Мамаєве побоїще: Як у Полтаві депутати "скинули" мера

Дві третини депутатів Полтавської міськради вирішили, що Олександр Мамай не гідний посади міського голови

Мамаєве побоїще: Як у Полтаві депутати "…

14 вересня депутати Полтавської міськради зібралися на друге пленарне засідання 17-ї позачергової сесії. На першому, яке відбулося 31 серпня, голова Полтавської міської ТВК Євген Ніколаєнко оголосив рішення комісії про набуття повноважень шести нових депутатів: Олени Чірікової-Зоріної, Едуарда Волкова, Миколи Перепелиці, Тетяни Юрченко, Володимира Соколовського та Дмитра Лаптєва. Отримавши "свіжу кров" депутати опозиційних до мера фракцій пішли у наступ на позиції Олександра Мамая і таємним голосуванням з ходу звільнили Оксану Деркач з посади секретаря Полтавської міськради. Мамай очікувано заявив про нелегітимність цієї сесії і рішень депутатів, що були ухвалені на ній. Але загалом, вочевидь, недооцінив небезпеки. Тож 14 вересня депутати зібралися поставити питання вже про недовіру самому Мамаю. Це виглядало складним завданням, адже для цього необхідні голоси двох третин депутатського корпусу.

На сесію зареєструвалися мінімально необхідні для цього 28 депутатів: фракції БПП (окрім Володимира Печериці), "Рідне місто", "Самопоміч", СДП та ВО "Свобода" (окрім Тараса Синяговського). Також у кулуарах міськради зібралася значна "група підтримки" з депутатів фракції СДП в Полтавській облраді на чолі з головою Валерієм Прядком. На "розправу" приїхав навіть голова партії, народний депутат Сергій Каплін, який затаїв образу на Мамая після сутичок у 2015 році, коли мер запропонував йому "відсмоктати" і назвав "проектом Льовочкіна".

Апарат міськради прогнозовано відмовився проводити реєстрацію, тож депутати склали відповідний акт і взяли процес у свої руки. На початку затвердили порядок денний сесії та вирішили розглянути питання про звільнення усіх заступників мера, про розпуск міськвиконкому, про відставку мера та про обрання нового секретаря міськради.

Спершу поіменним голосуванням депутати звільнили трьох заступниць мера: Наталію Сук, Ольгу Борисенко та Світлану Тарашевську. За це проголосували 23 депутата. Фракція ВО " Свобода" відмовилася голосувати за кадрові питання. Як пояснив голова фракції Юліан Матвійчук, вони не брали участь в консультаціях щодо кадрових призначень, тож і голосувати за ці питання не будуть. Разом з тим, "свободівці" заявили, що дадуть голоси за відставку мера та призначення голови фракції СДП Олександра Шамоти секретарем міськради. В результаті голосування Олександр Мамай залишився без жодного заступника, адже на попередніх сесіях "промамаєвські" депутати за допомогою тієї ж "Свободи" звільнили заступників мера від БПП: Михайла Шевченка, Андрія Ляміна та Віталія Нікіпєлова.

Знімати посадовців міськради виявилося легше, ніж призначити нових. Між фракціями існували суттєві розбіжності щодо кандидатур нової міської влади. Тож Шамота, як головуючий на сесії, оголосив перерву до 15:00 для проведення додаткових консультацій. В призначений час депутати, за виключенням фракції "Самопоміч", знов зібралися у сесійній залі. Напруження зростало. Голосування за відставку Мамая опинилося під загрозою зриву: переговори тривали, початок засідання затримувався. Депутати нервували, постійно виходили та поверталися до сесійної зали. Фракція БПП, щоб мобілізувати всі ресурси, навіть відправила автівку за відсутнім через хворобу депутатом Олександром Печерицею. Близько 16:00, із затримкою на годину, фракція "Самопомочі" таки з'явилася в залі засідань, і Шамота нарешті продовжив сесію. Він запропонував внести у порядок денний ще три питання: про затвердження складу постійних комісій Полтавської міськради; про обрання голів постійних комісій та про розподіл обов'язків між мером, секретарем міськради, першим заступником мера та іншими заступниками.

Але почали депутати з раніше запланованого питання відставки міськвиконкому, членам якого закидали незаконні рішення та розвал комунальних підприємств міста. "За" проголосували 22 депутати - знову не голосувала "Свобода", а також Віталій Павлій з БПП, який поїхав "мобілізовувати" Олександра Печерицю. Але і цих голосів вистачило для ухвалення рішення. А далі, після цієї "арт-підготовки", депутати перейшли до розгляду головного питання, заради якого зібралися: про висловлення недовіри міському голові Полтави Олександру Мамаю. Новообраний депутат від "Рідного міста" Едуард Волков зачитав обґрунтування підстав щодо дострокового припинення повноважень мера міста. Документ містив 31 сторінку.

Мамаю закидали те, що він допускав порушення законів; неодноразово порушував порядок скликання сесій; відмовився брати кредит від Європейського банку реконструкції та розвитку на придбання тролейбусів, через що зупинилася співпраця між міськрадою та банком; не забезпечив роботу КП "Декоративні культури", через що не була реалізована Програма з ліквідації амброзії у Полтаві у 2018 році. За його сприяння відбувається неконтрольована передача техніки та сфери робіт КП "Декоративні культури" приватним структурам; за його ініціативи відбувається ліквідація КП "ПМШЕД" (Полтавська міська шляхо-експлуатаційна дільниця, - Ред). За його ж ініціативи відбулася передача робіт з утримання у належному санітарно-технічному стані об'єктів благоустрою, зелених насаджень, утримання вулично-дорожньої мережі харківським підрядникам, які неякісно виконують роботи - фактично була створена харківська монополія в сфері ЖКГ, а сама передача робіт призвела до відкриття низки кримінальних проваджень щодо розкрадання, нецільового використання та привласнення бюджетних коштів виконкомом та приватними структурами.

Мамаю пригадали і знищення КП "Ремліфт" та передачу техніки та робіт приватній структурі; за його сприяння було ухвалене рішення про розміщення тимчасових споруд, хоча це рішення не розглядалося на профільних комісіях і було внесене на розгляд депутатів за 12 годин до початку сесії, що є порушенням Регламенту Полтавської міськради. Не оминули зловживання владою та службовим становищем під час укладання виконкомом в інтересах наближених до міського голови осіб договорів про надання послуг на виконання робіт; за вказівкою Мамая КП "ПЕАТ" та відділ транспортних перевезень не виконує рішення суду щодо скасування підвищення вартості проїзду. Також в список обвинувачень увійшла повна бездіяльність виконкому під його керівництвом щодо вирішення проблему збору та утилізації твердих побутових відходів, що призводить до небезпеки функціонування сміттєзвалища; намагання змусити депутатів встановити пайову участь у розвитку інфраструктури міста від 0,05%, що суттєво зменшить надходження до бюджету; підвищення тарифи на утримання будинків КП "ЖЕО № 2", які ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області назвала завищеними; надання адрес тимчасовим спорудам, що фактично зробило їх капітальними; невиконання рішення міськради про дострокове припинення повноважень секретаря міськради Оксани Деркач та багато іншого.

Під час зачитування "гріхів" Мамая, депутати з помічниками вже монтували кабінку для таємного голосування. Віталій Павлій привів до зали Олександра Печерицю з підв'язаною рукою - вочевидь, того підняли з лікарняного ліжка заради голосування. Тож в залі нарешті зібралися необхідні 29 депутатів, що цілком достатньо для результативного голосування за відставку мера. Аби емоційно "завести" депутатів, виголосив промову і голова фракціїї БПП, екс-мер Полтави Андрій Матковський, який, знову ж таки, звинуватив чинного мера в усіх проблемах міста. Він тільки забув нагадати, що майже три роки, до травня 2018-го, заступниками Мамая працювали три представники БПП, а сама фракція входила до широкої коаліції з промерською "Совістю України", і вони також брали участь у голосуванні за ті рішення, в яких тепер звинувачують мера.

Далі була оголошена перерва, аби лічильна комісія підготувала бюлетені для таємного голосування. Після якої депутати по черзі брали бюлетені, в кабінці ставили позначку та кидали їх до опломбованої скриньки.

Після завершення голосування лічильна комісія підрахувала голоси - усі присутні в сесійній залі 29 депутатів проголосували за відставку Олександра Мамая з посади міського голови Полтави. Оголошення результатів в залі зустріли оплесками.

А далі депутати приступили до розгляду питання про обрання секретаря Полтавської міськради, який, до того ж, до наступних виборів має виконувати обов'язки міського голови. Андрій Матковський запропонував кандидатуру Олександра Шамоти, інших пропозицій не надходило. Знову ж таки, таємним голосуванням депутати майже одностайно обрали Шамоту на посаду. "За" проголосували 27 депутатів, один утримався.

Завершуючи "перезавантаження" міськради, депутати переформатували депутатські комісії: розподілили новообраних депутатів та призначили нових голів. Замість "свободівця" Артема Чубенка головою комісії з питань місцевого самоврядування, законності, правопорядку, інформаційної політики, Регламенту, депутатської етики та антикорупційної політики обрали Сергія Луценка. Замість голови фракції "Батьківщини" Олега Бєлоножка головою комісії з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму обрали голову фракції "Самопоміч" Дмитра Сенчаковича. Замість Григорія Сахна з "Совісті України" головою комісії з питань економічної політики, комунальної власності, бюджету, фінансів обрали представника БПП Володимира Корчаку. Замість Ліліани Бєлашової з "Совісті України" головою комісії з питань розвитку культури, освіти, фізкультури, спорту та молодіжної політики, підтримки ветеранів війни та учасників АТО, соціального захисту населення, охорони здоров'я, материнства і дитинства обрали Олександра Кудацького (Рідне місто). Замість Володимира Медяника (Совість України) головою комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони довкілля, природокористування обрали Олександра Кісільова (СДП). А наостанок ухвалили рішення "Про розподіл обов'язків між міським головою, секретарем міської ради, першим заступником міського голови та іншими заступниками" та оголосили перерву. Про дату і час наступного засідання обіцяли повідомити додатково.

Олександр Мамай був мером Полтави вісім років, з 2010-го. Перший мерський строк він мав більшість у міськраді, тож не звик озиратися на депутатів у своїх рішеннях. У 2015 році він у запеклій боротьбі знову переміг на виборах свого основного суперника, екс-мера Андрія Матковського. Втім у міськраді "промерської" більшості вже не було. То ж довелося йти на створення широкої коаліції з БПП та "Рідним містом". Але злагодженої роботи у представників більшості не вийшло. Спочатку про свої претензії до "партнерів" та вихід з коаліції заявив очільник партії "Рідне місто" Олександр Удовіченко. Проте не всі партійці поділяли думку свого "патрона": секретар міськради Оксана Деркач і частина фракції партії вирішили утворити нове об'єднання "Єдність" та увійшли до орбіти Мамая. До них доєдналися вигнанці з фракції СДП.

Зрозумівши, що знову має більшість і без партнерів по коаліції, Олександр Мамай вирішив позбутися першого заступника Михайла Шевченка, ставленика Матковського. Це призвело до початку гарячої фази "бойових" дій між суперниками за владу у місті. Спочатку Мамай провів кілька вдалих наступів на позиції колишніх партнерів по коаліції. Але ті об'єдналися з опозиційними СДП, "Самопоміччю" та залишками "Рідного міста", які за допомогою ТВК замінили "зрадників" новими депутатами, і 31 серпня пішли у контрнаступ. І тут над Мамаєм захмарилося.

На позачерговій сесії 31 серпня вони звільнили з посади Оксану Деркач, яка втратила депутатський мандат. Далі запропонували меру внести нову кандидатуру на посаду секретаря міськради, але Мамай відмовився це зробити, назвавши цю сесію та всі її рішення незаконними. Депутати ж почали "збирати" голоси за відставку мера. Сесія 14 вересня показала, що їм це вдалося.

Багато разів протягом двох каденцій під Мамаєм хиталося мерське крісло, йому вдавалося виходити переможцем. Цього разу сил не вистачило. Втім він ще може повернути втрачене у судовому порядку. Тож боротьба за владу у Полтаві триває...

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme