Бомжі – на вихід, суд йде: Чи дочекається на нового власника полтавський Кадетський корпус (ФОТО)

Багаторічна епопея боротьби полтавців за збереження історичної пам'ятки національного значення, схоже, добігає кінця

Бомжі – на вихід, суд йде: Чи дочекаєтьс…

У 2015 році, після багаторічних судів з приватним підприємством, якому свого часу продали архітектурну пам'ятку, будівля Полтавського кадетського корпусу знову опинилася у комунальній власності Полтави. Відтоді щороку мер Полтави Олександр Мамай (тепер вже колишній) обіцяв законсервувати будівлю, оскільки вона руйнувалась, та виставити охорону.

Однак далі обіцянок справа не йшла. Тоді небайдужі полтавці взяли справу порятунку будівлі у свої руки. Спочатку активісти громадської організації SavePoltava домоглися включення Кадетського корпусу до переліку архітектурних пам'яток національного значення. А опозиційні (на той час) депутати міської ради продовжували тиснути на Мамая щодо консервації будівлі. Ще на початку квітня депутат Полтавської міськради Юліан Матвійчук звернувся до Міністерства юстиції з проханням розглянути можливість розмістити в історичній будівлі Окружний суд, який створювався після ліквідації трьох районних судів Полтави. Втім, Мамай не дуже вірив у таку можливість і подовжував тягнути час.

Бездіяльність влади дорого коштувала будівлі. У ній продовжували періодично виникати пожежі, злодії розбирали корпус на будівельні матеріали, крали метал та руйнували комунікації.

Тоді активісти вирішили самостійно захистити будівлю. Протягом літа було організовано низку толок. Небайдужі полтавці прибрали територію навколо Кадетського корпусу, встановили металеві грати на вікнах і дверях першого поверху, щоб унеможливити проникнення в середину сторонніх.

Також з тильної сторони була змонтована нова огорожа.

Бурхливі політичні зміни у Полтавській міськраді влітку та на початку осені кардинально змінили стан справ щодо відновлення будівлі. Спочатку Олександр Мамай, намагаючись заручитися підтримкою фракції ВО "Свобода" у боротьбі з недавніми партнерами по коаліції БПП та "Рідними містом", погодився на пропозицію Юліана Матвійчука виділити кошти на проект консервації будівлі, який вкрай потрібний для зупинки процесу руйнування. Також депутати передали споруду на баланс Управління ЖКГ. А після відставки мера опозиційні фракції СДП, "Самопоміч" та "Свобода" взагалі стали відігравати провідні ролі у полтавській владі. Тож почали втілювати у життя наміри щодо порятунку аварійної будівлі.

Це все завершилося переговорами з головою Державної судової адміністрації України Зіновієм Холоднюком, який підтвердив намір взяти на баланс, відновити будівлю та розмістити там Полтавський окружний суд. Також було досягнено домовленість про виділення частини відремонтованих приміщень для культурного громадського простору, на чому наполягали активісти SavePoltava.

"Ми отримали чіткі гарантії того, що судова адміністрація в найкоротші терміни готова його прийняти, відповідно, ми готуємо на наступну сесію рішення щодо передачі, і якщо це відбудеться, то до середини листопада судова адміністрація зможе отримати рішення Кабміну про прийняття у державну власність. Відповідно, після цього розпочнуться проектувальні і ремонтні роботи. До цього процесу будуть залучені представники громадськості", - зазначив секретар Полтавської міськради, в.о. міського голови Олександр Шамота.

"Якщо на сесії 19 жовтня ми передаємо будівлю у державну власність, то до середини листопада вони приймають її і розпочинають проект не консервації, а одразу реставрації об'єкту. І до 2020 року вже не просто завершать реставраційні роботи, а введуть будівлю в експлуатацію. Вся вартість робіт складатиме, за їхніми даними, понад 200 млн грн. Я думаю, що там буде до 300 млн грн", - повідомив голова фракції ВО "Свобода" Юліан Матвійчук.

"Передача на баланс Державної судової адміністрації будівлі кадетського корпусу допоможе відреставрувати і, таким чином, зберегти пам'ятку архітектури національного значення. По-друге, частина простору буде використана для культурно-мистецьких проектів. І третє, це по суті обмін: місто отримує два дитячих садочки - приміщення, де раніше були суди", - зазначив голова громадської організації SavePoltava Віктор Трофименко.

Тепер справа за депутатами Полтавської міськради, які на сесії 19 жовтня повинні ухвалити рішення про передачу будівлі на баланс держави. Але навряд чи з цим виникнуть проблеми. Тож цілком можливо, що епопея з боротьбою за збереження однієї з найгарніших будівель, що входить до унікального архітектурного ансамблю Круглої площі Полтави, добігає кінця.

Фото/Сергій Колодій

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme