Полтава у ретроспективі: Як головна вулиця міста "пробивалася" до Соборності

Атмосферні вулиці старої Полтави змінились до невпізнаваності, проте вцілілі архітектурні пам'ятки обов'язково здивують нащадків своєю унікальною історією

Полтава у ретроспективі: Як головна вули…

Час – непідкорна сила, що нещадно та безповоротно змінює все на своєму шляху. І лише фотознімки, здатні закарбувати будь-яку мить життя, володіють магією "телепортації" у минуле. Світлини допомагають заглибитись в історію рідного міста, побачити складний шлях його відродження, а також відчути атмосферу, в якій зростали наші предки.

Полтава славиться звичаями, традиціями та пам'ятками. Найвидатніші з останніх розташовані у самому "серці" міста, по центральній вулиці, прокладеній тут ще у другій половині XVIII століття від Свято-Успенського собору в напрямку Київських воріт Полтавської фортеці. З 2016 року вона зветься вулицею Соборності. Колись же це була вулиця Успенська, наприкінці XVIII століття її назвали Пробивною, ще згодом позначили як Мостову. На початку XIX сучасна нинішня Соборності була Олександрівською, потім – Куракінською. У 1922-му її перейменували на Жовтневу, потім – на вулицю Сталіна, але невдовзі знову повернули вже згадану Жовтневу – назву, звичну містянам до декомунізації.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Почати ретроспективну прогулянку можна з безперечного символу Полтави, розташованого на вулиці Соборності - Білої альтанки. Оригінальну пам'ятку у формі ротонди побудували у 1909 році на честь 200-ліття Полтавської битви. Саме на місці, де зараз стоїть альтанка, в період облоги фортеці шведами розташовувався Подільський бастіон і укріплена сторожова башта, яка його прикривала. Тут солдати гарнізону і мешканці фортеці відбивалися від шведів. У часи німецької окупації колонаду зруйнували та влаштували на її місці артилерійський наглядовий пункт. А у 1954 році, до 300-річчя при'єднання України до Росії, яке в СРСР старанно видавали за "возз'єднання", спорудили ротонду "Дружби народів". Але офіційна радянська назва не прижилася.

З роками пам'ятку та територію навколо неї вдосконалювали та змінювали. Нині замість хащів та бур'янів перед альтанкою майорять яскраві клумби, а по боках розташовані зручні лавочки, звідки можна помилуватись навколишніми краєвидами. Полтавці досі плекають традицію навідувати альтанку на весілля, проте віднедавна в місті започаткували "тренд" не тільки робити світлини біля пам'ятки, а й безпосередньо проводити тут урочисту частину укладання шлюбу.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

А так виглядала дорога на Соборний Майдан та Успенський кафедральний собор – одну з найкрасивіших архітектурних пам'яток Полтави. Ця унікальна споруда є визначною пам'яткою козацького бароко другої половини XVIII століття.

У лютому 1929 року депутати полтавського міської ради вирішили закрити і перетворити на культурні установи більшість церков, серед них і Свято-Успенську. І тільки після здобуття незалежності Україною храм відбудували, хоча і не зовсім у первісному вигляді. Нині при Свято-Успенському соборі діє найбільша на Полтавщині волонтерська організація. Тут традиційно проводять благодійні ярмарки у допомогу бійцям АТО та хворим діткам.

ФОТО/ Полтавський вісник

Також дорогою до собору розташований колишній будинок лікаря-окуліста Глейзера, збудований у 1903 році. На першому поверсі був кабінет лікаря і допоміжні приміщення, другий поверх займали житлові кімнати. За совітів, до Другої світової, у будинку проживали сім'ї полтавців. Під час відступу німців його зруйнували, а у повоєнні часи відбудували і знову віддали під житло. На другому поверсі функціонували різні заклади міськвиконкому – відділ народної освіти, фільмотека тощо.

ФОТО/ pravoslavie.poltava

Там, де нині розташоване музичне училище імені Миколи Лисенка, раніше височіла Воскресенська церква. Точна дата її побудови достеменно не відома. До 1773 року храм був дерев'яним, потім його розібрали і перевезли в село Гожули під Полтавою. Воскресенська церква різнилась унікальним оздобленням, рідкісними Євангеліями та високоосвіченими настоятелями.

ФОТО/ Полтавський обласний державний архів

А такий вигляд нині має Спаська церква – пам'ятка історії та архітектури, розташована у сквері між вулицею Пилипа Орлика і вулицею Соборності. Найдавніша письмова згадка про храм в актових книгах Полтавського городового уряду датована 1669 роком. У Спаській церкві зберігалися старовинні книжки, зокрема, євангелія 1644 і 1698 років друку. У 30-х роках XX століття Спаська церква була закрита, а у 1945 році її діяльність знову відновили.

ФОТО/ Полтавський обласний державний архів

На розі вулиць Соборності та Стрітенської – унікальний будинок, що колись належав провізору Костянтину Ромеру. Колись тут містилось ательє легендарного фотографа Бориса Варшавського, а в наші часи це приміщення орендують під сезонне кафе.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Змінилась і славнозвісна Театральна площа. Раніше її використовували для торгівлі і називали це місце Єврейськими торговими радями. Гордість площі – Полтавський музично-драматичний театр імені Миколи Гоголя. Проте у давнину його актори давали вистави у іншій будівлі, де нині знаходиться кінотеатр "Візорія Колос".

Будівництву нового театру на місці суцільних руїн посприяв головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт, завдяки якому вдалося відтворити історичний вигляд Круглої площі. Вже у 1958-му за проектом архітекторів Олексія Крилова і Олега Малишенка, на Театральній площі в стилі російського класицизму збудували музично-драматичний театр. На площі перед театром нині проводяться чи не всі урочистості, концерти та ярмарки.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

З цього ракурсу вулиці Соборності старої Полтави вдалині видніється Монумент Слави, нині ж цей прекрасний вид перекриває черговий МАФ. Ще донедавна чи не кожен метр цієї площі був усіяний подібними пересувними спорудами та літніми майданчиками. Проте з настанням холодів та за сприяння місцевої влади власники "кафешок" помітно звільнили простір центральної вулиці.

Через один з МАФів праворуч "за кадром" опинився ЦУМ. Сучасний будинок універмагу збудували на початку 1960-х років, а колись весь цей квартал був забудований двоповерховими будівлями з приватними магазинами і квартирами, де жили підприємці.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Не впізнати і перехрестя вулиць Соборності і Котляревського. У будівлі праворуч, де нині магазин прикрас, раніше розташовувався кінотеатр "Колізей".

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

На розі вулиць Соборності і Європейської видно унікальний житловий будинок, де на початку 1900-х працював один з найфешенебельніших у Полтаві готелів – "Гранд" (праворуч), у 1941 році будівлю було зруйновано. До 1990-х тут розташовувався магазин Укропторгу, а зараз унікальну будівлю зайняли філіали банків та комерційні установи. Ліворуч на фото – будівля колишньої ремісничої управи, нині ж полтавці заходять сюди, аби оновити гардероб речами модних брендів.

А вже наступного тижня читачі Depo.Полтава зможуть побачити вражаючу ретроспективу на унікальний ансамбль Круглої площі та інші історичні пам'ятки далі по вулиці Соборності.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme