Полтава у ретроспективі: Яким наші предки бачили унікальний ансамбль Круглої Площі

Історичні пам'ятки в самому "серці" Полтави, що входять до ансамблю Круглої площі, страждають від байдужості влади

Полтава у ретроспективі: Яким наші предк…

Унікальний ансамбль Круглої площі – безперечний символ та гордість Полтави, про який згадують у багатьох підручниках з архітектури. З роками ансамбль змінився до непізнаваності, а деякі історичні пам'ятки, що входять до його складу, руйнуються через байдужість сучасної влади.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Колишня Олександрівська площа побудована в стилі російського класицизму. Більшість будівель на її території планували збудувати за типовими проектами, розробленими в Петербурзі спеціально для казенних установ губернських міст. У 1808 році Полтаву відвідав професор Петербурзької Академії мистецтв Федір Алексеєєв і зобразив майбутній ансамбль площі. В 1811 році у її центрі на честь 100-річчя перемоги у Полтавській битві збудували Монумент Слави.

ФОТО/ Полтава історична

У роки Другої світової Круглу площу зруйнували, але після війни відновили. Нині в будівлях розміщуються громадські організації і адміністративні установи. Однією з історичних пам'яток, що входять до ансамблю площі, є колишній Будинок дворянського зібрання, збудований у 1810 році. Він був одним з громадських і культурних центрів міста, де виступали одні з найвиданіших артистів того часу. У 1943 році Будинок дворянського зібрання спалили, а вже у 1945-1947 роках відбудували для кінотеатру імені Івана Котляревського.

Нині за долю історичної пам'ятки триває запекла боротьба між владою і місцевими підприємцями. Через незаконне будівництво, яке тривало попри заборону і штрафи ДАБІ, полтавці неодноразово проводили акції протестів. Проте 24 жовтня Інспекція по контролю за благоустроєм вручила забудовникам припис на демонтаж незаконної добудови до пам'ятки національного значення.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Наступна гордість Круглої площі - Будинок губернських присутствених місць. Будівлю споруджено у 1811 році у стилі класицизму за типовим проектом архітектора Андріяна Захарова у стилі класицизму. До початку XX століття тут містилася більшість губернських установ: губернська управа, "Приказ общественного призрения" та казенна палата, у якій працював сам Панас Мирний, а згодом будівлю перетворили на установи губвиконкому. У 1943 році історична пам'ятка згоріла, а в 1948-1952 роках її було відбудовано за проектом архітектора Давида Гольдінова. Нині ж тут розташована Полтавська міська рада.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

А на цих фото зображена ще одна пам'ятка історії та архітектури, що входить до ансамблю - Старогубернаторський будинок. Споруджена будівля у 1806–1811 роках в стилі класицизму за типовим проектом 1803 року архітектора Адріяна Захарова. У 1820 році Старогубернаторський будинок було знищено пожежею, проте згодом відбудовано за проектом архітекторів Ісроеля Шмульсона та Василя Явникова. Нині тут розміщене Управління по боротьбі з організованою злочинністю УМВС України в Полтавській області.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Ще одна пам'ятка архітектури, що входить до ансамблю Круглої площі – колишній будинок Полтавського генерал-губернатора, збудований у 1808-1811 роках. У 1920-х роках тут розміщався дитячий технікум, а ще за десять років – школа міліції. У 1943 році будівлю зруйнували, а згодом відбудували з переплануванням за проектом архітектора Віталія Пасічного. Останнім власником будинку була Полтавська обласна Рада профспілок.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

А на цій світлині – унікальна історична пам'ятка, що найбільше постраждала через байдужість влади. Петровський Полтавський Кадетський Корпус був закладений у Полтаві в 1835 році, а урочисте відкриття відбулося за п'ять років. У 2004 році головна будівля Кадетського Корпусу була продана колишнім мером Полтави Анатолієм Кукобою приватному підприємству "Авна Трейдінг", а в 2015 році, після багаторічних судів, ця будівля знову опинилася у комунальній власності Полтави. Відтоді щороку екс-мер Полтави Олександр Мамай обіцяв законсервувати будівлю, проте далі обіцянок справа не йшла.

У 2018 році бурхливі політичні зміни у Полтавській міськраді посприяли "проясненню" подальшої долі будівлі: 19 жовтня, під час вісімнадцятої сесії Полтавської міськради депутати одноголосно ухвалили рішення про передачу Кадетського корпусу з комунальної власності територіальної громади у державну власність. Державна судова адміністрація згодна виділити на відновлювальні роботи понад 200 млн грн і ввести його в експлуатацію до 2020 року, а також передбачити окремий громадський простір.

ФОТО/ Сайт Бориса Тристанова

Варто додати, що за ансамблем Круглої площі розташована ще одна архітектурна пам'ятка на вулиці Соборності – Управління СБУ Полтавщини. Будівля, споруджена у 1906-1909 роках за проектом київського архітектора Олександра Кобелєва, раніше слугувала Будинком Дворянського і Селянського банку. З 1937 року пам'ятку використовуваи як адміністративний будинок. У 1943 році банк спалили, а вже у 1948-му відбудували для КГБ СРСР. Після здобуття Україною незалежності господарем будівлі стала СБУ.

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme