Як відіпрати плями від крові, трави, ягід без хімчистки

Depo.ua ділиться порадами з тими, хто вже посадив плями на улюблені речі, але хоче дати їм нове життя

Наталія Литвинова
Журналіст відділу «Життя» і ведуча блогу Depo.Кухня
Як відіпрати плями від крові, трави, ягі…

Літо – час задоволень. У таку пору хочеться якомога більше часу відпочивати на природі, набиратись сил, їздити з родиною або друзями на барбекю у наймальовничіші куточки свого краю, поратись у саду, на городі, а потім радіти врожаю. Можна смакувати сезонні овочі, ягоди та фрукти, які у сирому чи приготованому вигляді дають змогу насолодитись неповторними смаками.

Та часто за необережність у "сезонних радостях" доводиться платити. Від валяння на траві, "полювання" на ягоди, або від збирання фруктів з дерев лишаються проблеми у вигляді плям від крові, фруктів та інших смаколиків на улюблених речах. Але є добра новина. Знаючи деякі хитрощі, речі від плям можна відіпрати.

 

Depo.ua зібрав найкрутіші лайфхаки, які стануть в нагоді тим, хто вже посадив плями на свої речі, але хоче дати їм нове життя. Можна обійтись навіть без суперсучасних засобів для відпирання плям та послуг хімчистки.

 

як видалити плями з крові
 

Видаляемо плями крові

Плями від крові – це плями білкового походження. Видаляти їх не просто, але можливо. Варто пам’ятати про те, що кров потрібно відпирати спочатку у холодній воді, адже білок, який є у молекулах крові, згортається під дією гарячої воді і в’їдається в тканину. Старі плями від крові видаляти не просто, тому не потрібно відкладати цінну річ із плямою "у довгий ящик". Вона може ще знадобитись. Відпираючи пляму, варто пам’ятати про послідовність дій. Спочатку річ потрібно замочити у холодній воді, делікатно потерти місце з плямою і дати час одягу  "покиснути". Потім треба продовжити прання у гарячій воді з додаванням прального порошку (того, який бореться із плямами).

У боротьбі з плямою від крові можуть допомогти і "народні" секретики. Видаляти плями можна за допомогою солі. Дієва формула – 20 г солі на літр холодної води. Потрібно лишити річ "киснути" у такому розчині не менше ніж на 9-10 годин, після чого прополоскати. В нагоді може стати і сода. Пропорція для розчину: 1 ст.л. соди на 0,5 л води. Соду у воді потрібно ретельно перемішати, нанести на пляму і дати підсохнути. Далі перемо річ звичайним способом.

Виручити може і крохмаль. Змішуємо його з водою (у вільній пропорції), робимо клейстер. Цю суміш наносимо товстим шаром на пляму, даємо час висохнути,  потім перемо річ. Крохмаль не руйнує структуру тканини, тому боятись, що вона зіпсується, не потрібно. Звичайний 9% оцет також може виручити. Необхідно налити трохи оцту на місце з плямою і лишити на 30-40 хвилин, після чого промити водою. Наостанок перемо річ у пральній машинці чи вручну із порошком.

 


 

Як відіпрати плями від трави

"Свіжі" плями від трави, які ви поставили на світлі джинси нещодавно, звісно, легше відіпрати, ніж старі. Тому, не варто лишати речі із зеленими плямами "до кращих часів". Дійте одразу. Треба замочити річ із плямою від трави у холодній воді, але попередньо потрібно натерти це місце господарським милом, аби пляма вкрилась білою піною. Лишаємо річ замоченою у тазику не менше ніж на дві години. Після цього потрібно ретельно сполоснути її у теплій воді. Пляма стане блідою, потім відіпрати  її буде не складно. Якщо це не допомогло, потрібно ще раз замочити річ у теплій воді (ні в якому разі не в гарячій), подрібнити у воду трохи господарського мила і додати трохи нашатирного спирту. Залиште річ "відпочивати" у розчині на 40-50 хвилин. Після цього знову випріть одяг, а під час прання делікатно потріть місце з плямою.

Ще один дієвий спосіб боротьби із трав’яними плямами – пероксид водню. Він може стати "швидкою допомогою" у випадку, коли пляма "сіла"  на білу річ. Пероксид водню має властивість знебарвлювати тканину. Пропорція для "пероксидного" розчину наступна: 100 мл води на 20 мл пероксиду водню. Цим розчином потрібно добре протерти пляму, потім випрати річ.

Але не варто використовувати цей спосіб під час відпирання плям з кольорових речей, адже разом із плямою ви можете знебарвити частину тканини на місці плями.

 

кофта яку слід відіпрати від ягід
 

Як відіпрати "смачні" плями від ягід

Полуниця, малина, порічка, вишні є найочікуванішими ягодами літа. Проте часто ці смаколики, а особливо, соуси з них, можуть залишити "на пам'ять" про себе добрячу пляму на одязі, або, бодай чого, можна сісти несподівано на одну-однісіньку ягідку і заплямувати білі штани чи спідницю. Тоді радість від поїдання ягід перетвориться на суцільне роздратування. Але післясмак ягідного задоволення не залишить вас, якщо ви візьмете на озброєння певні правила. Та є невеликий нюанс: кожен тип тканини потребує окремого способу відпирання. Універсальна "паличка-виручалочка" відсутня. В нагоді стануть оцет, пероксид водню, зубний порошок, кип’ячена вода та гліцерин. Плями від суниці, полуниці, смородини долає суміш 1 ч.л. оцту та 1 ч.л. лимонного соку. Якщо заляпались чорною смородиною або чорницею, то спочатку промийте одяг з плямою  холодною водою. Потім потримайте частину тканини з плямою у лимонному соку. Якщо не допомогло, повторіть процес ще раз. Плями від смородини видаляє суміш оцту із водою.

 


 

Виводимо плями від шашлика

Кажуть, шашлик смакує найкраще, коли жирні від соусу та м’яса пальці можна витирати прямо своєю майкою. Бо коли так смачно, ти відчуваєш життя "в моменті" і все інше стає не важливо. Та коли шашликова ейфорія минає, вигляд плям на одязі засмучує. А на брендовому тим більше. Але врятувати улюблені речі можна навіть від жирних плям.

Свіжу пляму легше відтирати, ніж застарілу. В нагоді стане холодна вода та господарське мило. Можна натерти пляму милом та лишити у холодній воді "відмокати" на 5-7 годин. Далі справа за звичайним пранням. Ще один цікавий лайфхак – поєднання господарського мила та цукру. Необхідно намилити місце з плямою, зверху присипати цукром і потерти щіточкою. Таким методом реально видалити пляму з бавовняних штанів або сорочок. Насамкінець, сіль. Якщо ви смажили м'ясо десь на природі, то, вірогідно, десь поруч має бути і сіль. Скоріше знімайте одяг із плямою, щедро сипте сіль, втирайте пальцями у заплямоване місце, потім прибирайте. Можна повторити процедуру і потім випрати річ. Пляма має зникнути.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme