Територія відпочинку, розваг та спорту: Як найстарішому парку Полтави повертають колишню славу

Дирекція Полтавського міського саду – парку "Перемога", який занепадає в очікуванні реконструкції, власними зусиллями намагається повернути йому статус найулюбленішого місця відпочинку

Територія відпочинку, розваг та спорту:…

Найстаріший парк Полтави, який генерал-губернатор, російський князь Олексій Куракін подарував місту ще у 1803 році, досі перебуває в очікуванні масштабної реконструкції, обіцяної владою. Полтавський міський сад, який в 1945 році переіменували у парк "Перемога", був найулюбленішим місцем відпочинку багатьох поколінь полтавців, допоки не перетворився на руїни і стихійне сміттєзвалище. Та кризові часи, сподіваємось, для парку нарешті опинились позаду - влітку поточного року справи пішли вгору. Наприкінці весни, аби дізнатися долю ярмаркових будиночків, до дирекції парку завітала відома місцева підприємиця і громадська діячка Катерина Бабіч. Ініціативність не залишилась непоміченою, і невдовзі їй запропонували увійти до керівництва парку. За менш ніж два місяці на посаді новопризначена заступниця директора парку здійснила близько сотні адміністративних зустрічей, переговорів з громадами та інших заходів, необхідних для того, аби зрозуміти, як повернути парку колишню славу і прихильність мешканців Полтави. За короткий період зроблено чимало, а напланували ще більше.

На фото - заступниця директора Полтавського міського саду Катерина Бабіч

В першу чергу, приведено до ладу розташовану в самому "серці" парку дитячу сцену. Раніше її навряд можна було назвати безпечною, про що свідчили облущене лакофарбове покриття, старі дошки і понівечені перила. Нині ж сцену повністю відреставрували: пофарбували і покрили новим брусом.

На фото - сцена найстарішого полтавського парку "Перемога"

Також облаштували релаксову галявину, де відвідувачі парку безкоштовно можуть перепочити на гамаках і м'яких пуфах. Такі зони є надзвичайно популярними у багатьох інших містах. Трохи згодом тут також планують започаткувати буккросинг: встановити невеличкі шафи, де містяни зможуть обмінюватись улюбленими книжками.

На фото - галявина релаксу з гамаками і пуфами

Потурбувались і про те, аби полтавці проводили у парку насичені вихідні. Щосуботи, о 10:00, всі бажаючі можуть приєднатись до занять йогою. А об 11:00 наймолодших відвідувачів запрошують до "Зеленої школи". Під час занять волонтери обговорюють з малечею тваринництво, рослинництво, екологію, патріотичне виховання, проводять уроки малювання тощо. "Випускники" школи, які відвідали найбільшу кількість занять, наприкінці літа зможуть обміняти свої табелі на оригінальні призи. А з 20 липня, говорить заступниця директора парку, стартує проект кінопереглядів просто неба.

На фото - підготовка до чергового заняття в рамках "Зеленої школи" 

Невдовзі на території парку "Перемога" на повну запрацюють будиночки з фастфудом. Охайні дерев'яні споруди, які на новорічні свята розміщувались вздовж вулиці Соборності, після транспортування до парку дещо деформувались і не були готові до експлуатації, але тутешні майстри швидко їх полагодили, і тепер шукають орендаторів. Також вирішено придбати додаткові будиночки, на що з міського бюджету виділили майже 200 тис. грн. Деякі фудкорти вже розпочали роботу у тестовому режимі, найближчим часом тут планують щодня частувати полтавців смачною їжею. 

На фото - будиночок з фастфудом, у якому полтавці можуть перекусити і втамувати спрагу холодними напоями

Полтавський міський сад планують зробити комфортним як для сімейного відпочинку, так і для молоді. Проте, очевидно, що найбільше уваги тут приділяють малечі. На пішохідних доріжках створено інтерактивні ігри для дітей, які дозволяють розвинути концентрацію уваги та тренувати пам'ять.

На фото - інтерактивні ігри для дітей на пішохідних доріжках парку "Перемога"

Декілька тижнів тому розпочав роботу мотузковий парк, який облаштували приватні підприємці. Олександр, який слідкує за безпекою маленьких екстрималів, розповів, що на конструкцію оформлено всі необхідні сертифікати, є подвійна страховка, а кожен трос витримує близько 10 тонн ваги. В подальшому мотузковий парк планують розширити і створити не лише дитячі маршрути, а й дорослі. 

На фото - мотузковий парк, який облаштували приватні підприємці

Майже готовий до експлуатації і майданчик для пляжного волейболу, який розмітили у так званій "мертвій" зоні парку, поблизу атракціону "Веселі гірки". Підприємці на благодійних засадах завезли пісок для спортивного майданчика, а дирекція парку закупила сітки, м'ячі та інший інвентар. Найближчим часом, кажуть, тут відбудеться перший аматорський чемпіонат. Біля волейбольного майданчика також хочуть встановити баскетбольне кільце і вже ведуть перемовини щодо закупівлі штучної трави для невеличкого футбольного поля. Також у планах на мабутнє – розвинути у парку "Перемога" бігову структуру і запровадити оренду велосипедів. 

На фото – волейбольний майданчик, який встановили неподалік атракціону "Веселі гірки"

Та це ще не всі сюрпризи для любителів активного відпочинку: тривають перемовини з організаціями, які облаштують на території зони відпочинку і скеледром. До всього, 28 липня у парку "Перемога" відбудеться стендап-шоу, де зберуться не тільки полтавські коміки, а й гумористи зі столиці. А виручені під час івенту кошти витратять на облаштування воркаут-майданчика на місці старих турніків. 

На фото - старі турніки у "мертвій" зоні парку, на місці яких хочуть облаштувати воркаут-майданчик

Також у планах – ремонт ігрової зони і столів для любителів шахів: тут створять куточок з шахами-гігантами для інтерактивного навчання юних шахістів. 

На фото - шахово-шашковий клуб парку "Перемога"

Є робота в парку і для ландшафтних дизайнерів: замість старих зав'ялих клумб хочуть висадити нові, "розбавити" територію арт-куточками та іншими цікавими об'єктами. Один з таких – "галявина білок", яка розташовуватиметься поміж вікових дубів. Галявину відкриють найближчим часом, щойно оформлять необхідні документи. 

На фото – місце, де облаштують "галявину білочок"

Одним з перших кроків Катерини Бабіч на новій посаді стала технічна експертиза атракціонів. Згідно з висновками фахівців, вони допущені до експлуатації та визнані безпечними. Нині працює лише "Колесо огляду" і "Сюрприз", а покататись на "Веселих гірках" можна буде після того, як відремонтують електромотор. Окрім атракціонів, які перебувають на балансі парку, малеча може розважитись на батутах, поганяти на міні-автівках, відвідати 7-D кіно тощо: керівництво активно запрошує підприємців до співпраці, аби наповнити парк новими локаціями та атракціонами.  

На фото - атракціони у парку "Перемога"

На ремонт найбільшого у Полтаві фонтану міська влада кошти поки не виділила,  позаяк дехто з відвідувачів парку продовжує його руйнувати і збивати гранітні плити. Якщо старий водограй "доживе" до реконструкції, на його місці мають побудувати новий, світловий, з дев'ятиметровою чашею. Дістались розкрадачі і до оглядового майданчика: звідти повиносили вже більшу частину плит.  Його теж приведуть до ладу, щойно влада виділить необхідні кошти.

На фото – найбільший фонтан Полтави

На фото – оглядовий майданчик Полтавського міського саду

Поки в парку вирішили зосередитись на облаштуванні верхньої частини. Пішохідні доріжки досі перебувають в жахливому стані. Їхній ремонт передбачений проектом реконструкції, а поки нове керівництво взялося хоча б частково вирішити проблеми з асфальтовим покриттям. Старання виявились не марними: під час позачергової сесії Полтавської міської ради 12 липня депутати розподілили Управлінню культури 400 тис. грн за рахунок заходів економії енергоносіїв. З них 51 тис. грн спрямують саме на ремонт асфальтового покриття доріжок парку. 

На фото - "голі" пішохідні доріжки, які невдовзі заасфальтують за кошти міського бюджету

Окремих обговорень заслуговують середня та нижня частина найстарішого полтавського парку. Катерина Бабіч говорить, капітальних дій тут поки не робили, поки все на стадії планування. Варто зауважити, що нарешті з "потаємних" куточків парку почали прибирати купи посохлого гілля та сміття.  Проте роботи тут ще не початий край, адже непотріб накопичувався роками.

На фото – старовинний грот, в якому за однією з версій істориків люди рятувались від морозів 

Окремої уваги, зусиль та коштів потребує наймасштабніший, і водночас найзанедбаніший, об'єкт парку – Співоче поле імені Марусі Чурай. На початку весни 2019-го тут демонтували прогнилі лавки, а встановлювати нові місця для глядачів на Співочому полі не вважають доцільни. "Немає зараз резону у встановленні лавок, доки сама сцена Співочого поля перебуває в аварійному стані. Щоб не приковувати додаткову увагу відвідувачів в технічно небезпечній зоні, лавки не будуть встановлені в цьому сезоні", – зазначила Катерина Бабіч. А поки полтавці взялися влаштовувати гулянки прямо посеред сцени. Прибрати ж за собою після п'янок і донести сміття до баків, які стоять всього у декількох метрах, відпочивальникам схоже не під силу.

На фото - Співоче поле імені Марусі Чурай

Від колишнього скейт-парку майже не лишилось "живого" місця: він увесь поріс травою та бур'янами. Втім інколи тут проводяться йога-ранки, тренуються спортсмени, влаштовують танцювальні флешмоби та інші івенти. Керівництво обговорить з підприємцями можливість створення поруч тюбінг-парку, який працюватиме не лише взимку, а і в теплу пору року, оскільки зараз набувають популярності "сухі" гірки зі штучним покриттям.

На фото - колишній скейт-парк

Також планується запуск першого муніципального городику для дітей. Попіклуються і про полтавців, які полюбляють гуляти з домашніми тваринами: Катерина Бабіч наголосила, що їм в парку завжди будуть раді. Таблички ж про заборону вигулу тварин, які ще розвішані на деревах, скоро познімають. 

На фото – полтавці зі своїми домашніми улюбленцями 

Грандіозні зміни чекають і на територію ставків. Екологи допоможуть оцінити рівень їхньої забрудненості і визначити, як цей об'єкт парку можна використовувати в подальшому. Серед ідей – створити зону човнів і катамаранів. Про рибалку і купання у ставку йтися не може, зазначила заступниця директора парку. Але те, що ця зона має бути в придатному санітарному стані – однозначно.  Весь схил за ставками (від вулиці Патріарха Мстислава до могили Панаса Мирного) збираються розчистити від чагарників і висадити там плодові дерева.

На фото – ділянка ставків у нижній частині парку 

Які роботи з найпроблемнішими ділянками парку будуть здійнені у 2019 році Катерина Бабіч не готова сказати, поки не узгоджений конкретний план роботи. Нині все перебуває на етапі визначення юридичної компетенції роботи з цими зонами. Аби привернути до парку "Перемога" увагу молоді, запустили офіційні сторінки у соцмережах – "Фейсбуці" та "Інстаграмі", також веб-дизайнери вже завершують роботу над офіційним сайтом. Окрім того, створили власний логотип, серію графічних матеріалів і фірмові футболки, у які одягнуть працівників парку після 20 липня.

На фото - логотип парку "Перемога"

Керівництво парку "Перемога" підтримує зв'язок і з КО "Інститут розвитку міста", які проводили конкурс на кращу концепцію реконструкції, німецькою компанією GIZ, яка погодилась на 50% профінансувати роботи (іншу частину коштів повинні виділити з міського бюджету) і, безпосередньо, архітекторами, які розробили проект плану реконструкції. Катерина Бабіч впевнена, що необхідності закривати парк на час проведення ремонту не існує, його просто варто здійснювати поетапно.

На фото - проект плану реконструкції парку "Перемога" (в межах Першотравневого проспекту, вулиць Південної, Нижньомлинської і Садової)

Полтавці оцінили зусилля нового керівництва і все частіше приходять відпочивати до найбільшого парку міста, відвідують молодіжні івенти і культурно-мистецькі заходи. Тож, сподіваємося, Полтавський міський сад (парк "Перемога") і надалі дивуватиме гостей змінами та новими проектами. 

На відео - концерт Полтавського духового оркестру

ФОТО, ВІДЕО/ Depo.Полтава

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme