Плавні розбрату: Як протестувальники поставили полтавську облраду на паузу

Робота Полтавської облради, що спробувала позасідати напередодні, була заблокована активістами, які вимагали повернути заповідні землі у користування місцевої громади

Плавні розбрату: Як протестувальники пос…

12 жовтня у приміщенні Полтавської облради розпочалася вісімнадцята сесія обласної ради сьомого скликання, яка несподівано стала найгарячішою у цьому році і завершилася скандалом. Каменем спотикання стало питання про створення комунального підприємства "Регіональний ландшафтний парк "Кременчуцькі плавні", який охоплює земельні та водні ресурси поблизу другого за величиною міста Полтавщини - Кременчука. Йдеться про територію близько 5000 га, з них 1910 га перебували у межах Білецьківської сільської ради.

У 1991 році навколо Білецьківських плавнів розгорнулися бурхливі події. Всупереч водному законодавству УРСР у водозахисній зоні архітектурним відділом Кременчуцького міськвиконкому планувалися замив заплавних земель площею 30 га і будівництво на них житлового мікрорайону. Обурена місцева громадськість провела низку акцій протесту: виставлялися пікети, організовувалися мітинги, збиралися підписи під листом протесту. Через широкий резонанс на позачерговій сесії міськради народних депутатів було ухвалено встановлення водоохоронних зон на річках у межах Кременчука, і цим було зняте питання замиву заплавних земель. Згодом науковці та екологи неодноразово наполягали на створенні Національного парку.

У результаті цих подій 12 липня 2001 року, відповідно до рішення Полтавської обласної ради, на території 5080 га був створений регіональний ландшафтний парк (РЛП) "Кременчуцькі Плавні". Основою для нього став ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Білецьківські Плавні", організований наказом Президента України № 750/94 від 10.12.1994 р. на території близько 3 000 га.

14 липня 2017 року за пропозицією постійної комісії Полтавської обласної ради з питань екології та раціонального природокористування на розгляд депутатів винесли питання "Про внесення змін до рішення вісімнадцятої сесії Полтавської обласної ради третього скликання "Про організацію регіонального ландшафтного парку "Кременчуцькі плавні" та затвердження проекту його створення". Проект рішення передбачав:

- засновником РЛП "Кременчуцькі плавні" є Полтавська обласна рада;

- юридичну особу "Регіональний ландшафтний парк "Кременчуцькі плавні" реорганізувати з державної форми у комунальну, з передачею усього майна, прав та обов'язків;

- створити комунальну організацію "Регіональний ландшафтний парк "Кременчуцькі плавні"

- адміністративне управління РЛП покласти на Кременчуьку районну раду Полтавської області;

- утримання РЛП здійснювати за рахунок видатків з Кременчуцького районного бюджету або інших не заборонених законом джерел;

- організацію виконання цього рішення покласти на Департамент екології та природних ресурсів ОДА, а контроль - на постійну комісію обласної ради з питань екології та раціонального природокористування.

Цей проект рішення викликав незадоволення громади Білецьківської сільської ради. Люди вважають, що таким чином у місцевої громади забирають значну частину належної їй території. Депутат сільради Левицький з сесійної трибуни закликав не голосувати за нього та запропонував перенести його на розгляд наступної сесії, після вивчення виїздною комісіїєю ситуації, яка склалася навколо регіонального ландшафтного парку "Кременчуцькі плавні". Депутати облради тоді прислухалися до представників громади і відхилили цей проект рішення.

Голова постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігор Горжій (фракція "Батьківщина") тричі протягом сесійого засідання пропонував повернутися до розгляду цього питання, мотивуючи тим, що без його ухвалення неможлива виплата зарплати працівникам РЛП. Але депутати кожного разу голосували проти.

12 жовтня питання реорганізації "Регіонального ланшафтного парку "Кременчуцькі плавні" знову винесли на розгляд сесії Полтавської обласної ради. З Білецьківки ж для підтримки своїх представників прибула солідна група підтримки.

Перші непорозуміння між представниками Білецьківської громади та президією ради розпочалися на самому початку сесії. За регламентом, перед початком розгляду питань слово для виступів надають представникам громади. Але відведеного часу не вистачило на всіх бажючих, а голова Полтавської облради Олександр Біленький наполягав на дотриманні регламенту. Його підтримали і депутати, проголосувавши проти продовження громадських виступів.

Це рішення викликало обурення активістів, які за допомогою груп підтримки почали блокувати трибуну, не реагуючи на прохання Біленького не заважати проведенню сесії. Тоді голова облради оголосив переву на 10 хвилин, після чого люди погодилися припинити блокування, зайняти місця в залі засідань і не заважати депутатам.

Коли підійшла черга розгляду питання "Про внесення змін до рішення вісімнадцятої сесії Полтавської обласної ради третього скликання "Про організацію регіонального ландшафтного парку "Кременчуцькі плавні" та затвердження проекту його створення" від 12 липня 2001 року", слово надали директору департаменту екології та природних ресурсів Полтавської ОДА Ігору Піддубному, який закликав депутатів ухвалити це рішення. Його підтримала депутат Наталія Макаруша ( фракція "УКРОП"), яка зазначила, що треба зробити інвентарізацію земель та встановити їхні межі, а працівники РЛП більше року не отримують зарплату. Макаруша закликала колег вирішити цю проблему. Натомість депутат Валерій Чечель ( "УКРОП") закликав прислухатися до вимог Білецьківської громади.

Перед голосуванням депутати надали слово представнику білецьківської громади, який звинуватив заступника голови облради Євгена Холода у намаганні привласнити землі ландшафтного парку і попросив зняти це питання з розгляду. Втім депутати не прислухалися до думки представників місцевої громади і позитивно проголосували за створення комунального підприємства РЛП "Кременчуцькі плавні".

Люди на знак протесту знову заблокували трибуну і на вимоги голови облради зільнити її, не реагували. Тоді Біленький оголосив перерву на 30 хв, щоб владнати ситуацію.

Але пристрасті у сесійній залі тільки розпалювалися.

Перший заступник голови облради Євген Холод (фракція "Батьківщина") категорично заперечив свою матеріальну зацікавленість у вирішенні цього питання, а слова протестувальників назвав "брєдом". Натомість заявив, що трибуну блокують люди, наближені до сільської голови Білецьківки Анни Самойлюк, яка вже поділила та розпродала землі ландшафого парку. Ці слова викликали обурення Самойлюк, яка заявила, що Холод образив громаду Білецьківки, і вона буде подавати в суд.

Під час перерви до сесійної зали зайшли близько 30 правоохоронців для розблокування президії, а Олександр Біленький дав протестувальникам ще 10 хвилин для звільнення трибуни.

Втім, люди не прислухалися до голови облради, навпаки, заявили, що стоятимуть до останнього.

Тоді Біленький оголосив перерву у сесії на невизначений час і залишив сесійну залу. Розійшлися і депутати, залишивши протестувальників наодинці в порожній сесійній залі.

Представники Білецьківської громади спочатку заявили про намір ночувати біля трибуни, але потім організовано вийшли і попрямували до автобусів, які чекали на них під стінами Полтавської облради.

Голова облради Біленький пізніше заявив, що буде звертатися до правоохоронних органів, щоб вони надали оцінку подіям у сесійній залі, а також анонсував зміни до регламенту сесій обласної ради.

Коли сесія продовжиться, поки що невідомо. Але можна цілком припустити, що і вона буде гарячою, якщо питання Білецьківських плавнів буде винесене на порядок денний. Втім, навіть якщо не буде винесене, конфлікти виключати не варто. Адже сесія 12 жовтня наочно продемонструвала, що у зазвичай тихій Полтавській облраді знайшовся свій камінь спотикання, і жодна зі сторін поки що не продемонструвала наміру якось поступатися іншій.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme