Полтавський кадетський корпус: Як бюрократія вбиває історичну пам'ятку
Поки триває бюрократична тяганина з документами на передачу історичної будівлі Державній судовій адміністрації, архітектурна пам'ятка продовжує перетворюватися на руїни
Незважаючи на зусилля окремих депутатів Полтавської міськради та низки громадських організацій, зокрема SavePoltava, ситуація з відновленням історичної будівлі Полтавського кадетського корпусу залишається незмінною: погодні умови та небайдужі до легкої наживи полтавці перетворюють окрасу унікальної Круглої площі Полтави на руїни.
Нагадаємо, що минулого року справа відновлення історичної будівлі наче зрушила з місця: на початку квітня 2018-го депутат Полтавської міськради Юліан Матвійчук звернувся до Міністерства юстиції з проханням розглянути можливість розмістити в історичній будівлі Окружний суд, який мав був створеним після ліквідації трьох районних судів Полтави. А активісти протягом літа організували низку толок. Вони прибрали територію навколо Кадетського корпусу та встановили металеві грати на вікнах і дверях першого поверху, щоб унеможливити проникнення в середину сторонніх. На сесії міськради 19 жовтня депутати одноголосно ухвалили рішення про передачу будівлі на баланс держави. Далі відповідне рішення мали затвердити у Кабінеті міністрів та Міністерстві культури, після чого фахівці могли б почати розробку проекту реконструкції. Попередньо на погодження в Києві планували два місяці, щоб навесні 2019 року розпочати роботи. Але наближалися президентські вибори, урядовцям було вже не до провінційної пам'ятки архітектури. Ухвалення рішення кілька разів відкладали – то черга не доходила, то якогось підпису не вистачало. Тож досі Кабмін так і не погодив передачу Полтавського кадетського корпусу на баланс держави.
Депутат Полтавської міськради Юліан Матвійчук пояснює затримку бюрократичними процедурами в міністерських кабінетах: "У листопаді ми підтримали рішення про те, що дали доручення державній судовій адміністрації прийняти на свій баланс Кадетський корпус. При особистій зустрічі Шамоти, представника ДСА Холоднюка та представників від SavePoltava сказали: дайте нам два місяці часу на розробку проектної документації плюс вирішення питання з Мінюстом, Міністерством економіки та Кабміном для того, щоб той ухвалив рішення про передачу в державну власність. І після цього міська рада голосує і остаточно передає в державну власність. Минуло вже п'ять, здається місяців, навіть п'ять з половиною, і досі цей проект перебуває на розробці в ДСА. Вони пройшли всі міністерства, за їхніми словами, вони передали його в Кабмін, потім рішення ніякого не було близько двох місяців. Я їх набираю – виявляється рішення забрав до себе Мінекономіки, і не завізував".
Матвійчук звернувся за допомогою до народних депутатів. Ті наче обіцяли посприяти швидшому вирішенню проблеми, але результату поки що все так же немає.
Тим часом будівля продовжує руйнуватися. "Небайдужі" полтавці, користуючись відсутністю охорони, розбирають архітектурну пам'ятку на будматеріали та металобрухт. Від покрівлі даху Кадетського корпусу, яку активно почали розкрадати після масштабної пожежі наприкінці весни 2017 року, залишилися лише невеликі клапті.
Зараз вже стало добре помітно осередки займання – стропильну конструкцію підпалювали навмисно, аби зруйнувати дах та пришвидшити руйнацію будівлі.
Без даху процес руйнування значно пришвидшився. Всередині будівлі залишилися лише голі обдерті стіни.
Місцеві мешканці вже не соромляться посеред білого дня в центрі міста, майже під вікнами міської ради та Управління СБУ в Полтавській області, розбирати історичну та архітектурну пам'ятку на будматеріали.
А тим часом новобудови наблизилися майже впритул.
Нагадаємо, що будівля Полтавського кадетського корпусу була закладена 27 червня 1835 року, а урочисте відкриття відбулося 6 грудня 1840 року. Місце для будівництва обирав російський імператор Микола І. Головна будівля корпусу, побудована під керівництвом архітектора М. І. Бонч-Бруєвича в стилі пізнього класицизму, має три поверхи і виконана в Т-подібній формі. За радянських часів там розташовувалося Полтавське зенітне артилерійське Червонопрапорне училище (згодом – Полтавське вище зенітне ракетне командне училище). Але після здобуття Україною незалежності виявилося, що військові фахівці країні не потрібні, і в 1992 році училище було розформоване. Останній випуск курсантів відбувся у 1995-му. А у 2004 році головна будівля Кадетського Корпусу була продана тодішнім мером Полтави Анатолієм Кукобою приватному підприємству "Авна Трейдінг". Наступні мери не залишали спроб повернути історичну пам'ятку у власність міста, і у 2015 році, після багаторічних судів, вона знову опинилася у комунальній власності міста.
Фото, відео/ Сергій Колодій
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава