Ганьба замість штрафів: Як живеться українцю в унікальному японському карантині

Що для японців є гіршим за штрафи і чому носіння маски там – норма, в інтерв’ю Depo.ua розповів cкрипаль з Полтави, який працює у місті Осака в парку Universal Studios Japan

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Ганьба замість штрафів: Як живеться укра…

Людство потроху "видихає з полегшенням": у більшості країн поступово послаблюють карантинні обмеження. До прикладу, в Італії, де карантин був досить жорстким, барам та ресторанам дозволено працювати на виніс, вирішується питання про відкриття парків. Схожа ситуація і в Іспанії, де скоро запрацюють книгарні та перукарні. На Кіпрі починають працювати туристичні агенції. У Малайзії знімають режим обмежень на пересування. В Сербії з цього тижня працюватиме громадський транспорт.

Досить унікальним виявився карантин у Японії. Громадський транспорт там працював протягом усього терміну карантину безперебійно (щоправда, їздив майже порожнім), штрафи щодо підприємців взагалі не вводили (власники кафе та ресторанів зачиняли заклади добровільно), тим не менш, населення досить дисципліновано поставилось до всіх мір безпеки, запроваджених урядом. Про унікальність японського карантину розповів Depo.Полтава музикант Олег Калайда, який родом із Полтави, але останні 5 років живе та працює в японському місті Осака.

Карантин в Японії не схожий на ті, які були введені у більшості країн?

 Так, карантин в Японії геть не схожий на ті, які були запроваджені у більшості країн. На перший погляд, тут повна свобода дій. Але це зовнішня картинка. По факту карантин тут дуже організований. Справа у менталітеті самих японців. Їх з дитинства так виховують, що потрібно слідувати за колективом. Тобто який "партія" дає курс – туди ми і "ідемо". І без питань "Чому?" Сказав уряд підтримувати карантин – все, карантин підтримується. А чому? Таких питань ніхто не задає. Якщо сказали – треба виконувати.

 

 

Які тут насправді карантинні реалії?

 

– З офіційної точки зору влада Японії не може заборонити ні виходити з дому, ні зачинити свій магазин, ні ресторан, кафе чи інший бізнес. Юридично вони не можуть цього зробити. Тут все – для людей. Японці поважають це, тому населення йде назустріч владі, розуміючи, що якщо так треба, значить, треба. Тож всі розважальні заклади зараз зачинені, ресторани та кафе майже зачинені, працюють на "take away", працюють продуктові магазини, аптеки, транспорт курсує безперебійно, звичним розкладом. Але він майже порожній. А якщо якийсь власник кафе не захоче зачиняти свій заклад, до нього не прийде перевірка, його не прийдуть "пресувати" правоохоронці. Він може продовжити працювати. Але тоді адміністрація міста, де він працює, буде повідомляти у своїх новинах, що от такі то власники не закрили свої заклади. Те, що десь кафе працює, нехтуючи правилами карантину, буде піддаватись розголосу. Мовляв, уявіть, той власник не зачинився, він ризикує вашим здоров’ям.

 

Тобто такого бізнесмена починають ганьбити?

– Так. Для японців, якщо їх так звинувачують, кажуть, що ти вибився зі зграї, ти не частина колективу, не частина групи – це ганьба. Відповідно, японці притримуються правил карантину і не нехтують ними. Немає тут потреби змушувати людей до чогось. Тут немає штрафів. Але ситуація така, що ніхто нікуди не ходить. Всі місця, які раніше були битком забиті людьми, порожні. Тут немає нікого. І все це добровільно.

Яка в Японії ситуація з громадським транспортом?

– Потяги, основний транспорт, курсують у звичному режимі. Дістатись можна будь-якої точки. Залізнична мережа тут дуже розвинена. Графік роботи транспорту не змінювали на час епідемії, але потяги курсують практично порожні. У вагоні в годину пік, може, людей 15 на величезний потяг. Все провітрюється.

Проблем з масками, здається, також не виникало?

– В Японії всі ходять в масках. Для людей це норма.  Але був випадок, коли зникли термометри, бо всі почали міряти температуру. Але випадково натрапив в аптеці на електронний термометр за 20 доларів, який за 20 секунд вимірює температуру. Тут керівництво компаній просить людей перед роботою вимірювати температуру, аби бути певними, що працівники почувають себе добре. Якщо людина з температурою, то на роботу може не приходити.

Якщо за порушення норм карантину тут ганьблять, а в масках і так всі ходять, то за що ж в Японії накладають штрафи під час карантину?

– Штрафи можуть накласти за неправдиву інформацію, подану в незручний час. Наприклад, коли людина не хвора, а каже, що хвора. Такий випадок був на внутрішньому рейсі одного літака. Через одного дідуся, який збрехав, що у нього коронавірус, зняли весь борт. За це штрафують. Але в цілому японці дуже обережні.

Панічно продукти  тут не скупляють?

 Тут все є. У супермаркетах касири також працюють за пластиковими ширмами,  на підлозі обов’язкова розмітка, аби люди тримали відстань без проблем.

У тебе багато вільного часу на карантині?

– Я весь час зайнятий. Повернувся у соцмережі, почав вести блог про кальянну культуру, яка в Японії не дуже розвинена. Але тут великий потенціал того, щоб кальянна культура розвивалась, японці таке люблять. Веду блог, пишу музику, фотографую.

 

Як, на твою думку, світ зміниться після пандемії?

– Світ на мою думку, вже не буде таким, як раніше. Люди здебільшого будуть спілкуватись віртуально. "Посиденьки в онлайні" будуть лишатись дедалі популярнішими. Але подивимось, як воно буде. Я буду старатись жити так, як мені хочеться, це буде моє рішення.

Фото: Олег Калайда

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme