капітальний ремонт амфітеатру та внутрішнього приміщення.

Окрім того, хотіли облаштувати мембрану, яка повністю накриватиме місця для глядачів та сцену. А ще - пішохідні доріжки, місця для паркування автомобілів, шляхи для проїзду вантажних машин (які перевозять реквізит, необхідне технічне обладнання тощо). Проте далі балачок справа так і не пішла.

Фото/ poltava.to

Крім капітального ремонту парк потребує і роботи комунальників. По всій території розкидані купи посохлого листя та гілля, а дерева загрожують впасти прямо під час прогулянки закутками парку.

Під купами гілок видніються і гроти - неглибокі печери, в яких, за версією істориків, люди рятувались від сильних морозів.

Страждає парк і від рук недобросовісних відпочивальників, які не вважають за потрібне підтримувати його чистоту. Скрізь видніються сліди багаття після пікніків, які тут полюбляють влаштовувати, а недра парку подекуди нагадують стихійний смітник.

Та міська влада нарешті схаменулась і взялася планувати реконструкцію парку, заручившись підтримкою закордонних партнерів. Проект почнуть втілювати в життя вже з вересня поточного року. Займатиметься реконструкцією комунальна організація "Інститут розвитку міста" разом із німецькою компанією GIZ.

Реконструкція здійснюватиметься поетапно, у початкових планах - зміна парку на території 12,5 гектарів землі. Фінансуватимуться роботи порівну – 50 тисяч євро від німецьких партнерів та стільки ж з міського бюджету.

За словами чиновників, кошторис всього об'єкту реконструкції обійдеться у близько 200 мільйонів гривень. Та чиновник додає, що це лише орієнтовні цифри, які потребують перевірки, уточнення та експертизи.

Основні ж роботи заплановано на 2019 рік. На території парку "Перемога" хочуть встановити п'ять дитячих майданчиків з сучасним та нестандартним обладнанням для діток до десяти років. Окрім того, за словами ініціаторів реконструкції, тут хочуть обладнати залізну дорогу, зону для екстремальних видів спорту та скеледром.

На місці непрацюючого фонтану хочуть встановити новий, світловий. Також потурбуються про заміну ліхтарів та освітлення парку загалом, у планах – освітлення не тільки верхньої, а й нижньої частини парку.

Не забудуть і про заквітчання території, обіцяють висадити багато нових дерев і встановити систему поливу, а ще облаштувати майданчик для вигулу та дресирування тварин.

Нині будівельники активно облаштовують центральний вхід. За залізною огорожею щодня "кипить" робота та вже видніються білосніжні альтанки. З вересня ж ремонтники візьмуться за заміну освітлення, каналізації та водогону у парку "Перемога".

На 16-ій сесії Полтавської міської ради 20 липня депутати проголосували за проект, що стосується реконструкції, капітального ремонту, благоустрою і впорядкування парків, скверів, бульварів та інших зелених зон міста. Загальний обсяг його фінансування складатиме 168,8 мільйонів гривень. На роботи у 2018 році з міського бюджету виділять 30,5 млн грн, у 2019-му - 66,8 млн грн, а у 2020-му - 71,5 млн грн.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава