Місцеві вибори у Полтаві: Чи зупинять "слуги" реванш ексмерів

Впродовж останньої каденції міську владу в Полтаві кілька разів перекидало з ніг на голову, тож на 2020 рік маємо ситуацію, коли переважна більшість провідних політиків опинилися поза межами владних коридорів та мріють про тріумфальне повернення

Місцеві вибори у Полтаві: Чи зупинять "с…

Провідні політичні гравці полтавського політикуму вже давно почали підготовку до місцевих виборів: спочатку в президентському оточенні були сповнені намірів провести місцеві перегони восени 2019 року, проте незакінчений процес децентралізації та адміністративної реформи не дозволив "зеленим" закріпити успіх президентських та парламентських виборів. Згодом з'явилися чутки, що вибори перенесуть на весну 2020-го. Зараз вже зрозуміло, що бліц-кріг президентській команді не вдався, а місцеві вибори відбудуться згідно з чинним законодавством восени 2020 року. Тож політичні сили можуть спокійно вибудовувати стратегії виборчої кампанії, хоча реальні претенденти на перемогу вже давно готові до перегонів. Чого не скажеш про президентську силу "Слуга народу", яка впродовж майже року не змогла розбудувати партійну структуру, і можливі кандидати у мерське крісло та міськраду практично не відомі широкому загалу. Вочевидь, як і на парламентських виборах, ставка буде робитися на рейтинг Зеленського, який, мовляв, зможе витягнути будь-кого. Але рейтинг президента падає, і не факт, що до осені "на Зеленському" можна буде без проблем "в'їхати" до міської влади.

Олександр Мамай та "Совість України"

Олександр Мамай

Після "вересневого перевороту" 2018-го Мамай, який мав беззаперечну владу і найвищий політичний рейтинг у Полтаві, опинився за бортом влади. Після невдалих спроб через суд поновитися на мерській посаді, він став готуватися до наступних виборів. Підконтрольна йому фракція "Совість України" фактично відмовилася брати участь у політичних процесах в міськраді, а сам Мамай продовжував "комунікувати" з полтавцями, які здебільшого стали на його сторону у суперечці з опонентами. Перші два строки Мамай ставав мером завдяки безпосередньому спілкуванню з містянами та щедрому "засіванню" виборчого округу гречкою та цукром. І цього разу він вирішив не зраджувати переможній технології. Тепер, коли він майже повністю зник з медійного поля, Мамай пішов "на вулицю": регулярно чи не в кожному мікрорайоні міста він влаштовує безкоштовні свята для полтавців з виступами артистів, подарунками та "рекламою" себе "красівого". Проте, якщо раніше ексмер вперто ігнорував соцмережі, то тепер розпочав активно їх використовувати. Зараз його завдання – "щоб не забули". А ближче до виборів, піде в хід стара добра технологія "гречкосійства". За останніми соцопитуваннями, на даний час Олександр Мамай впевнено лідирує серед фаворитів на мерських перегонах. Втім і на парламентських виборах йому прогнозували безпроблемне перше місце, проте "Слуга народу" Дмитро Нальотов сплутав усі карти. Також поки що не зовсім зрозуміло під яким політичним брендом Мамай заводитеме свою команду у міськраду. Мін'юст пригрозив скасувати реєстрацію його сили "Совість України" за систематичне ігнорування парламентських та президентських виборів, а похід в ОПЗЖ безславно завершився після провальних останніх виборів до Верховної Ради. Проте час на самовизначення у колишнього міського голови Полтави ще є.

Містер Х – "Слуга народу"

Дмитро Нальотов

Найбільша загадка цього політичного сезону – хто представлятиме президентську партію "Слуга народу" на місцевих виборах. У місцевих все ще панує думка, що потрапляння до списку "Слуг" – майже гарантований квиток у владу. Проте відсутність партійної структури на Полтавщині породжує лише хаотичні рухи різних груп впливу у президентській партії. Поки достовірно відомо, що куратором Полтавщини на місцевих виборах став Юрій "Юзік" Корявченков, двоюрідний брат якого, підприємець з Горішніх Плавнів Сергій Корявченков претендував на посаду губернатора Полтавщини, але у підсумку програв "харківським юристам". Зараз для нього відкрилася гарна можливість за підтримки родича таки обійняти бажану посаду, або крісло голови облради. Але для цього треба забезпечити перемогу "Слуг народу" у місцевих радах на Полтавщині. Щодо посади міського голови Полтави, найбільші шанси має нардеп Дмитро Нальотов, якому поки що вдалося не втратити підтримки свого виборця.

Андрій Матковський та його команда

Андрій Матковський

Колишній голова Полтави Андрій Матковський, а з 2015 року очільник найбільшої фракції в Полтавській міськраді, так захопився політичною боротьбою із одвічним суперником за владу у місті Олександром Мамаєм, що прогавив момент, коли його ситуативні союзники: секретар міськради Олександр Шамота та депутат Полтавської облради, очільник партії "Рідне місто" Олександр Удовіченко викинули його з коаліції. Зрозумівши це, Матковський заявив, що політика – це не спринт, а довга дистанція, і фактично взявся за підготовку до нових виборів, які вже були не за горами. Андрій Матковський завжди намагався бути в політичному мейнстрімі, і працювати в опозиції – не його стихія. У 2015 році він пройшов у міськраду під прапорами "Блока Петра Порошенка "Солідарність". Зараз він зайнявся розбудовою власного бренду "Команда Матковського". Втім поки що, окрім кумедних бігбордів, нічим не проявив себе.

Можливо, вирішив не форсувати події, а можливо просто "розкласть яйця по різним кошикам", і заведе у міськраду "своїх" людей під різними політичними брендами. Політичні експерти говорять про можливу причетність Матковського до фінансування кандидатів від "Слуги народу" та ймовірну підтримку екснардепа Сергія Капліна, який після невдачі на президентських та парламентських виборах активно включився у місцеву політику і намагається відродити власну "Партію простих людей".

Ексрегіонал Олександр Удовіченко та "Рідне місто"

Команда "Рідного міста"

Удовіченко – це найбільш досвідчений політик у Полтаві. Колишній очільник Полтавської ОДА, ексголова Полтавської облради, після краху "Партії регіонів", до якої він належав, під прапорами партії "Рідне місто" створив у Полтаві новий політичний проєкт, до якого увійшли рештки регіоналів. І якщо у 2015 році багато хто скептично ставився до політичних перспектив "Рідного міста", то у 2020-му партія має гарні шанси на місцевих виборах, а самому Удовіченку цілком до снаги сісти у мерське крісло. Козирем Удовіченка є наявність людей з його команди на різноманітних керівних посадах у полтавській владній вертикалі, включно із трьома заступниками міського голови, які повністю контролюють сфери ЖКГ, освіти, медицини, соціального забезпечення та інше. До того ж син Удовіченка Сергій є не останньою людиною у судовій ієрархії міста – він керує Адміністративним судом Полтави. 

Сергій Каплін та знову "Партія простих людей"

Сергій Каплін

Двічі нардеп Каплін піля провальних виборів до Верховної Ради вщент розсварився зі своєю командою СДП, включно із секретарем Полтавської міськради Олександром Шамотою. Колишній депутат вирішив створити нову команду, повернутися до бренду "Партія простих людей" та цілком зосередився на місцевій політиці. Він регулярно критикує місцеву владу, до якої належать його екссоратники, та влаштовує піар-акції, на кшталт замальовування реклами наркотиків на стінах полтавських будинків чи протести проти незаконного відключення помешкань полтавців від газопостачання. Поки йому вдається бути на слуху, він має стабільний рейтинг, який дозволяє втрутитися у суперечку за посаду голови Полтавської громади, але невідомо, кого він поведе у міськраду. Стара команда відвернулася від нього, а про нову, окрім кількох не дуже рейтингових прізвищ, майже нічого не відомо. До того ж, як стверджують політичні експерти, Каплін цілком може підігравати Андрію Матковському, принаймні зараз обидва в унісон критикують міську владу.

Вже без Капліна: Олександр Шамота та СДП

Посада секретаря Полтавської міськради дозволяє Олександру Шамоті бути постійно на слуху та на виду. Плюс, досить потужна команда СДП, яка після розриву з "вождем" Сергієм Капліним ще більше згуртувалася, і має шанси знову потрапити до міської ради. Головне для них зараз – показати полтавцям ефективність роботи та керування містом. Будь-який провал міської влади, чи то страйк перевізників, чи неефективне витрачання коштів міського бюджету, у містян стійко асоціюється з Шамотою. Тому йому буде найскладніше з усіх кандидатів – виконуючий обов'язки міського голови насправді не має реальної влади, але суспільство за всі проблеми питає саме з нього.

Юрій Бублик та сімейний політичний бренд

Фото: facebook Юрія Бублика

Екснардеп мав досить непогані шанси перемогти на виборах міського голови Полтави у 2015 році. Зараз шанси різко впали, тим більш, що за його спиною немає ані потужньої політичної сили, ані дієздатної команди. Рейтинг політика тримається лише на залишках минулої популярності. Також, порвавши зі "Свободою", Юрій Бублик разом з братом Олександром створили новий політичний бренд "Брати Бублики", втім дієвою командою похизуватися не можуть. Тож поки нагадують про себе лише піар-акціями. 

Ілля Кива та ОПЗЖ

Олександр Мамай та Ілля Кива

На Полтавщині в цілому, і у Полтаві зокрема, партія "Опозиційна платформа - За життя" стрімко набирає обертів. Її зростаючу популярність підтверджують і останні соцопитування, згідно з якими ОПЗЖ посідає друге після "Слуги народу" місце у симпатіях полтавців. Нещодавно у Полтаві відкрили нову приймальню місцевого осередку партії, який очолив одіозний Ілля Кива. Навряд чи скандальний нардеп зможе у разі балотування вскочити у мерське крісло – у полтавців дуже неоднозначне ставлення до нього. Проте поява потужних фракцій ОПЗЖ у міській та обласній радах ні в кого поки що не викликає сумнівів, як би це не обурювало патріотичні сили.

З інших нині присутніх у Полтавській міськраді політичних сил навряд чи зможуть знову здолати прохідний бар'єр "Свобода" та "Самопоміч",  а "Батьківщина" балансує на межі потрапляння. Перші кроки на політичній арені Полтави роблять і представники "Партії Шарія", проте особливої активності з боку їхнього осередку поки не помітно. Зовсім не спостерігається активності місцевих осередків "Європейської солідарності" Порошенка  та "Голосу" Вакарчука.

Фото: Сергій Колодій

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

data-matched-content-rows-num=1 data-matched-content-columns-num=4 data-matched-content-ui-type="image_stacked"