Чим жила Україна: Прощання із Залізним Феліксом, скати-хвостоколи та пригоди маленького лося у великій столиці


Україна настільки велика, що жителі одного регіону часто не знають, чим живуть їхні сусіди
 

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Чим жила Україна: Прощання із Залізним Ф…

Збуджені через майбутні вибори і зосереджені на життєвих планах проводжали українці перший липневий тиждень. Про найяскравіші моменти тижня – традиційно у дайджесті Depo.ua

Київ

Віталію Кличку на тижні зробили жирний натяк "згори".  Очільник Офісу президента Андрій Богдан в одному із останніх інтерв’ю на питання щодо планів команди Володимира Зеленського урізати повноваження мера Кличка відповів ствердно. Мовляв, можна просто розділити повноваження міського голови Києва та голови Київської міської державної адміністрації. Вірогідно, стосовно Кличка мають прийняти якесь рішення. Але яке саме, стане відомо згодом.

Своєрідний "майстер-клас" з росту показала всім столичним рослинам виноградна лоза у дворі на вулиці Анни Ахматової. Лоза так шалено "рвонула" вгору, що заплела стіну багатоповерхівки майже до одинадцятого поверху. Мешканці району вже звикли до такого, а от ті, хто вперше бачить зелену стіну, дивуються та хапаються за телефони, аби сфотографувати.

Лосі не часті гості у великих містах, але іноді таки забігають до бетонних джунглів. Нещодавно мале лосеня було помічене біля Синього озера на Виноградарі. Тварина поплила з водойми і дременуло у хащі, ставши ньюзмейкером життєвих столичних новин початку тижня.

Донбас

Бійці Чеченського батальйону імені Шейха Мансура евакуювали з селища Широкине колекцію творів місцевого художника-графіка Віктора Павлюка, яку раніше вважали втраченою. Один боєць з позивним Пікассо, який до війни був художником, помітив у покинутих картинах художню цінність і ініціював порятунок колекції. Це єдиний відомий випадок евакуації творів мистецтва із зони бойових дій на Донбасі за п'ять років. Чеченські бійці зазначили, що згідно законів шаріату, вони не можуть торкатися зображень людини – це суперечить їхній релігії. Однак члени батальйону вже кілька років воюють на українському боці,тому  врятували картини на знак поваги до України. 

Не такий вже Фелікс Дзержинський і залізний, хоч і перестояв багатьох Ленінів та інших комуністичних ватажків. Нещодавно на Луганщині відправили у небуття монумент останньому Дзержинському в Україні, погруддя якому стояло у селі Михайлюки Новоайдарського району. За словами активістів,  на черзі – останні пам'ятники Петровському, Чапаєву та знову ще одному Леніну. Обіцяють прибрати усі.

Спецслужбам спати ніколи. Нещодавно працівники СБУ затримали, а суд заарештував колишнього начальника протиповітряної оборони Слов'янської бригади терористів Володимира Цемаха. Цемах як екс-начальник ППО бойовиків може бути цінним свідком у справі про катастрофу літака Malaysia Airlines рейсу МН17, збитого зенітно-ракетним комплексом у 2014 році. Крім того, слід відзначити саму операцію, адже сепаратиста було затримано на непідконтрольній терторії, у глибокому тилу неподалік російського кордону. А це вже міжнародний рівень спецоперацій.

Львів

На тижні багато хто з українців доєднався до ініціативи провести один день без поліетилену. Сказали пакетам "Ні" і чимало львів’ян. І якщо в багатьох містах "День без поліетилену" тривав лише день, то львів'яни вирішили проявити витримку та відмовлялися від пакетів цілих три дні. Супермаркети Львова пакували продукцію у багаторазові контейнери для зберігання харчових продуктів покупців, а судячи із щасливих селфі львів'ян з торбинами, антиполіетиленова акція пройшла на ура.

Поки одні львів'яни раділи життю без поліетилену, інші жахались через нові сміттєві гори, які виростали в дворах. Зокрема, на вулиці Скорини височіли сміттєві купи з пластику та іншого непотребу, на вулиці Мазепи неподалік школи можна було помітити ще одну сумну "сміттєву" картину. Схоже, Львів на тижні на всі 100% показав свою багатогранність і парадоксальність. А відома вже на всю Україну "сміттєва епопея" триває.

Одеса

Дачу Анатра, збудовану ще у 1913 році на Французькому бульварі, подарували "Корпорації монстрів".  "Монстри" – це благодійний фонд, який допомагає тим, хто потребує термінових операцій, страждає від важких хвороб, має проблеми з одягом чи харчуванням та іншим людям з проблемами. Будівлю волонтерам подарував меценат, який волів не називатись. Волонтери ще не визначились остаточно, що буде у будівлі, але цілком можливо, що новий простір може стати центром міської благодійності, хабом для медиків, студентів, батьків особливих дітей. Можливо, що тут навіть буде реабілітаційний кабінет, кабінети психологів, або комп'ютерні класи для пенсіонерів. І взагалі це гарно.

Туди-сюди і навпаки Чорним морем шастають скати-хвостоколи. Дійшло до того, що одного з цих красенів помітили неподалік пляжу, а скат-хвостокол не така вже і проста істота. Він не є дуже небезпечним чи агресивним, але після контакту з ним може бути рана. Фахівці радять промити її, аби не було зараження. і не обійматися з незнайомими скатами.

В Одеському порті продовжують збиратись красені-кораблі. На тижні тут був аншлаг: біля одеських берегів зібралася багатонаціональна ескадра кораблів НАТО. Видовище дійсно розкішне і вражаюче, але приємне не для всіх. Три фрегати та два есмінці складали потужну силу, яка вкрай нервувала росіян. Вони навіть вислали власні розвідувальні кораблі, щоб слідкувати за силами НАТО. Ну, хай бояться, їм це на користь.

Дніпро

Творчі люди скрізь, і радує, що їх багато. Наприклад, у Кам'янському художниця Олександра Демиденко розмалювала орнаментом, схожим на петриківський розпис, не лише під'їзд, а й зупинку у селі "Єлизаветівка", причому, як ззовні так і всередині. Круто, коли люди несуть таку красу!

Про пам'ятник Богдану Хмельницькому, що у Кривому Розі, турбуються, як можуть. Після того, як в гетьмана відпала рука, монументу приділяється особлива увага. Аби від ніжного Хмельницького ще чого не відпало, на нього надягнули дощовик. Доведеться пану Богдану побути у плащику, поки не вирішиться питання щодо його реставрації.

На тижні все той же Кривий Ріг міг стати локацією для зйомок містичного фільму. Негода тут розгулялась не на жарт. Вітер дув так, що дахи летіли з будинків, падали дерева, а злива затоплювала вулиці. "Перепало" від негоди і дротам електроживлення, через що 50 тисяч квартир та домівок залишилося без електроенергії. На ранок мешканці інших міст переглядали світлини після "Апокаліпсису" і подумки дякували, що їх така халепа оминула.

Харків

Давно не було чути про фірмовий харківський трамвайний дріфт, але він нікуди не подівся. Просто затаївся. А на цьому тижні травай із "Салтівського трамвайного депо", рухаючись за восьмим маршрутом з пасажирами, зійшов з рейок та врізався у стовп. На щастя, обійшлося без жертв. 

Несподіваний скандал розгоряється навколо найстарішої будівлі Харкова, Покровського собору кінця XVII століття.  З місяць тому нижній ярус собору місцеві священики перефарбували у ядучо синій колір. У свою чергу, архітектори та активісти заявили про порушення правил ремонту та реконструкції та про спотворення вигляду церкви. За результатами перевірки бази документів Мінкульт встановив, що погоджень відповідної документації та дозволів на проведення будь-яких робіт на соборі не надавалося. Тож у Мінкульті звернулись до Харківської ОДА з вимогою доручити відповідним структурним підрозділам вжити заходів щодо забезпечення захисту собору від загрози пошкодження – тобто, якщо перекласти це з канцелярської на людську, Собору треба повернути його нормальний вигляд, а не творити з ним, що бог на душу покладе. 

Запоріжжя

У Запоріжжі побільшало цікавих муралів. Новий триметровий малюнок з'явився на одному із запорізьких будинків у Хортицькому районі. Мурал містить зашифроване послання, у якому художник описав рядок із твору Тараса Шевченка – "Кохайтесь чорнобриві, та не з москалями". Триметровий корабель має нагадувати про полонених Путіним українських моряків.

Кумедний випадок стався в одному з дитячих садків в Запорзькій області. Один дідусь прийшов у садок забрати онуку, але помилково забрав чужу дитину. На сполох забила справжня мати дитини, яка прийшла забирати доньку. "На ноги" одразу поставили всю поліцію, а згодом дідуся з дитиною знайшли. Дідусь пояснив, що приїхав в гості до дітей і вирішив забрати з саду онуку, яку не бачив два роки. Та помилився і забрав іншу дитину. Вихователька, що опікувалася дітьми, була на підміні, тому без питаннь віддала дівчинку, на яку вказав дідусь. Рідна ж онука терпляче весь цей час чекала на діда у садку.

На морі у Бердянську треба бути обережним, аби водоростями раптом не накрило. Їх тут викидає чималими партіями з моря, особливо їх багацько на пляжі Бердянської затоки. Комунальники вже почали прибирати  непотріб з води і вивозити з території пляжів. Лише в перший день липня комунальники зібрати близько 30 кубів морської трави. Але роботи тут не початий край. Синоптики кажуть, що в Бердянську збережеться північно-східний вітер, а значить, що викидання водоростей на берег продовжиться.

Буває, що людям не хочеться вставати навіть з дивану. Просто тому, що не хочеться. А є такі люди, які готові бігати не годину і не дві, а добу, а то й більше. На тижні мешканці Запоріжжя раділи за землячку, яка стала віце-чемпіонкою України з 12-годинного бігу. Участь у змаганнях взяли 53 атлети, які представляли 18 регіонів України, а також Білорусь, Люксембург, Молдову, Польщу та Швецію. Змагалися бігуни у 12, 24, та 48-ми годинному бігу.  Оце витривалі!

Закарпаття

Ходили собі ходили, нічого не підозрювали, а тут таке! В історичному ареалі Ужгорода нещодавно виявили досі невідомі підземні ходи. У департаменті культури ОДА повідомили, що знайдений підвал має форму склепіння, а його площа складає приблизно 60 "квадратів". У мережі спочатку було припущення, що це броварня XVIII століття, але історики оглянули територію і версію не підтвердили. Археологи стверджують, що знахідка є звичайним підвалом житлового будинку, який там стояв до 1945 року. Ось такий він Ужгород: на землі затишний та красивий, а під землею таємничий і достеменно невивчений.

Прикарпаття

Знахідки "підкинуло" і Прикарпаття. На відомій горі Піп Іван знайшли найвисокогірнішу печеру України. Вхід до неї розташований на висоті 1962 метри, а це на 58 метрів нижче від обсерваторії. У печері є дві великі зали, кілька менших кімнат і ходи між ними, в сумі десь 200 метрів довжини. Дослідники радіють новій знахідці, а рятувальники вже хочуть використовувати печеру як частину тренувального комплексу на горі Піп-Іван.

Вінниця

Поки хтось думає про літній відпочинок, спортсмени в цей час мріють про нові перемоги. І їх мрії втілюються в реальність. Під час етапу кубку України зі стронгмену вінницький атлет Сергій Грачов встановив рекорд у ваговій категорії до 95 кг у вправі "Log-lift", зафіксувавши вагу 150 кг. Це вже не перший рекорд чоловіка. Торік він встановив рекорд України з трак-пулу – протягнув два муніципальних автобуси вагою 22,4 т  на відстань 19 метрів. На все про все в нього пішло 19 секунд.

Московські попи, в свою чергу, продовжують свої дивні витівки. Черговий скандал трапився на Вінниччині у селі Метанівка. Тут священник УПЦ МП не віддавав ключі від храму новоствореній громаді ПЦУ/ Fле громада знайшла вихід із ситуації. Люди зібрались, порадились і замінили замки на дверях храму.

Кропивницький

Завдяки акції "День без поліетилену" у свідомості багатьох містян зачаїлась думка про те, що одного дня таки варто відмовитись від ходіння з поліетиленовими пакетами, замінивши їх раз і назавжди на полотняну торбинку. Але є і такі люди, які вже давно відмовились від поліетиленових пакетів. Як, наприклад, Ірина Іванова із Кропивницького, яка 10 років використовує лише торбинки і з ними ходить до супермаркету. Всім, хто досі використовує поліетилен, екологи нагадують, що звичайний пакет розкладається від 100 до 400 років. Від нього в землю надходить чимало токсинів, які забруднюють як земельні, так і водні ресурси.

Величезний град на тижні вразив олександрійців. Люди були шоковані, бо не кожен день такі шматки льоду з неба летять. Подекуди град своїми розмірами нагадував перепелині яйця. Радує те, що нікого не травмувало.

Всім, хто проводить літні дні на кропивницьких пляжах, варто шукати кращого місця. У всіх місцях відпочинку на воді тут встановлені таблички з попередженням про заборону купання. Понад 10 років у Кропивницькому офіційно закриті пляжі, проте люди продовжують там відпочивати. Але це ще не всі "подарунки" літа. В піску дикого пляжу на Ковалівці виявили цисти токсокар, через які люди можуть заразитись токсокарозом. Тож краще добре подумати, перш ніж вирушати на кропивницькі пляжі.Полтава

У Полтавській міськраді тим часом ініціювали усунення "команди Матковського" від влади. Депутати міськради від "Самопомочі" подали на сесію проект щодо звільнення трьох заступників міського голови Полтави. У проекті йдеться про звільнення першого заступника міського голови Андрія Ляміна, заступника з гуманітарних питань Людмили Бойченко та заступника з питань діяльності виконавчих органів Віталія Нікіпєлова. Їм закидають неналежне виконання посадових обов'язків. Тож, пристрасті в полтавській міськраді продовжуються і без Мамая. Слідкуємо. Далі буде.

Епічне фото чергового дорожнього провалля на початку тижня водночас розвеселило і обурило полтавців. Автівка, яка їхала мікрорайоном "Сади",  провалився під асфальт. Багато зараз говорять про ремонт полтавських доріг, але, схоже, ремонтують їх поки не там, де дійсно треба.

У водоймі в селі Нехвороща почала гинути риба. Результати лабораторних аналізів показали наявність ботулізму. Через це аж до середини серпня ставок будуть обробляти хімічними засобами. Тож, рибалкам краще шукати кращих місць і бажано без натяків на ботулізм.

Хмельницький

У Хмельницькому зіркою стрічок новин став звичайний пес. Чотирилапий помітив дим і полум’я на вулиці Кам’янецькій, почав стурбовано гавкати, аби розбудити господарів. Так, завдяки вчасній реакції собаки під час пожежі у квартирі п’ятиповерхівки врятували шістьох людей, п'ятеро з яких були діти.

Дитячі літні табори бувають різні. Є хороші, а є не дуже. Ніколи не вгадаєш, що криється за словосполученням "дитячий табір": відпочинок, оздоровлення, чи, можливо, візит до лікарні. Нещодавно понад 40 дітей з Кам'янця-Подільського, котрі приїхали на оздоровлення у курортне Коблеве, злягли з кишковою інфекцією до лікарні. Дітей повернули додому. Доведеться шукати батькам кращого місця для відпочинку

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme