ОАЕ, Домінікана та Польща: Історії дівчат з Полтавщини, які "карантинять" за кордоном

Depo.ua поспілкувався з дівчатами, які родом з Полтавщини, проте давно живуть у Дубаї, Домініканській республіці та Польщі і проводять там свої карантинні будні

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
ОАЕ, Домінікана та Польща: Історії дівча…

У кінці березня Україна закрила державний кордон, і тисячам українців, які працювали в Європі, довелось повернутись додому. Найбільша увага була прикута до польсько-українського кордону, де через "велике повернення" утворились кілометрові черги. Українські громадяни, які масово повертались, не дотримувались дистанції між собою, а що вже й казати про маски – на багатьох їх взагалі не було.

Враховуючи нещодавні зміни до розпорядження КМУ, з 7 квітня залишається 19 пунктів пропуску, де можна перетнути кордон України на власному авто, також може відбуватись повернення українців спецрейсами, повітряним або залізничним транспортом, а планування рейсів можуть здійснювати МЗС та Мінінфраструктури. Проте чимало українців, які давно живуть за кордоном, вирішили не повертатись.

Depo.ua поспілкувався з дівчатами, які в різний час виїхали з України у пошуках кращого життя та оселились хто у Об’єднаних Арабських Еміратах, хто у Домініканській республіці, хто у Польщі, обзавелись родинами і залишились там на карантин. Цікавий збіг обставин: всі дівчата - родом з Полтавщини.

Шалені еміратські штрафи 

Анна Озтурк, ОАЕ

Анна живе в Дубаї 11 років, вийшла заміж, народила дітей, має резидентську візу.

"ОАЕ підготовлені до подібних викликів, переживати карантин тут цілком безпечно: на будь-які людські проблеми швидко реагує влада, тут порядок", – розповідає дівчина. COVID-19 порівняно з іншими країнами в ОАЕ не сильно розповсюджується, тут є все необхідне обладнання для того, щоб дати відсіч хворобі, високий рівень медицини дає хороші шанси на швидке одужання, дефіциту на продукти у супермаркетах немає.

Справжнім випробуванням для Анни, яка є молодою мамою, стала школа на дому. Коли вірус швидко почав поширюватись світом, в ОАЕ створили загальний портал для роботи шкіл. Дітям щодня надсилають відеоуроки та завдання. Батьки або вихователі допомагають робити дітям роздруківку завдання, знімати відео, робити фото, завантажувати все на портал та відправляти викладачам. Та домашня школа забирає у Анни весь власний час: доводиться контролювати навчання двох дітлахів по черзі. "Всі завдання вони виконують самі, але якщо вся моя увага зосереджена на одній дитині, інша в цей час може халтурити", – розповідає дівчина.

Штрафи за недотримання вимог карантину у Дубаї дуже суворі. За словами Анни, їхній розмір варіюється від 500 до 50 000 Дирхам (3 715 – 371 500 гривень), а якщо людина порушує одне й те саме правило вдруге, розмір штрафу також зростає. З дому виходити можна лише поодинці і лише за особливої потреби – у супермаркет, аптеку, в лікарню. Для виїзду у супермаркет на закупи через спеціальний портал потрібно подати заявку на ліцензію, при собі потрібно мати документи. Нещодавно чоловік Анни вирішив заїхати ненадовго на роботу і дорогою зайшов у супермаркет, згодом отримав оповіщення на смартфон про штраф у розмірі 2000 Дирхам. "Цю суму він може повернути собі назад за умови, якщо пред’явить чек, що в тому районі він заходив у супермаркет за покупками", – каже Анна, підкреслюючи, що за порядком дотримання карантину тут слідкують дуже пильно, навіть можуть перевірити людину у соціальній мережі.

Оштрафувати можуть і тих, хто вдома влаштовує вечері і запрошує гостей. "Найправильніше рішення зараз – всім лишатись вдома і таким чином звести розповсюдження вірусу на нуль, потім повернутись до нормального життя, а не розтягувати цю історію на весь рік", – запевняє українка, яка живе у Дубаї.

"Корисні штрафи" для непосидючих

Еліна Сергачова,  Домініканська республіка

Еліна, яка родом з Горішніх Плавнів, живе в Домінікані 4 роки. Для українців це безвізова країна. По прильоту гості республіки сплачують візовий збір, який вже включений у вартість квитка, це дає право на перебування в країні протягом 30 днів. Якщо термін перебування у Домінікані перевищує цей строк, то, відлітаючи, в аеропорті людина має сплатити додатковий візовий збір: за 3 місяці – близько $50, за рік – близько $100. "Зараз багато українців повернулись на Батьківщину, але в першу чергу відлетіли ті, у кого не було фінансової можливості залишитись", – каже Еліна, яка працює тут у сфері туризму.

Дівчина з родиною майже весь час перебувають вдома. В масках та гумових рукавичках раз на кілька днів виїжджає за продуктами. На входах у супермаркети відвідувачам у Домінікані дезінфікують візки та рукавички, є розмітки для дотримання дистанції. Для людей у віці від 60 років магазини відкриваються на годину раніше – так тут намагаються захистити тих, хто в основній групі ризику. За тим, аби вартість продуктів не зростала, в Домінікані слідкує спеціальна комісія. Іноді Еліна з родиною привозить харчі знайомим, які не мають авто. "Дивитись на порожні пляжі курортів мені складно. Це водночас і красиве видовище, і відлякуюче. Порожні готелі, порожній берег. Там, де ще місяць назад були сотні туристів", – ділиться враженнями Еліна.

За правилами "комендантської години" не можна покидати домівку після 17:00 та до 6:00. Працюють лише продуктові магазини, яких багато, аптеки, лікарні, медлабораторії, заправки та інші життєво важливі інстанції. Дівчина розповідає, що у провінції Дуарте був зареєстрований найбільший рівень смертності від коронавірусу – мешканці міста не дотримувались комендантського часу та нехтували забороною на масові зібрання, тож влада наказала ввести в місто військових. Правила одразу всі почали виконувати.

Штрафи за порушення комендантської години також є, але їх намагаються не застосовувати. Порушників просто доставляють у відділок до самого ранку. Але зараз ввели "корисні штрафи" – порушники в обов’язковому порядку збиратимуть сміття в своєму районі, аби приносили користь, якщо їм не сидиться вдома. 

Також у Домінікані є тести на коронавірус – як повноцінні, так і експрес. Їх роблять безкоштовно людям з двома та більше симптомами COVID-19, а також тим, хто контактував із тими, хто захворів або відвідував країну, де є спалах хвороби. Направлення на тест призначають лікарі. Також всю необхідну інформацію та консультацію лікаря можна отримати за допомогою мобільного додатку – близько 200 лікарів консультують людей дистанційно.

Штрафують навіть в лісі

Наталія Горай, Польща

Полтавка Наталя живе у Познані з донькою та чоловіком близько 5 років. Родина має вид на проживання, тому карантин не зачепив питання їхнього перебування у Польщі. В родині Наталі зараз працює лише чоловік, сама ж дівчина – на державному забезпеченні у розмірі 80% від зарплатні у зв’язку з тим, що дитячі садки закриті, і вона має бути з дитиною. Цим нововведенням в Польщі може скористатись один з батьків дитини віком до 8 років.

"Мої карантинні будні зовсім не схожі на робочі. Це і складний, і прекрасний період водночас. Багато часу можна присвятити родині. Ми з донькою готуємо їжу, малюємо, читаємо, вигадуємо собі спортивні тренування, навчаємось", – розповідає Наталя. В той же час, чоловік Наталі мусить працювати з дому, проводити переговори, вирішувати складні питання, концентруватись на вирішенні серйозних питань фірми.

Польща також посилила карантинні обмеження. Вулицею дозволено пересуватись поодинці, а якщо треба кудись йти родиною, поруч з одним дорослим може бути лише дитина, а інший дорослий має тримати дистанцію у 2 метри. Окрім заборони на відвідування дитячих майданчиків, парків, набережних біля озер та рік, діє заборона і на відвідування лісів. Неслухняних карають чималими штрафами в розмірі від 5000 до 30 000 злотих. "При середній зарплатні в три-чотири тисячі злотих порушувати правила зовсім не хочеться", – каже Наталя, підкреслюючи, що порушників, дійсно, не багато.

Родина Наталі мешкає в будинку, де мешканці, користуючись спеціальним графіком під час карантину (аби не пересікатись), проводять час на внутрішньому дворі, де є трава, місце для гри з дітьми. Ставлення до превентивних заходів у людей також різне. "Є такі люди, які панічно бояться заразитись, це стає схожим на параною, і людина намагається своє житло перетворити у стерильне "операційне приміщення", де ходять у бахілах, а підлогу миють з хлором", – каже Наталя.  Також є випадки, коли знайомі, аби запросити до себе друзів, підписували з ними липовий договір аренди кімнати, аби показати на випадок перевірки правоохоронцями (таке можливо у випадку, якщо хтось із сусідів повідомить про масове зібрання людей). Родина ж Наталі тримається "золотої середини" – українці, які живуть у Польщі не панікують, але і не порушують правила карантину, сподіваючись, що пандемія скоро мине.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme