Святкова вечеря, колядки і традиційний вертеп: Які різдвяні звичаї зберегли полтавці

Далеко не всі різдвяні традиції збереглися у первісному вигляді, проте  полтавці старанно намагаються шанувати звичаї прадідів та відтворити таємничу атмосферу свят

Святкова вечеря, колядки і традиційний в…

В понеділок, 7 січня, православні українці відзначатимуть одне з головних християнських свят – Різдво. Цей день знаменує народження Ісуса Христа у Віфлеємі та славиться унікальними традиціями. Багато з них вже забуті сучасниками, проте полтавці старанно намагаються шанувати звичаї предків.

Різдву передує сорокаденний піст, який починається 28 листопада і закінчується 7 січня. Одним з головних звичаїв вважається щедре застілля у колі всієї родини – святкова вечеря з 12 страв, що символізують 12 апостолів. "Королева" столу – різдвяна кутя, яку на Полтавщині готували із вареною пшеницею, з обов'язковим додаванням меду, тертим маком, горіхами і узваром. І лише після неї можна приступати до інших страв, серед яких і запашний борщ та полтавські вареники. Під час частування в жодному разі не можна лаятися, сперечатися і лихословити.

Предки старанно дбали навіть про атрибутику оселі на Різдво: стіл устилали соломою, а підлогу - сіном, що символізувало ясла Христові. А жито, яке в давнину приносили до хати на Святвечір, було оберегом та символом врожаю і добробуту.

Вранці 7 січня люди вітаються фразою "Христос народився!", а у відповідь – "Славімо його!". Іншою різдвяною традицією, яку полтавці шанують і донині, є колядування. Колядники починають ходити по будинках із Святого вечора і обов'язково питають господарів дозволу на обряд, а вже після цього заводять пісень про народження Христа, бажають господарям щастя, здоров'я і достатку. За це щедрі люди віддячують їм солодощами та грошима. Якщо вірити народним повір'ям, чим більше колядників відвідає оселю, тим благословеннішим буде для родини рік.

Характерним різдвяним звичаєм, який досі шанують полтавці під час урочистих святкувань, є вертеп - молитовне прославлення Бога через театральне дійство та комічне відображення побутового життя. Це може бути як "живий" вертеп з акторами, так і пересувний мініатюрний ляльковий театр, розміщений в коробі. Останній наприкінці 2017 року з'явився у Полтаві завдяки волонтерам біля Свято-Успенського кафедрального собору. Проте композиція декілька разів страждала від розкрадачів, тому на ніч різдвяні фігури доводилось ховати у Будиночку Святого Миколая.

Ще однією давньою традицією святкування Різдва в Україні є ворожіння, до якого вдавалися переважно незаміжні дівчата. Молодиці підходили до вікон сусідів, і якщо звідти чутно було слово "сядь", це означало, що доведеться посидіти у дівках. Якщо ж з-за вікна лунало "йди", то можна було готуватись до візиту сватів.

Незважаючи на думку скептиків, предки вважали, що різдвяні ворожіння мають особливу магію, адже саме у цей час кордони між потойбічними світами стають найбільш "вразливими" і дозволяють відкрити таємниці майбутнього.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme