Аграрні барони та інноваційний поштар: ТОП найзаможніших людей з Полтавщини

Четверо вихідців з Полтавщини потрапили до списку 100 найбагатших людей України

Аграрні барони та інноваційний поштар: Т…

Індустріальний потенціал Полтавщини, родючі черноземи, родовища вуглеводнів та інших копалин приносять неабиякі прибутки підприємцям. Четверо вихідців з регіону у 2019 році увійшли в список 100 найбагатших людей України. Ймовірно, мультимільйонерів на Полтавщині значно більше, але вони не надто бажають "світитися" в публічній площині.

Костянтин Жеваго

Фото: dsnews.ua

Костянтин Жеваго народився в селищі Іультин Магаданської області Росії, але виріс у місті Дніпрорудне Запорізької області. З 1993 року він – фінансовий директор АТЗТ "Фінанси та кредит", а згодом – голова правління однойменної фінансово-промислової групи, однієї з найпотужніших в тодішній Україні, яка контролювала низку промислових підприємств. Банк Жевага "Фінанси і Кредит" входив до десятки найбільших українських банків з сотнями філій по всій Україні. Після ліквідації банку в 2015 році, основним активом мільярдера залишається гірничорудна компанія Ferrexpo, яка зареєстрована у Швейцарії, і основою якої є гірничо-збагачувальний комбінат в Горішніх Плавнях на Полтавщині. Восени 2007-го Ferrexpo була включена в індекс FTSE 250 — індекс Лондонської фондової біржі на підставі котирувань акцій 250-ти найбільших компаній. У 2017 року компанія була третім у світі експортером окатишів (частка світового ринку – 8,5%). У тому ж році Ferrexpo інвестувала 20 млн доларів США в Єристівський ГЗК, а в розробку і розвиток Біланівського, Галещинського та інших родовищ на Полтавщині – 4,4 млн грн США.

Також Жеваго є власником футбольного клубу "Ворскла" з Полтави та холдингової компанії "АвтоКрАЗ", до якої входять низка машинобудівних підприємств по всій Україні. Серед них і Полтавський автоагрегатний завод.

Минулий рік був для Жеваго видався не надто вдалим. Влітку 2019-го олігарх вперше з 1998 року не зміг стати депутатом Верховної Ради України: він програв вибори молодому "слузі народу" Олексію Мовчану. Йому також довелося тимчасово залишити посаду генерального директора Ferrexpo: восени 2019 року проти Жеваго було відкрито кримінальне провадження щодо його можливої причетності до розкрадання 2,5 мдрд грн банку "Фінанси та Кредит" і в декларуванні недостовірної інформації. 27 вересня  мільярдеру заочно вручили підозру, а 9 жовтня ДБР оголосило його у розшук. 26 грудня 2019 року Національний банк України за рішенням суду розпочав примусове стягнення з Костянтина Жеваго 1,5 млрд грн.

Попри це, вартість активів Жеваго у 744 млн доларів США дозволила йому увійти до десятки в рейтингу найбагатших українців за версією НВ. Журнал Кореспондент у той же час оцінив усі активи бізнесмена в 1,452 млрд доларів США.

Андрій Веревський

Фото: Аграрний тиждень. Україна

Веревський народився 25 липня 1974 року у Полтаві. 1991 року закінчив полтавську середню школу № 14. Після невдалої спроби здобути вищу освіту в Полтавському інженерно-будівельному інституті, з 1993 по 1998 рік працював заступником директора ОДП ДАК "Хліб України" у Полтаві, в приватній фірмі "Пальміра", обіймав посаду заступника директора з комерційних питань підприємства "Полтавагропостач". Протягом 1998-1999 років – заступник генерального директора ПТВП "Зерноекспорт", наступного року – заступник директора з комерційних питань у ПП "Трансагроінвест". У 2001 році майбутній мільярдер став консультантом у представництві фірми "Луїс Дрейфус негос" (Франція), яка була найбільшим експортером зерна серед іноземних компаній в Україні, з філіалом у Києві.

У 2001-му Веревський стає головою наглядової ради ЗАТ "Соняшник" у Полтаві. У 2004 році з кількох компаній було створено акціонерний холдинг Kernel Holding S.A., зареєстрований в Люксембурзі. До нього увійшли ТОВ "Кернел Трейд", ТОВ "Юнігрейн", ПП "Зерноресурс", Полтавський МЕЗ, елеватори та хлібокомбінати. У 2011 році Андрій Веревський контролював 41,23 % акцій холдингу, а в кінці 2017-го –  39,47 %. "Кернел" є лідером з виробництва та експорту соняшникової олії. Холдингу належать відомі в Україні марки соняшникової олії "Стожар", "Чумак Домашня", "Чумак Золота", "Щедрий ДАР" та інші.

Андрій Веревський чотири скликання, з 2002-го по 2013 рік, був народним депутатом України, змінив кілька фракцій і вррешті відмовився від політичної кар'єри.

Вартість активів Веревського за версією НВ оцінюється у 358 млн доларів США, Кореспондент оцінив його у 584 млн доларів США.

Володимир Поперешнюк

Фото: сторінка Володимира Поперешнюка у facebook

Один з небагатьох підприємців, який заробив мільйони не в сировинній економіці і без залучення державного ресурсу, а завдяки інноваційним технологіям у логістиці та транспортних послугах.

Володимир Поперешнюк народився в 1975 році в Кишиневі. У 1988 році сім'я майбутнього власника "Нової пошти" потрапляє з Молдови в Полтаву, де Поперешнюк в 1992 році закінчив загальну середню школу №31. Мати підприємця заснувала у Полтаві власне підприємство "Харчовик", яке спеціалізувалося на виробництві кондитерських виробів.

В 1992 році Поперешнюк розпочав навчатися у Харківському авіаційному інституті за спеціальністю "Інженер-механік авіаційних двигунів та енергетичних установок", втім у 1996-1997 роках він також отримав другу вищу освіту у Харківському інженерно-економічному інституті за спеціальністю "Інженер-економіст". У виші Володимир Поперешнюк потоваришував з В'ячеславом Клімовим, з яким згодом у 2001 році заснували "Нову пошту". Також до співзасновників компанії увійшла дружина Володимира Інна Поперешнюк. Для початку роботи підприємці позичили 7000 доларів США у підприємстві "Харчовик", сімейному бізнесі Поперешнюків. Перші відправлення "Нова пошта" здійснювала рейсовими автобусами, потім почали орендувати та купувати вантажівки, які в перші роки працювали у трьох напрямках - на Харків, Київ та Полтаву. Згодом додалися Дніпро, Донецьк, Одеса та Львів.

У 2008 році, незважаючи на економічну кризу, компанія проводить агресивний маркетинг, і вже у 2009 році стає лідером ринку експрес-перевезень. На даний момент підприємство є абсолютним лідером поштових та кур'єрських відправлень в Україні. "Нова пошта" фактично створила монополію на цьому ринку. На початок 2020 року в Україні відкрито понад 6 000 відділень.

Вартість активів Володимира Поперешнюка за версією НВ оцінюється у 147 млн доларів США, Кореспондент оцінив його у 121 млн доларів США.

Олександр Кузьмінський

Фото: Аграрний тиждень. Україна

Олександр Кузьмінський належить до когорти бізнесменів, які не є публічними і про яких відомо дуже небагато. Він народився 22 грудня 1952 року в місті Кілія, Одеська область, Україна. У 2001 році він став бенефіціаром ТОВ "Глобинський м'ясокомбінат". Зараз його група компаній "Глобино" є однією з найбільших виробників ковбасної продукції в Україні. Станом на 2019 рік до неї входить шість заводів, торговий дім з аналогічною назвою і тренувальний центр. Серед них – ТОВ "Глобинський м'ясокомбінат", ВАТ "Глобинський маслозавод", ТОВ "Глобинський м'ясомолочний комплекс", ТОВ "Глобинський свинокомплекс" та ТОВ "Глобинський Райагробуд". Кузьмінський сам бере активну участь в управлінні бізнесом, а також є власником футбольного клубу "Глобино".

Вартість активів Олександра Кузьмінського за версією НВ оцінюється у 66 млн доларів США, Кореспондент оцінив його у 64 млн доларів США.

Юрій Шаповалов

Фото/ facebook-сторінка Юрія Шаповалова

Народні депутати з Полтавщини виявляється теж далеко не бідні люди, хоча закон забороняє їм напряму займатися бізнесом. Але зазвичай у них є родичі, що мають підприємницький хист. Нардепа Юрія Шаповалова завдяки неабиякому політичному впливу вважають господарем Кременчука – індустріального центру Полтавщини. Кременчужани тричі поспіль, починаючи з 2014 року, обирали його до Верховної Ради. Він один з небагатьох чинних на той час нардепів, який не програв у липні 2019-го кандидату від партії Зеленського. А зважаючи на перемогу його племінника Олексія Мовчана у сусідньому виборчому окрузі, де той посунув з депутатського крісла раніше непереможного Костянтина Жеваго, вплив Шаповалова зріс ще більше.

Юрій Шаповалов народився 14 березня 1972 року у Кременчуці. Навчався у восьмирічній школі № 15 та середній школі № 21. Закінчив Харківський національний автомобільно-дорожній університет за фахом інженер-механік з технічної експлуатації автомобілів. До обрання народним депутатом був приватним підприємцем та директором регіонального представництва компанії "Фокстрот" у Кременчуці.

Згідно з декларацією про майновий стан і доходи, дружина Шаповалова у 2018 році отримала майже 1 млн грн доходу від підприємницької діяльності, а сам нардеп непогано заробив на відчуженні нерухомого майна: ТОВ "Істрейт" заплатило йому понад 35 млн грн. Також зазначається, що Шаповалов мав 1 620 000 доларів США та 18 657 000 грн готівкових заощаджень, а також близько 12 млн грн на банківських рахунках.

У 2019-му нардеп вказав у декларації обновку – нову автівку преміум-класу BMW X7 M50i/G07, вартістю 3 256 972 грн. У грудні минулого року Шаповалов також отримав від ТОВ "АТБ-МАРКЕТ" понад 22 млн грн за відчуження нерухомості, натомість придбав за 2,4 млн грн будівлю спортивного клубу боулінгу з баром. 

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme