Гамбіт Мамая: Мер Полтави розвалив "ширку" у міськраді і позбувся першого заступника

П'ятнадцята сесія Полтавської міської ради сьомого скликання стала останньою для широкої коаліції фракцій, яка, де-факто, після 2,5 років припинила існування

Гамбіт Мамая: Мер Полтави розвалив "ширк…

Події, які сталися під час чергової сесії Полтавської міськради, назрівали давно. Джерела у міськраді говорили про постійні конфлікти між мером Олександром Мамаєм та його першим заступником Михайлом Шевченком. Стосунки між посадовцями стали настільки токсичними, що загрожували перерости у відкрите протистояння. Що і сталося напередодні, 24 травня, на сесії Полтавської міськради.

З самого початку в бій кинулася секретар міськради Оксана Деркач, яка оголосила про створення нової депутатської групи "Єдність", до якої увійшли частина депутатів з "Рідного міста": Іван Діденко, Тимофій Гаєвий, Оксана Деркач, Володимир Корнійчук та вигнанці з фракції СДП Ярослав Мартинюк і Денис Поліщук. Саму Деркач нещодавно виключили з партії "Рідне місто". Лідер партії Олександр Удовиченко звинуватив партнерів по широкій коаліції (БПП "Солідарність" Андрія Матковського та промерську "Совість України") у непрофесіоналізмі та оголосив про вихід "Рідного міста" з коаліції і про відкликання всіх представників партії з виконавчих органів влади ще в березні 2017 року. Але Деркач не пішла за однопартійцями, а залишилася на посаді секретаря міськради, все більше наближуючись до орбіти Мамая. Це дуже не подобалося Удовиченку, і навесні 2018 року відбувся остаточний розрив між Деркач і партією. В той же час, у Полтавському осередку СДП були вкрай незадоволені "самостійністю" їхнього депутата Дениса Поліщука і організували збір підписів за позбавлення його депутатських повновжень. Майже півроку ТВК затягувала ухвалення рішення щодо цього питання, але раптом справа прискорилася. Джерела стверджують, що цьому посприяв Михайло Шевченко, щоб ослабити позиції Деркач, до якої "прибився" Поліщук, а заодно і Мамая.

24 травня, одразу вслід за оголошенням про створення нової депутатської групи, голова міської територіальної виборчої комісії Сергій Петренко оголосив про припинення повноважень депутата Дениса Поліщука та передачу мандата наступному кандидату у виборчому списку СДП - Олександру Кісільову. Таким чином, новостворене об'єднання депутатів одразу втратило один "штик", а депутати від опозиційної СДП отримали можливість відновити фракцію в міськраді. Це змінило баланс сил не на користь мера.

Створення нової групи депутатів не сподобалося і очільниці фракції "Рідне місто" Світлані Нестулі, яка заявила, що Гаєвий, Діденко та Корнійчук офіційно не повідомляли про вихід з фракції. А екс-мер Андрій Матковський (БПП "Солідарність") зазначив, що за регламентом секретар міськради не може перебувати у будь-яких фракціях чи групах.

Втім, Олександр Мамай вже остаточно перейшов у наступ на партнерів по коаліції. До порядку денного внесли з десяток ініційованих опозиційними фракціями питань, серед яких було і питання відставки людини Матковського у виконавчій владі, першого заступника мера Михайла Шевченка, та заступника мера по ЖКГ Андрія Ляміна, якого також висунула на посаду фракція БПП. Зрозумівши, що йому оголошено війну, Андрій Матковський вніс пропозицію розглянути питання про відставку Оксани Деркач з посади секретаря міськради, оскільки вона обиралася на посаду від "Рідного міста", з якої вже виключена. А Олександр Шамота запропонував звільнити всіх заступників Мамая. На це мер відповів, що свої пропозиції депутати повинні були подати йому заздалегідь, а не на сесії, тож зараз ці папери з проектами рішень від Матковського і Шамоти працівники секретаріату можуть віднести у вбиральню.

Поки фракція БПП "Солідарність оговтувалася від подібного зневажливого ставлення, Мамай розпочав голосування за проекти рішень з порядку денного сесії. І все відбувалося без несподіванок, поки не дійшло до питання №18 "Про надання згоди на розміщення багатоквартирного житлового будинку та дозволу на розробку документації із землеустрою". Йшлося про будівництво нової багатоповерхівки по вул. Пилипа Орлика в центрі міста, поблизу славнозвісного історичного будинку в мавританському стилі. "Свободівець" Вадим Ямщиков висловив сумніви щодо проекту будинку, який передбачає вісім поверхів: чи вкладеться він в обмеження по висоті 23 метра, що діє для історичної частини міста? І як Мамай не запевняв, що будівля вищою не буде, депутати провалили голосування. "За" проголосували лище 20 депутатів з 42 присутніх в залі. Мер не заспокоївся і згодом повторно виніс на голосування це питання, і знову невдало.

Вже під час голосування за питання №24 "Про розміщення тимчасових споруд для здійснення підприємницької діяльності", фракція ВО "Свободи" підіграла меру, хоча представники інших опозиційних фракцій закликали не голосувати за дозволи на будівництво нових торговельних МАФів. Пізніше мер віддячив націоналістам: він особисто агітував депутатів голосувати за "свободівський" проект щодо підняття на свята символа національно-визвольної боротьби українського народу - червоно-чорного прапора.

Розв'язка наступила, коли дійшли до ініційованого "свободівцями" питання про відставку та виведення зі складу виконкому Михайла Шевченка. Депутат Шамота знову запропонував звільнити всіх заступників Мамая, в чому його підтримав Андрій Матковський, додавши до "чорного" списку Оксану Деркач. Їхні колеги не підтримали варіант з повним перезавантаженням, а ось за звільнення Шевченка проголосували 27 депутатів. Наступним "на вихід" був заступник мера з питань ЖКГ Андрій Лямін. Матковський, зрозумівши, що гра зроблена, і його фракція вже нічого не вдіє, заявив про відкликання Ляміна з посади, а Олександр Шамота знову висунув вимогу "скинути" всіх заступників.

Але тут інтереси "Свободи" та Мамая розійшлися. Меру не дуже хотілося залишитися одночасно без всіх заступників і тим самим перекласти відповдальність за, скажімо, не дуже гарний стан справ у місті на свої плечі. Тому він заявив, що в разі позитивного голосування заветує це рішення. Тим більше, що Лямін відсутній на робочому місці, і його звільнення зараз не відповідає законодавству. Як наслідок, для відставки заступника мера з питань ЖКГ не вистачило голосів. Мамай же оголосив перерву у засіданні та запросив голів усіх депутатських фракцій до себе в кабінет для консультацій. Втім, порозуміння там не відбулося, і після перерви депутати від ББП "Солідарність покинули сесійну залу.

А мер все невгамовувався з багатоповерхівкою на Орлика, що наводить на певну підозру в особистій зацікавленості у вирішенні цього питання, і таки дотиснув депутатів. Мінімальною кількістю голосів вони надали дозвіл на будівництво. Мер тріумфував.

Отже, 24 травня завершився майже трирічний період існування широкої коаліції у Полтавській міськраді. Нової коаліції створено не було, і подальше голосування на сесіях, ймовірно, буде ситуативним. По кожному питанню депутати будуть домовлятися окремо, про що натякнув мер на прес-конференції.

Також Мамай заявив, що Оксана Деркач залишиться секретарем Полтавської міськради, поки він буде мером.

Однозначно у програші опинилася фракція БПП "Солідарність", яка позбулася посади першого заступника мера і втратила вплив на виконавчу владу у місті. Якщо Матковський знову не сяде за стіл переговорів і не домовиться з Мамаєм, наступними кандидатами на звільнення можуть стати інші заступники мера по квоті БПП: Андрій Лямін, який на цій сесії зберіг посаду тільки завдяки заступництву Олександра Мамая, та Віталій Нікіпелов, який в мерії опікується юридичними питаннями.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook