Народні забави, ворожіння на їжі і гори млинців: Які традиції Масниці зберегли полтавці

Полтавці – в очікуванні грандіозного етносвята з нагоди проводів зими і радо діляться рецептами "коронної" страви Сиропусного тижня

Народні забави, ворожіння на їжі і гори…
ФОТО/YouTube

Свято Колодія – одне з найстаріших праслов'янських свят на честь весняного пробудження природи. Також цей день називають Масницею, М'ясопусним чи Сиропусним тижнем тощо. Назва свята – Колодій – походить від традиційного обряду: в цей день компанія заміжніх жінок збиралась за пишним застіллям і обов'язково приносила в гості поліно чи колодку. Дерево прикрашали яскравими стрічками і прив'язували до ноги неодруженим парубкам, аби жартома покарати їх за недбалість до демографічного становища.

Щороку Колодія відзначають у різний час, рівно за тиждень до Великого Посту. Напередодні постування прийнято виключити з раціону м'ясні продукти, а ось на молочні мажна налягати сповна. Кожен день Сиропусту має свою назву і традиційні обряди. У понеділок з давніх-давен господині приймали гостей і починали випікати млинці. У вівторок незаміжні дівчата влаштовували оглядини або ж йшли кататися з хлопцями на санях. Середу присвячували частуванню, а в четвер розпочинали масові гуляння. П'ятницю назвали Тещиним днем, адже саме тоді зять має покликати тещу на млинці, аби налагодити стосунки у родині. У суботу теж гостювали і готувались до проводів зими. А в прощену неділю, останній день Колодія, забували всі образи і завершували гуляння символічним спалюванням опудала.

З року в рік полтавці влаштовують на Масницю грандіозні гуляння. Традиційно на Театральній площі відбувається етнодійство з іграми, піснями, забавами, театральними номерами та святковою ярмаркою. У 2017 році свято відзначали наприкінці лютого, окрім всіх розваг містянам пропонували поворожити на іжі і, звичайно ж, частували безкоштовними млинцями.

Минулого ж року Масниця припала на середину лютого. Тоді у Полтаві спекли та роздали більше 2 тисяч млинців. Проганяли зиму цілими родинами, для діток влаштували майстер-клас: виготовляли тарілочки-сонечка з цукерками, які малеча потім забрала з собою додому. А ще у 2018 році на Театральній площі вперше встановили оригінальну фотозону з сіна.

ВІДЕО/UA:Полтава

В 2019-му у Полтаві готують не менш видовищну програму "Щедра Масляна", 1 березня у міськраді відбулась робоча нарада щодо підготовки та проведення етносвята. Вирішили, що традиційні святкування на Театральній площі розпочнуться об 11:00 10 березня. Для полтавців організують великий концерт за участі кращих пісенних та хореографічних колективів, театралізовані вистави, тематичні конкурси, фотозони і майстер-класи з хенд-мейду.  Також діятиме майданчик рекордів і виставка декоративно-ужиткового мистецтва "Містечко майстрів".  Наймолодших гостей розважатимуть актори Полтавського академічного обласного театру ляльок. Також обіцяють пригощання смаколиками, гарячими напоями, ярмарок і багато інших сюрпризів.

Що стосується частування, то перед Великим постом господині прикрашали стіл варениками, галушками, сирниками та іншими молочними стравами, але головною обрядовою стравою на Масницю є млинці – символ сонця. Перший спечений у Сиропусний тиждень млинець призначається для поминання померлих.

Різноманітні рецепти цієї страви були таємницею кожної господині і передавалися з покоління в покоління. Зазвичай налисники готують на основі пшеничного, вівсяного або кукурудзяного борошна. З начинкою ж експериментують і донині - комусь подобаються солодкі млинці з фруктами, сиром, згущеним молоком чи варенням, а дехто полюбляє солоні - з грибами чи м'ясом.

Полтавка Надія Данилейко щороку з нетерпінням чекає Масниці, аби почастувати рідних горою млинців на різний смак. Говорить, рецепт тіста отримала ще від своєї прабабусі – простий, але перевірений часом. Фірмові млинці господині не залишили байдужими жодного гостя, тож вона радо розповіла кореспондентам Depo.Полтава всі тонкощі їх приготування.

Тож, для тоненьких тоненьких "ажурних" млинців знадобиться:
- 300 мл молока (300 мл);
- 2 яйця;
- 200-250 гр борошн ;
- 1 ст. л олії;
- 2 ст. л цукру і дрібка солі.

Перш ніж перейти до приготування ґаздиня відкрила декілька секретів, які допоможуть зробити тісто ніжним і запашним. Свою страву Надія Данилейко готує на пшеничному борошні, але іноді змішує у пропорціях 1:1 з вівсяним. Аби позбутись "грудочок" у тісті - радить додавати просіяне декілька разів борошно маленькими порціями і перед випіканням  залишити суміш постояти 30 хвилин, щоб інгредієнти краще розчинились. Ще одне правило ідеальних млинців -  молоко і яйця мають бути кімнатної температури, тому ці продукти слід заздалегідь дістати з холодильника.

Сам рецепт досить простий:

Яйця збити в пишну піну і в процесі додати цукор, сіль та олію. Після цього влити молоко, ретельно перемішати. Далі невеликими порціями ввести борошно і вимішувати, поки не зникнуть "грудочки". Тісто має бути консистенції рідкої сметани. Зачекати, поки воно "відпочине" півгодини, і смажити на сковорідці з невеликою кількістю олії до золотавої скоринки з обох боків. Начинка може бути будь яка – фрукти, домашній сир, мед, джем. Якщо ж душа бажає солоненького – просто не додавати у тісто цукор.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme