Бункери-смітники і "голе" Співоче поле: Як виглядає найстаріший парк Полтави в очікуванні реконструкції

Вже цьогоріч влада обіцяє відреконструювати 12 гектарів парку "Перемога",  проте поки ремонту зазнав лише центральний вхід, а стан Співочого поля просто жахає

Бункери-смітники і "голе" Співоче поле:…
ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Найстаріший парк Полтави перебуває в очікуванні масштабної реконструкції. Його унікальна історія почалася ще у 1803 році, саме тоді генерал-губернатор князь Олексій Куракін викупив землю, що належала майору Криловському та подарував місту. Згодом масштаби парку почали розширювати за рахунок ділянок, придбаних на міські кошти і вирішили облаштувати тут Полтавський міський сад. У 1941-1943 парк постраждав від рук німців, які знищили тут чи не всі дерева та чагарники. Проте з роками полтавцям вдалося відродити його красу та колишню славу. Тоді реанімований парк з розчищеними ставками, квітниками та атракціонами перейменували в "Міський парк культури та відпочинку "Перемога".

Для полтавців це одне з найулюбленіших місць відпочинку, тому вони закривають очі на занедбаний стан парку. Якщо вірити обіцянкам влади, вже у 2019 році відбудеться реконструкція на території 12,5 гектарів.

Один з наймасштабніших об'єктів розміщений на самому спуску парку  – Співоче поле імені Марусі Чурай, яке побудували у 1987 році для проведення концертів і інших урочистостей. Це місце вже давно перетворилось на руїни: побиті сходи, уламки цегли під фасадом будівлі, ями. 

Та попри цвяхи, що стирчали зі старих лавок і побиті сходи, ще влітку тут полюбляли зустрічати світанки студенти і тішили слухачів вуличні музиканти. В середині березня 2019 року всі лавки на Співочому полі було демонтовано.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

У листопаді 2016 року Полтавська міськрада обговорювала питання капітального ремонту Співочого поля. Передпроектна пропозиція, яку детально розглянули на засіданні архітектурно-містобудівної ради, передбачала реконструкцію усієї споруди, включаючи прилеглі до неї території. Напланували тоді багато: і перебудову місць для сидіння на зручні крісла зі спинками, і будівництво пандусів, а також капітальний ремонт амфітеатру та внутрішнього приміщення.

Окрім того, хотіли облаштувати мембрану, яка повністю накриватиме місця для глядачів та сцену. А ще – пішохідні доріжки, місця для паркування автомобілів, шляхи для проїзду вантажних машин (які перевозять реквізит, необхідне технічне обладнання тощо). Та далі балачок справа так і не пішла.

Також жахає стан території за Співочим полем, а у колишній скейт-парк не завітає навіть найзавзятіший екстримал. Береги ставка вкривають не лише сухі бур'яни, а й купи непотребу.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

На сміттєзвалище перетворили і інші куточки парку. Скрізь розкиданне посохле гілля, пусті бляшанки і одноразовий посуд. Гроти (неглибокі печери, в яких, за однією з версій істориків, люди рятувались від сильних морозів) теж завалені непотребом.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Стежки і підйоми також потребують негайного ремонту. А на оглядовому майданчику ще трохи і утвориться карта України з розбитих плит.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Занепадає і старий непрацюючий фонтан, з якого "спритні" полтавці вже порозкрадали гранітні плити. В рамках реконструкції парку на його місці мають побудувати новий світловий водограй з чашею 9 метрів.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Дожили свого віку і більшість дерев у парку "Перемога".

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

За словами міських посадовців, кошторис всього об'єкту реконструкції парку "Перемога" обійдеться у близько 200 мільйонів гривень, але ці цифри потребують перевірки, уточнення та експертизи. Наприкінці 2017 року відбувся конкурс від КО "Інститут розвитку міста на кращу концепцію реконструкції парку "Перемога".  Метою конкурсу був саме пошук ідей, а не виконавця проектних робіт. Серед чотирьох команд-учасників перемогли викладачі Архітектурного факультету Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка.  У листопаді 2018 року, вже після розробки генерального плану та будівельної експертизи, архітектори ТОВ "Полтавагропроект" презентували проект у присутності представників ради з охорони культурної спадщини.

На початку листопада 2018 року у Полтавській ОДА на засіданні консультативної ради з питань охорони культурної спадщини представили проект реконструкції парку "Перемога". Проект передбачає реконструкцію верхньої частини парку – зон відпочинку та місць для проведення культурно-масових заходів. Представники Управління капітального будівництва міськради розповіли, що окрім демонтажу старого фонтану і зміни центрального входу планують встановити п'ять дитячих майданчиків та висадити нові дерева і кущі.

ФОТО/ Полтавська ОДА 

Реконструкція здійснюватиметься поетапно, у початкових планах – зміна парку на території 12,5 гектарів землі. Фінансуватимуться роботи порівну – 50 тисяч євро від німецьких партнерів (компанія GIZ) та стільки ж з міського бюджету. А поки жахливий стан найстарішого парку Полтави потребує негайних рішучий дій. Привести до ладу встигли лише центральний вхід: його прикрашає помпезна білосніжна колонада, яка з літа ховалась за високою металевою огорожею.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme