Тут він жив, тут творив: 50 років тому у Полтаві відкрили музей-садибу Івана Котляревського

Завітавши до садиби полтавці та гості міста можуть побачити, в яких умовах жив видатний письменник і що надихало його на створення своїх шедеврів

Тут він жив, тут творив: 50 років тому у…

5 вересня 1969 року у самому "серці" Полтави, на Соборному майдані, відкрили музей-садибу з нагоди 200-річного ювілею видатного українського письменника Івана Котляревського. Автор поеми "Енеїда", п'єс "Наталка Полтавка" і "Москаль-чарівник" та багатьох інших творів започаткував новий етап формування української літературної мови.

Відтворювали комплекс за акварельним ескізом Тараса Шевченка, літографією художника Роберта Мелліна, спогадами сучасників та за планом садиби, знайденим у Полтавському обласному архіві. У будинку письменника п'ять невеликих кімнат: кабінет, світлиця, вітальня, кімната економки і кухня. Завітавши до садиби полтавці та гості міста можуть побачити, в яких умовах жив Котляревський і що надихало його на створення своїх шедеврів. 

Найбільший скарб садиби–рукописний архів поета, що майже повністю зберігається у фондах музею. Також у експозиції–унікальні документи, які розповідають про літопис долі Котляревського. 

На самому вході до подвір'я — меморіальна дошка письменнику, який "засвітив зорю нової української поезії". Автором тексту, що вигравіруваний на меморіалі, є український поет і літературознавець Павло Ротач.

У дворі перед садибою в 1971 році встановили пам'ятник Івану Котляревському у вигляді гіпсобетонного погруддя заввишки 1,18 м на гранітному постаменті 1,34 м. Народний поет і класик української літератури дуже любив квіти, тому вони росли у нього скрізь - попід хатою, у саду, під парканом, біля воріт. Цю атмосферу відтворили і зараз. 

Садибу Івана Котляревського занесено до Державного реєстру нерухомих пам'яток України в статусі пам'ятки національного значення. Нині ж тут майже щодня проводять захоплюючі екскурсії для туристів.

ФОТО/ Ангеліна Тихоненко

Більше новин про події у світі читайте на Depo.Полтава

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme