ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Краса, велич і забуття ротонди старшинського роду Базилевських на Полтавшині

На даху поросли бур'яни, цегла зі стін і стелі знаменитої усипальниці валиться
Depo.
21 червня 2016 15:03
ФОТО: depo.ua
Краса, велич і забуття ротонди старшинського роду Базилевських на Полтавшині
Ротонда Базилевських

У Вергунах на Полтавщині височіє 28-метрова церква - храм Різдва, усипальниця українського старшинського роду Базилевських, яка наразі стоїть пусткою та руйнується, повідомляє Depo.Полтава.

Церква округла за формою та має аж сім входів. Вона не діє, вікна розбиті, на стінах подекуди лишився розпис. Над церквою височіє купол, який може обвалитися будь-якої миті. 

Ротонда Базилевських - фото 1

Нині Вергуни - це село у Хорольському районі на Полтавщині, а утворилося воно 400 років тому. У селі була створена Вергунівська Січ. У 1711 році містечко Вергуни перейшло у володіння Данила Апостола. Пізніше, а саме у 1776 році Вергуни і ряд навколишніх сіл було продано багатим поміщикам Базилевським. Місце для садиби пани обрали у Вергунах, там же було побудовано маєток. Селян, що жили на рівнинах, зігнали і поселили на крутосхилах урочища Косарівка. У 70-80 рр. XVIII ст. Вергуни село Хорольської сотні Миргородського полку 916 жителів, 278 хат.

Ротонда Базилевських - фото 2

5 січня 1799 році в селі Трубаях піднялося повстання незадоволених селян. Події почалися в Вергунах. Під час цих подій загинув один із Базилевських. На північній стороні села була закладена церква, як усипальниця роду Базилевських. Побудована вона була з 1801 - 1807 роки, на кошти самих панів. Христоріздвянська церква була побудована на найвищому місці села.

Христорізвянська церква у Вергунах - це архітектурний об'єкт села всеукраїнського значення, проте нині цей об'єкт невпинно занепадає та руйнується.

Ротонда Базилевських - фото 3

Ротонда Базилевських - фото 4

Друзі, приєднуйтеся до наших груп "ВКонтакте" та у "Фейсбуці".

Більше про життя Полтави читайте на