Посиденьки в кріслі пілота та глобус з колючками: Що ховають "непопсові" музеї Полтави

У Полтаві є чимало унікальних музеїв, в яких варто побувати хоча б раз у житті

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Посиденьки в кріслі пілота та глобус з к…

Образ Полтави як "міста смачних галушок, цікавої історії, гарних дівчат та побитих доріг" вкорінився у свідомості тих, кому мало доводилось бувати в цьому місті. Зазвичай подорожуючі, які приїхали сюди на вихідні, або перебувають проїздом, гуляють "протоптаною доріжкою": Корпусний парк, Біла альтанка, оглядовий майданчик біля пам'ятника українським козакам, Краєзнавчий музей – центр міста зібрав багато цікавинок, але туристів-завсідників цим вже не здивуєш. Ті ж, хто полюбляє "копнути глибше", можуть побачити місто з іншого боку. Depo.Полтава пропонує добірку незвичайних та унікальних музеїв міста, які варто включити до свого маршруту під час наступної подорожі. Тим більше, що з 22 травня може початись другий етап послаблення карантину і, цілком можливо, зняття обмежень стосуватиметься і музеїв. 

Музей історії пожежної охорони

У цей музей корисно сходити тим, хто полюбляє палити у ліжку, лишає у попільничці незагашену цигарку, або, бува, забуває загасити вогонь на плиті, виходячи з дому. Також сюди варто прийти з дітьми молодшого та середнього шкільного віку. Вже років з 7-8 діти починають проявляти цікавість до сірників, запальничок, проводять експерименти з вогнем або просто бавляться. Візит до музею зможе певним чином вплинути на культуру поводження з вогнем.

Тут можна не лише ознайомитись із тонкощами роботи пожежника, дізнатись більше про трудові і бойові традиції охорони, а й побачити різноманітні макети пожежних автомобілів, зразки вогнегасників, стародавні каски та одяг вогнеборців. Під час групових екскурсій особливу цікавість викликають інтерактивні стенди, які демонструють ситуативні моменти виникнення пожеж. З-поміж усіх особливо цікавим є стенд, який демонструє недбале поводження з вогнем посеред поля під час прибирання врожаю. Словом, краще раз побачити, ніж багато разів про це читати.

Адреса музею: вул. Маршала Бірюзова, 26.

Час роботи: з понеділка по п'ятницю, з 8:00 до 17:00

Джерело фото: rada-poltava.gov.ua

Музей авіації та космонавтики

Музей створювався у 1987-1988 роках. Експонати шукали до 2001 року – саме тоді музей і почав офіційно працювати. За цей час вдалось сформувати унікальну експозицію у більш ніж 3000 експонатів та науковий архів. Гуляючи залами музею, можна роздивлятись особисті речі космонавтів, моделі космічних кораблів і діючі складові частини, різні матеріали про діяльність першопрохідців рекетного будівництва і повітроплавання, серед яких почесне місце займає уродженець Полтави Олександр Шаргей (мав псевдонім Юрій Кондратюк, на початку ХХ століття розрахував оптимальну траєкторію польоту на Місяць, згодом розрахунки були використані NASA у програмі "Аполлон"). А сама будівля Музею авіації та космонавтики занесена до переліку пам'яток архітектури національного значення.

Адреса музею: проспект Першотравневий, 16.

Час роботи: 8:30 – 16:30 (середа – субота); 9:00 – 16:00 (неділя)

Понеділок, вівторок – вихідні

Джерело фото: "Полтава туристична"

Садиба І. П. Котляревського

У серці Полтави, неподалік Успенського собору, стоїть колоритна українська хатина, яка навесні і влітку потопає у зелені кущів. Це садиба відомого на весь світ автора "Енеїди" та "Наталки Полтавки", батька української літератури, Івана Котляревського. Музей був відкритий у 1952 році, а саму садибу відтворювали за акварельним ескізом Тараса Шевченка, який був на Полтавщині у 1845 році. Хата після смерті Котляревського переходила від одного господаря до іншого. Історик Л.В. Падалка, складаючи у 1917 році "Путівник по Полтаві", пише про одного з власників – Мусія Головатинського, який купив цю хатину заради того, аби просто зберегти її.

Експозиція музею розташована у шести залах. Є і сьома зала – виставкова, де щомісяця презентується нова виставка доробків полтавських митців, цікаві зібрання з приватних колекцій. Значна кількість унікальних документів та матеріалів розповідає про літопис долі Котляревського. Та найцінніше у музеї – це рукописний архів, що майже повністю зберігається у фондах.

Адреса музею: Соборний майдан, 3

Час роботи: 09:00 – 17:00 (у осінньо-зимовий сезон)

10:00 – 18:00 – весняно-літній сезон

Фото: "Полтава Туристична"

Музей військових конфліктів ХХ століття

У порівнянні з іншими, цей музей можна вважати молодим, бо відкрився він у 2009 році. Ініціатором його створення став перший заступник голови Полтавської обласної організації української спілки ветеранів Афганістану Юрій Цомартов. Ідея музею – нагадувати про історію минулого та біду, яку приносять війни. Експозиція музею розповідає в основному про участь радянських солдатів у війні в Афганістані, а також в інших військових конфліктах. Посеред зали музею стоїть глобус, обвитий колючим дротом, а над ним нависає мінометна міна. Музей може бути цікавим історикам, науковцям та всім зацікавленим у військовій історії.

Адреса музею: вул. Паркова, 5

Джерело фото: Блог простого мизантропа

Державний історико-культурний заповідник "Поле Полтавської битви"

У 1909 році за ініціативи викладача історії Полтавського кадетського корпусу І.Ф. Павловського було відкрито цей музей і комплекс пам'ятників, пов'язаних з Полтавською битвою. Територію оголосили державним історико-культурним заповідником "Поле Полтавської битви" з охоронною зоною площею 771,5 га. Але на даній території (район Хрестовоздвиженського монастиря, Яківці-Петрівка-Семенівка-Жуки-Осьмачки-Тахтаулово-Івонченці-Рибці-Пушкарівка) значні події відбувались до і після Полтавської битви. В охоронній зоні "Полтавської битви" розташовано чотири старих поселення та понад 30 курганів, які археологи датують 1 тис. до н. е. та 1 тис. н. е. Заповідник "Поле Полтавської битви" єдиний в Україні входить до ICOMAM (International Committee for Museums of Arms and Military History) Міжнародної організації військово-історичних музеїв під егідою ЮНЕСКО, включений до всесвітнього туристичного маршруту.

Відвідати його цікаво буде тим, хто цікавиться подіями, які кілька століть потому докорінно міняли хід європейської історії. Не дивлячись на велику значимість цього музею, "непопсовим" його можна вважати тому, що він знаходиться далеко від центру міста, туди зручно під'їжджати на авто, тому тут майже не зустрінеш тих, хто ходить в музей "аби погрітися", або прогулятися просто так, як у Краєзнавчий.

За матеріалами сайту battle-poltava.org

Адреса музею: вул. Шведська Могила, 32

Час роботи: 9:00 – 17:00 (у п'ятницю з 9:00 до 16:00);

Вихідний день - понеділок

Музей дальньої і стратегічної авіації (Музей важкої бомбардувальної авіації)

Цей музей є філіалом Національного військово-історичного музею України. Складається з паркової зони, експозиції, яка розповідає про історію та світову значимість важкої бомбардувальної авіації у Полтаві, та стоянки з літаками. Тут зберігається унікальний, єдиний у світі музейний експонат – літак Ту-160 "Білий лебідь" за класифікацією НАТО – "Блекджек" та єдиний в Україні літак Ту-95МС за класифікацією НАТО – "Ведмідь"), а також літаки Ту-22М3, Ту-22, Ту-16, Ту-134УБЛ, Су-15, Ан-2 гвинтокрили: Мі-8 та Мі-2. "Родзинки" музею – авіаційні крилаті ракети (КСР-2, КСР-5, Х-22) і авіаційні бомби вагою від 100 до 9000 кілограмів. У кілька літаків всередину пускають відвідувачів, зазвичай, сидячи у кабіні пілота, люди залюбки роблять "авіаселфі".

Адреса музею: вул. Засядька, 1

Час роботи: 10:00 – 17:00, вихідний – понеділок

Джерело фото: "Полтава туристична"

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme